חוקרים בריטים: הימין הקיצוני מתחזק ברחבי אירופה

פיטר ווקר ומתיו טיילור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר ווקר ומתיו טיילור, גרדיאן

מחקר חדש טוען כי הימין הקיצוני באירופה מתחזק ברחבי היבשת, שעה שדור חדש של צעירים מאמץ לחיקו מפלגות לאומניות שמתנגדות להגירה. הדו"ח של מכון המחקר הבריטי, דמוס, בחן עמדות שונות בקרב תומכי הימין הקיצוני באינטרנט. החוקרים השתמשו בפרסומות בדפי ארגונים בפייסבוק, והצליחו לשכנע יותר מ-10,000 תומכים של 14 מפלגות ותנועות ימין ב-11 מדינות להשיב על שאלון מפורט.

הממצאים מצביעים על התפשטות של רגשות לאומניים קיצוניים ברחבי היבשת בקרב צעירים רבים. הצעירים מגלים ציניות רבה ביחס לממשלותיהם ולאיחוד האירופי. הפחד העיקרי שלהם בנוגע לעתיד מתמקד בזהות התרבותית, שעה שההגירה, במיוחד של מוסלמים, מעוררת בקרבם דאגה רבה.

"אנחנו נמצאים בפרשת דרכים בהיסטוריה האירופית", אמר אמין בוזקורט, חבר הפרלמנט האירופי, העומד בראש השדולה למאבק בגזענות בפרלמנט האירופי. "בתוך חמש שנים נעמוד בפני שתי אפשרויות: או שנראה התחזקות של כוחות השנאה והפילוג בחברה, בהם לאומנות קיצונית, שנאת זרים, שנאת מוסלמים ואנטישמיות, או שנצליח להיאבק במגמה האיומה הזאת", אמר.

הנתונים במחקר נאספו בעיקר בחודשים יולי ואוגוסט, לפני ההידרדרות במשבר בגוש האירו, שקרוב לוודאי האיץ את ההתכנסות לזהות לאומית או אזורית, על חשבון השקפה אירופית קוסמופוליטית יותר. הדו"ח מדגיש את שכיחותם של רגשי עוינות כלפי מהגרים, ובפרט חשדנות כלפי מוסלמים. "כפי שהאנטישמיות היתה גורם מאחד של מפלגות הימין בשלושת העשורים הראשונים של המאה ה-20, כך שנאת המוסלמים הפכה לגורם מאחד בעשורים הראשונים של המאה ה-21", אמר תומאס קלאו ממכון המחקר ECFR.

בשנים האחרונות התרבו המפלגות החורטות על דגלן רעיונות של התנגדות להגירה ושנאת מוסלמים מעבר למעוזים המוכרים שלהן בצרפת, איטליה ואוסטריה, גם למדינות שנחשבות ליברליות יותר, בהן הולנד, דנמרק ונורווגיה. כעת, הן מהוות גושים משמעותיים בפרלמנטים של שמונה מדינות.

ואולם, לדברי המומחים, ההצבעה בקלפי וההפגנות מספקות רק חלק קטן מהתמונה: באינטרנט דור חדש מצטרף לארגוני הימין ומחליף רעיונות, במיוחד בפייסבוק. ברוב המפלגות מספר התומכים באינטרנט גבוה משמעותית ממספר החברים הרשומים במפלגה.

המחקר של דמוס מצא כי אחד המאפיינים המשותפים לתנועות השונות הוא הגיל הצעיר של התומכים. כמעט שני שלישים מ-450 אלף התומכים של 14 הארגונים שנבדקו היו בני פחות מ-30. שלושה רבעים מהם היו גברים, ושיעור המובטלים בקרבם היה גבוה מהממוצע הכללי.

הסקרים מצביעים על התמקדות חוזרת ונשנית בעניין ההגירה, במיוחד זאת של מוסלמים, הנתפשת כאיום. נקודה זאת בלטה במיוחד בקרב תומכים צעירים, בניגוד לסקרים קודמים, שמצאו התנגדות רבה יותר להגירה בקרב אנשים מבוגרים יותר. גם בתשובות לאחת השאלות הפתוחות - מה הדבר שמשך אותם מלכתחילה למפלגה - ציינו המשיבים את האיסלאם וההגירה בשכיחות גבוהה בהרבה מאשר חששות לעתידם הכלכלי. התשובות היו לפעמים בוטות: "הזרים האלה חונקים לאט לאט את המדינה הנהדרת שלנו. הם מולידים יותר מדי ילדים ומגדלים אותם בצורה גרועה", הסביר אחד מתומכי מפלגת הימין הקיצוני בדנמרק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ