אחמדינג'אד מפגין סימני דאגה: נאט"ו עלולה להסיג אותנו 500 שנה לאחור

בנאום גלוי לב בפני תומכיו אמר נשיא איראן כי העימות מתקרב לשיאו. לדבריו, הוא אמר למזכ"ל האו"ם שתקיפה בסוריה תביא את האזור לפיצוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים35

אפשרות של מתקפה נגד איראן מדאיגה את נשיאה, מחמוד אחמדינג'אד, ומעסיקה את המשטר האיראני. במפגש שקיים אחמדינג'אד ביום חמישי שעבר עם תומכיו הוא נשא נאום שבו הבהיר את הסכנה שאיראן עומדת לפניה. "המערב גייס את כל כוחותיו לתקוף ולחסל אותנו", אמר, "זה ברור כשמש שנאט"ו מאוד משתוקקת לתקוף את איראן. התנאים אינם נורמליים.

האם עוד אפשר לפתור את זה דיפלומטית? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

"אנו מתקרבים לעימות הסופי. זו לא תהיה בהכרח מתקפה צבאית, אלא כנראה פוליטית. אנו מגיעים לשיא העימות. אם לא נהיה מוכנים לו, נסבול כל כך קשה כי הם יחזירו אותנו 500 שנים לאחור. הם גם רוצים לתקוף את סוריה. אמרתי למזכ"ל האו"ם לומר להם, שאם יתקפו את סוריה, כל האזור יתפוצץ".

הדברים הללו, שפורסמו באתר "ממשלתנו" המקורב לנשיא האיראני, רחוקים מההתבטאויות הרשמיות של הנשיא, שר החוץ עלי אכבר סאלחי והרמטכ"ל האיראני, שלפיהן איראן תפגע בכל מי שינסה לפגוע בה.

זו הפעם הראשונה שאחמדינג'אד מציג איום על איראן במונחים אפוקליפטיים, מה שמחייב להתכונן להם מעשית. אחמדינג'אד איננו מפרט כיצד על איראן להתכונן לאיום הזה ואם בכוונתו להיענות לדרישה לחדול מפיתוח גרעין צבאי. אבל מרוח הדברים, ובעיקר מכך ש"על איראן לנהוג בפיקחות מול הבית הלבן", אפשר להסיק שהוא מתכוון לפעילות דיפלומטית ולא צבאית.

נאום אחמדינג'אד מאיר עיניים גם ביחס לפוליטיקה הפנימית, ובעיקר מאבקי הכוח בינו למתנגדיו השמרנים, שלהם הקדיש את החלק העיקרי של הנאום. בין היתר הוא קורא תיגר על יריביו, תומכי המנהיג העליון עלי חמינאי, שמאשימים את מקורביו במעילות בכספי ציבור. לראשונה, ובאופן גלוי, הוא האשים את מוחמד ג'ואד לאריג'אני, אחיו של יו"ר הפרלמנט ואחד ממבקריו הנוקבים, בכך שהשתלט על אדמת מדינה שערכה כ-600 מיליון דולר.

אחמדינג'אד. "כל האזור יתפוצץ"צילום: רויטרס

אחמדינג'אד גם קורא ליריביו להציג בציבור את חשבונות הבנקים שלהם, כפי שהוא עשה, כדי להוכיח את ניקיון כפיהם. מקורבי אחמדינג'אד ועוזריו נחקרים עכשיו בקשר למעילות של מיליארדי דולרים, ובשל כך ביקש הפרלמנט לזמן את אחמדינג'אד לתשאול, שעלול היה לסלקו מהכהונה. התשאול נמנע בינתיים בהוראת חמינאי.

אם לשפוט לפי דיווחי התקשורת האיראנית נראה שהמאבק הפוליטי באיראן וההכנות לבחירות לפרלמנט, שצפויות במארס, מעסיקות את המדינה יותר מדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שאותו מכנה ההנהגה האיראנית "חסר בסיס" ו"נטול הוכחות", עוד לפני פרסומו. נראה שאיראן ממשיכה לסמוך על עמדת רוסיה וסין בעניין מניעת סנקציות נוספות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ