אסד מחריף את הדיכוי בחומס: 111 הרוגים בימים האחרונים

תושבי העיר שהפכה למוקד ההתנגדות מדווחים על מחסור במזון ומסתגרים בבתים. "לא רציתי להדליק אור כי יש צלפים בכל מקום", סיפרה אחת מהם

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הממשלה הסורית פתחה במתקפה עקובה מדם על מנת להשיב לעצמה את השליטה בחומס, העיר השלישית בגודלה במדינה, תוך כדי שהיא מתעלמת מהמחאות השקטות יחסית של הקהילה הבינלאומית.

כבר תקופה ארוכה מרחפת האפשרות של מלחמת אזרחים מעל חומס, מוקד ההתנגדות הנחושה והעקשנית ביותר של משטר הנשיא בשאר אסד. אבל החודש הפכו חלקים ממנה לשדה קרב עירוני, כשפעילים מדווחים כי כוחות הביטחון הרגו 111 בני אדם בחמישה ימים בלבד. ארגוני האופוזיציה מזהירים ממחסור חמור במצרכי ייסוד בשל המצור ותושבים מתלוננים על מקרי ביזה מצד חיילים וחמושים.

הסכסוך בחומס מגיע על רקע כישלון התיווך של הליגה הערבית, התרבות הסימנים כי הממשלה שמה לה למטרה להחניק בכוח כל התנגדות ועלייתה של העיר כסמל להצלחה היחסית שבהשבת מלחמה לכוחות הצבא, הנאלץ להתמודד עם מספר גובר והולך של עריקים. "חומס היא נקודת מפנה", אמר אדם שביקש להישאר בעילום שם מחשש לנקמה. "זה מודל מוצלח של הגנה עצמית, אם תרצה, בזמן שבו אנשים לא יכולים לסבול יותר. הם ראו יותר מדי גופות, יותר מדי אנשים נאסרים, נעלמים או כאלה ששבו במצב נוראי. זה יותר מדי. ונראה שהרחוב כולו יוצא משליטה".

כמו שקרה בעיר חאמה, שמשתווה לחומס מבחינת גודלה ובה השיב לעצמו הממשל את השליטה בתחילת חודש הרמדאן בקיץ, האלימות העכירה את חומס בזמן חג מוסלמי חשוב, חג הקורבן, שהחל ביום ראשון. אבל בחומס, שבה כשני מיליון אזרחים, שרובם סונים, ישנה ההתנגדות עזה יותר מאשר בערים גדולות אחרות.

פיצוץ בעיר חומס בסוריהצילום: רויטרס

עיר רפאים

תושבי חומס מתארים את הרחובות הנטושים ואת היריות הבלתי פוסקות שגרמו לחלק מהתושבים לעזוב, ולאלה שנשארו בעיר להסתגר בבתים מחשש שלא יצליחו לחזור אליהם. מודעות אבל תלויות בערבוביה על הקירות - מעידות על שפיכות הדמים בעיר.

"איזה לילה", אומרת אשה בשנות ה-50 לחייה שגרה בשכונה הגובלת באחד האזורים המותקפים ביותר בעיר, בבא עומר. בין הדהודי היריות והפיצוצים, היא מספרת מה עבר עליה כשניסתה לבדוק מה שלום אמה בת ה-80 שגרה בדירה מעליה. "לא רציתי להדליק את האור במדרגות, כי יש צלפים בכל מקום והם יירו ברגע שיראו את האורות", היא אומרת. "הרגשתי שהאוויר נשאב מהחדר בגלל האינטנסיביות והתכיפות של הפיצוצים".

הסיפור שלה מהדהד שוב ושוב בשיחות טלפוניות עם תושבים ברחבי העיר. רבים מהם כינו את הקרבות "הגרועים ביותר", מאז החלה ההתקוממות באמצע חודש מארס. "העיר היא פצע פתוח", אומר מוחמד סאלה, שברח עם בתו מחומס לדמשק ביום ראשון.

פעילים בארגון שעוזר לערוך הפגנות ולתעד אותן אומרים כי התושבים סובלים ממחסור באוכל, דלק, מזון תינוקות ואספקה רפואית, ובייחוד דם. פעיל אחד סיפר כי על כל ארבע שכונות, פועלת רק מאפייה אחת. "אין חיים בחלקים מהעיר", אמר עומאר עידליבי, פעיל התנגדות גולה שמשפחתו נותרה בחומס. "המשטר מעוניין שהעיר תרד על ברכיה".

חיילים סורים ליד העיר חומסצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ