כדורגל במקום התקוממות

בדגסטאן הענייה ומוכת האלימות משקיע אוליגרך המקורב לקרמלין סכומי עתק בקבוצת כדורגל מקומית. לפי הערכות, זהו חלק מניסיון של רוסיה להיעזר בספורט כדי למנוע תסיסה

גרדיאן
מרים אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
מרים אלדר

אלפי גברים, מבוגרים ונערים נהרו אל האור הבוהק שזהר מבין שני בניינים רעועים במרכז מחצ'קאלה בירת דגסטאן, הרפובליקה הרוסית הענייה. אינספור שוטרים ניצבו על המדרכות והזהירו בצעקות לא לרדת לכביש. כמה מהם החזיקו בכלבים. לכולם היו אקדחים.

בדגסטאן, הרגילה לפיגועים, הגיוני היה לחשוב שעוד חנות התפוצצה או ששוטר נורה למוות. ואולם, בלילה הזה, לאבטחה הכבדה היתה סיבה אחרת יוצאת דופן: כדורגל.

מאז קנה סוליימן קרימוב, בן המקום שהפך למיליארדר, בינואר את אנז'י מחצ'קאלה, מועדון הכדורגל המקומי הגדול ביותר באזור, קיבל הכדורגל בדגסטאן מעמד כמעט מיתולוגי והוא מוצג כתרופת פלא לכל החוליים הרבים של המדינה. והם ללא ספק רבים: אבטלה שהשיעור שלה נוסק למרומים, שחיתות שאוכלת כל חלקה טובה והתקוממות איסלאמית שהפכה את המדינה למרכז של אלימות. "הכדורגל יכול לשנות את חזותה של דגסטאן כולה", אומר גרמאן צ'יסטיאקוב, המנהל הכללי של המועדון. "הוא משנה את דעותיהם של בני האדם ומוכיח להם שהחיים יכולים להשתנות עוד יותר".

קרימוב, אוליגרך המיודד עם הקרמלין, השקיע סכומי עתק במועדון. לפי הירחון הכלכלי פורבס, הונו מוערך בסכום של כשישה מיליארד דולרים והוא ניצב במקום ה-118 ברשימת בני האדם העשירים ביותר בעולם. הוא אינו נוהג לדבר על קשריו עם הקרמלין, אולם ידוע שההנהגה הרוסית "מבקשת" מעשירי המדינה לסייע למחוזות העניים ביותר. וככל הנראה, הוא להוט להציג לראווה את מעורבותו, שעה שארגן נסיעות לכמה עיתונאים ממדינות שונות כדי שיבואו לדגסטאן וייווכחו בה במו עיניהם.

שחקן הכדורגל רוברטו קרלוס לומד את הריקוד המקומי של דגסטאן, השנה. אוהדי הכדורגל מודאגים בעיקר מהתוצאות העלובות של אנז'י במגרש צילום: אי-פי

מאז רכש את המועדון, הצליח להשיג את החלוץ המרכזי סמואל אטו ואת הברזילאי האגדי רוברטו קרלוס. הראשון הוא כעת הכדורגלן בעל המשכורת הגבוהה ביותר בעולם והוא מקבל לפי הערכות כ-22 מיליון אירו בעונה. תמונותיו ניצבות כמעט בכל רחוב במחצ'קאלה בפרסומות שבהן הוא קורא לקנות מינוי לקבוצה ומקדם מכירות של מגה-פון, חברה לאספקת שירותי טלפונים ניידים.

שמועות על רכישות נוספות ממשיכות לפרוח. שמותיהם של ליונל מסי מברצלונה, אשלי קול מצ'לסי וכוכבים אחרים עלו כמועמדים להצטרף לקבוצה. גם שמו של ז'וז'ה מוריניו עלה, לאחר שפורסם כי קרימוב הציע למאמן ריאל מדריד יותר משני מיליון דולרים בחודש, אחרי שפיטר בספטמבר את גאדז'י גדז'ייב.

והשאלה המתבקשת היא: האם כל השמות הנוצצים הללו יודעים לאן הם באים? "אני מאושר מאוד להיות כאן", אמר באחרונה אטו, אחרי משחק נגד צסק"א מוסקווה שבו הפסידה קבוצתו 5:3. "אני רוצה להמשיך ולהתפתח עם הקבוצה הזו", אמר.

למרות תשבוחות חמות אלה, המצב בדגסטאן כל כך לא יציב, שאף אחד מהשחקנים אינו מתגורר בה. במקום זאת, הם נהנים מחיי החברה הגבוהה במוסקווה ומתאמנים בבסיס ששוכן ממש מחוצה לבירה. הם טסים למחצ'קאלה יום לפני המשחק, מתאמנים, משחקים, עולים על אוטובוס ונוסעים מיד לשדה התעופה שבו הם עולים על מטוס פרטי שמחזיר אותם ישירות למוסקווה.

"אין לזה שום קשר לביטחון", אומר צ'יסטיאקוב. "אנחנו צריכים לספק את התנאים המקסימליים לאימון ולמשחק ואלה אינם קיימים כאן. אם זה היה בגלל הביטחון, לא היינו משחקים כאן. משהו היה יכול לקרות בכל רגע". ומשהו אכן קורה בדגסטאן, ולעתים קרובות. במרחק כמה רחובות מהאצטדיון נמצאים שרידי חנות שבה התרחש פיגוע בסוף ספטמבר ופועלים מנסים כעת לבנות אותה מחדש.

בפיגוע, שבו התפוצצו שלוש מכוניות, נהרגו יותר משישה בני אדם. היה זה הפיגוע הגדול ביותר במדינה שבה ירי צלפים הוא תופעה כמעט יומיומית. המורדים פועלים לרוב נגד שוטרים, אם כי נוכחות אזרחים אינה מונעת מהם לפעול. רוב בני הנוער של דגסטאן חשים שהעתיד שמצפה להם הוא קודר למדי. זו הסיבה שהם נוהרים להצטרף לשורות המורדים. שיעור האבטלה הרשמי הוא כ-12%, אולם מומחים מעריכים שהשיעור האמיתי גדול פי כמה. המשכורת הממוצעת היא 12 אלף רובלים (כ-1,400 שקלים) בחודש.

הממשלה והנהלת הקבוצה סבורות שמועדון כדורגל מהשורה הראשונה ישנה את המצב. "בדגסטאן הכדורגל הוא לא רק כדורגל אלא תופעה חברתית", אומר ראסול חבולאייב, דוברו של נשיא דגסטאן מגומדסלאם מגומדוב. קרימוב משקיע במועדון ללא הפסקה. הוא שיפץ את האצטדיון והוציא יותר מ-17 מיליון אירו על הקמת מגרשי כדורגל לילדים בכל המדינה. "לכל אלה יש השפעה חיובית על ההתפתחות הסוציו-אקונומית וזה גם נותן תעסוקה לנוער", אמר חבולאייב. בנוסף לקידום מועדון הכדורגל, הכריז הקרמלין על תוכנית לבניית אתרי סקי בכל רחבי הקווקז בניסיון להביא לאזור מקומות עבודה נוספים ושלום. ואולם, רבים טוענים שזה רק סימן לכך שהקרמלין אינו יודע מה לעשות באזור שבו מתפתחת תנועה לאומנית, השואפת שמוסקווה תוותר על שרידי האימפריה שלה.

בינתיים, אוהדי הכדורגל של הקבוצה מודאגים בעיקר מהתוצאות העלובות של אנז'י במגרש. הקבוצה ממוקמת במקום השמיני בלבד בליגה הרוסית. עם זאת, רבים מהאוהדים אופטימיים ומקווים שהכסף שמושקע בקבוצה יביא להצלחה. "המחוז שלנו מתוח, זה אזור נפיץ", אומר ארטור דוברונראבוב, אוהד של הקבוצה. "אבל הכדורגל הוא מפרסם טוב ועכשיו העולם כולו מכיר את אנז'י".

וכך, באחד מימי ראשון האחרונים, באצטדיון בעיר, אף אחד לא שם לב לשוטרים, לקלצ'ניקובים או לחיפושים שנערכו על גופו של כל אחד מהבאים. אלפי גברים ונערים וקומץ נערות צפו בהתלהבות במשחק קבוצתם, צעקו סיסמאות, הניפו דגלים ושכחו לכמה שעות את החיים שממתינים להם בחוץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ