טום שנקר ואליזבת במילר, ניו יורק טיימס

שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה שוקל לערוך קיצוצים במה שנחשב לפרות הקדושות מבין סעיפי התקציב של משרדו, בעקבות הוראת הממשל לקצץ ממנו לא פחות מ-450 מיליארד דולר בעשור הקרוב. בין היתר מדובר בקיצוצים בטיפול הרפואי ובתנאי הפרישה של החיילים והקצינים, לצד צמצום בכוח האדם והימנעות מרכש של מערכות נשק חדשות.

פאנטה, שהיה בעברו בתפקיד כלכלי בכיר בבית הלבן, הודה בראיון עמו שהוא נתון ללחצים פוליטיים כבדים לקצץ את התקציב, שהוכפל ל-700 מיליארד דולר בעקבות מתקפת הטרור ב-11.9. הוא אמר שכדי לעמוד ביעד התקציב, יתכן שייאלץ לערוך סבב נוסף של סגירת בסיסים, דבר שעלול להיות שנוי במחלוקת - חברי קונגרס נאבקים באופן קבוע נגד מהלכים כאלה, שעלולים להגדיל את האבטלה באזורים שהם מייצגים.

צעדים נוספים, אמר פאנטה, כוללים את צמצום הארסנל הגרעיני, כשהכוונה היא להסתפק במספר ראשי הנפץ המינימלי הנחוץ להרתעת תוקפים פוטנציאליים. כן נשקל לקצץ את מספר החיילים האמריקאים המוצבים באירופה, כאשר כוחות נאט"ו אמורים לתפוס את מקומם.

דבריו של פאנטה, המכוונים לחיילים ולקצינים המשרתים בצבא ארה"ב, לאלה שפרשו מהצבא, לחברי הקונגרס המצביעים על התקציב וגם לציבור האמריקאי, המותש מעשור של מלחמה ומוטרד מיציבותה הכלכלית של ארה"ב.

קיצוץ הרסני. פאנטהצילום: רויטרס

הראיון נערך כשלושה שבועות לפני שמתכנסת ועדה עם נציגי שתי המפלגות, שאמורה לגבש מתווה קיצוצים עמוק במיוחד. אם הוועדה תיכשל במשימתה לקצץ 1.2 טריליון דולר מהתקציב, צפוי קיצוץ נוסף בתקציב הצבא האמריקאי בגובה של 500 מיליארד דולר נוספים בעשור הקרוב. פאנטה אמר שלקיצוץ כזה ישנו פוטנציאל הרסני.

בראיון, שרטט פאנטה את מתווה הקיצוצים הצפוי. לדבריו, הכוונה היא לא לקצץ ואפילו להגדיל את התקציבים בשטחים שהגדירו את תורת הלחימה האמריקאית בשנים האחרונות: מתקפה ומגננה בתחום הסייבר, כלי טיס בלתי מאויישים וכוחות משימה מיוחדים - מהסוג שחיסל את מנהיג אל-קאעדה אוסאמה בן לאדן.

"אנו עוברים משלושה שוטרים לשני שוטרים בשכונה די קשה", אמר פאנטה. "אנו נעים לעבר צבא קטן, קל וגמיש שיכול לבצע מגוון של משימות שיגנו על האינטרסים הלאומיים שלנו", אמר. "גם אם הכוח עומד להיות קל וקטן יותר, עלינו להבטיח שהוא יהיה מוביל מבחינה טכנולוגית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ