רויטרס

מתגברים הדיווחים באיטליה על כך שראש הממשלה סילוויו ברלוסקוני עומד להתפטר כבר היום על רקע המשבר הכלכלי. שני עיתונאים המקורבים לברלוסקוני אמרו היום (שני) כי ייתכן שהוא יתפטר כבר בשעות הקרובות. ברלוסקוני עצמו הכחיש את הדיווחים בדף הפייסבוק שלו.

ג'וליאנו פררה, עורך העיתון פוליו, כתב היום: "העובדה שסילוויו ברלוסקוני עומד להתפטר היא ברורה. השאלה היא אם זה יקרה תוך שעות, יש אומרים דקות". פרנקו בקיס, סגן מנהל העיתון ליברו התומך בברלוסקוני, כתב בטוויטר כי ברלוסקוני יודיע על התפטרותו הלילה או מחר לכל המאוחר.

התמיכה בברלוסקוני הולכת ופוחתת על רקע המשבר הכלכלי, ובאחרונה נשמעות קריאות בציבור להתפטרותו. עשרות אלפי מפגינים התאספו ברומא וקראו לו באחרונה להתפטר, לאחר שכמה מתומכיו עברו לצד האופוזיציה ותשואות האג"ח של ממשלת איטליה זינקו לשיא ביום שישי.

התשואות על האג"ח הממשלתיות זינקו בשל החשש כי איטליה לא עושה די על מנת להתמודד עם החוב העצום שלה. התשואות הגיעו בשבוע שעבר לרמה של 6.4%, ומתקרבות במהרה לרמה של 7% - הרמה בה נאלצו ממשלות יוון, אירלנד ופורטוגל לבקש סיוע. לפי הערכות, איטליה לא תוכל לעמוד בתשואות גבוהות מ-6% למשך זמן ממושך. 

העיתונות האיטלקית עסקה רבות בימים האחרונים באובדן האמון בברלוסקוני לאחר הדיווחים כי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) תבקר ברומא בכל רבעון כדי לעקוב אחרי יישום הרפורמות. 

ברלוסקוני עומד מול הצבעה גורלית בפרלמנט מחר על דו"ח התקציב של 2010. על פי דיווחים, כמה מחברי הקואליציה צפויים להצביע נגדה. "בדקנו בשעות האחרונות, והמספרים ודאיים - עדיין יש לנו רוב בפרלמנט", אמר לחברי המפלגה ביום ראשון. אך האופוזיציה טוענת כי היא צפויה לזכות ברוב, וכי היא מכינה גם הצבעת אי אמון בממשלה, שתפיל את ברלוסקוני גם אם ישרוד את ההצבעה ביום שלישי. "ברלוסקוני מבלף במאמץ אחרון נואש להציל את עצמו. כבר אין לו רוב בפרלמנט", אמר דריו פרנצ'סקיני, מהמפלגה הדמוקרטית, המפלגה הגדולה באופוזיציה.

Read this article in English: Italy's Berlusconi due to resign within hours

מפגינות נושאות שלט שעליו כתוב: "סילוויו, תפסיק לדפוק את איטליה"צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ