יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א), יוקיה אמאנו, יגיש ביום רביעי לפנות ערב את הדו"ח העדכני על תוכנית הגרעין של איראן. הדו"ח יוגש ל-35 נציגי המדינות המרכיבות את "מועצת הנגידים", הגוף העליון המנהל את סבא"א.

עם הגשת הדו"ח, הוא צפוי להגיע גם לידי התקשורת. בדו"ח ייקבע באופן מחמיר יחסית לדו"חות הקודמים המתפרסמים מאז 2003, כי איראן ביצעה שורה של פעולות בשטח ובהדמיות מחשב, שהמשמעות היחידה שלהם היא חתירה להשגת נשק גרעיני. עם זאת, ספק רב אם הדו"ח יקבע באופן חד-משמעי כי לאיראן יש כבר יכולת לייצר נשק גרעיני.

עיקר חשיבותו של הדו"ח היא בכך שהוא ידגיש שאיראן המשיכה בפעולות לקידום ייצור נשק גרעיני מאז 2004, ובכך למעשה ישלול את הערכת המודיעין האמריקאית מ-2007, שקבעה כי איראן הפסיקה את עבודותיה בתחום פיתוח הנשק הגרעיני כבר ב-2003. מדובר בשורה של פעולות הקשורות לבדיקת עוצמתו של הפיצוץ הגרעיני, יכולת ליצור פיצוץ גרעיני, וניסויים והדמיות מחשב, שנועדו לאפשר לאיראן למזער פצצת גרעין, כך שיהיה אפשר להרכיב אותה על טיל. לפי הדו"ח, עיקר הניסויים נעשים בבסיס צבאי בפרצ'ים, כ-30 ק"מ מטהראן. מכיוון שמדובר בבסיס צבאי, הרי על פי תקנות סבא"א אין לפקחים סמכות לבקר במקום.

כשבוע לאחר הגשת הדו"ח יתכנסו חברי מועצת הנגידים כדי לדון בו. ארה"ב ומדינות המערב ידרשו על סמך הממצאים החמורים של הדו"ח, כי מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ותטיל עיצומים נוספים - יעילים ומכאיבים יותר - על טהראן. ואולם, רוסיה וסין, המנסות עד הרגע האחרון לרכך את ניסוחי הדו"ח, מתנגדות לכך ולכן ספק אם החלטה כזאת תעבור במועצת הביטחון.

המערב צפוי לבקש שהעיצומים יורחבו, אך גם לו אין כוונה כי הם יוטלו על הבנק המרכזי של איראן או על ענף האנרגיה, שהוא מקור ההכנסה העיקרי של איראן. ארה"ב כבר היתה יכולה להטיל עיצומים באופן חד-צדדי על הבנק המרכזי של איראן ולהכניסו לרשימה השחורה, אך היא אינה עושה זאת מחשש שהדבר יביא למשבר חמור בתחום אספקת הדלק בעולם ויגביר את המשבר הכלכלי בארה"ב ובעולם כולו.

בתוך כך, שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר אתמול כי ארצו תיחלץ לעזרת ישראל אם תותקף ולא תעמוד מנגד, אך כשנשאל מה יהיה במקרה שישראל תחליט לתקוף את איראן, הוא השיב "זה כבר עניין אחר".

כל מדינות המערב, ובראשן ארה"ב, מתנגדות לתקיפה של ישראל והביעו את דעתן באופן הברור ביותר בשיחות עם מנהיגי ישראל בחודשים האחרונים. באיראן עצמה התגובות לגבי אפשרות תקיפה מעורבות. חברי פרלמנט איראנים אמרו באחרונה כי ישראל אינה יכולה לתקוף אותם וקבעו כי כל הדיבורים בעניין הם לוחמה פסיכולוגית, המיועדת להפחיד את איראן ולגייס את דעת הקהל בעולם נגדה. מחמוד עלאווי, חבר במועצת המומחים של איראן, המפקחת על תיפקודו של המנהיג העליון, אמר אתמול כי האיומים מצד ישראל הם יותר "יבבות של חתול שלכוד בפינה", מאשר "שאגה של אריה". הוא הוסיף כי מדובר ב"איומים רקים מתוכן", המיועדים ל"צרכי פנים", לנוכח גל המחאה מבית שפקד את ישראל.

עם זאת, איראן הדגישה כבר, באמצעות שר החוץ עלי אכבר סלאחי, כי הדו"ח מבוסס על "ראיות מפוברקות". הוא שב והביע את עמדתה המקורית של איראן, כי תוכנית הגרעין שלה מיועדת אך ורק לצרכי שלום.

אלן ז'ופה. "צרפת תיחלץ לעזרת ישראל אם איראן תתקוף אותה"צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ