חוק נוקשה שיאסור הפלות מפצל את תושבי מיסיסיפי

גרדיאן
קראן מקוואי
גרדיאן
קראן מקוואי

תושבי מדינת מיסיסיפי שבארה"ב הצביעו אתמול על הצעת חוק החותרת להקנות לעוברים זכויות שוות לאלה של בני אדם. אם יעבור, יטיל החוק מגבלות חמורות על הפלות. לפי החוק, המונח "אדם" יוגדר מחדש כך שיחול מזמן ההפריה ולא לאחר הלידה. בעקבות כך, יהפכו ההפלות לבלתי חוקיות, יוגבלו טיפולי הפוריות וייאסר השימוש בשורה של אמצעי מניעה. סקר שנערך במיסיסיפי לפני תחילת ההצבעה מראה כי התושבים במדינה חלוקים בדעתם. 45% מהנשאלים הביעו תמיכה בהצעת החוק בעוד 44% מהם התנגדו.

התנועה "Parenthood USA", שעומדת מאחורי היוזמה, נכשלה בעבר בניסיונותיה לאסור השמדת ביציות מופרות בקולורדו, אולם העבירה את מאבקה למיסיסיפי, אחת המדינות הדתיות ביותר והמזוהות ביותר עם המאבק בהפלות בארה"ב. פעילי התנועה אומרים שניצחון בהצבעה יהיה יריית הפתיחה במאבק לשינוי החלטת בית המשפט העליון לאפשר הפלות לפני 38 שנים, שמכונה "רו נגד וייד". ואולם, לא כל מתנגדי ההפלות במיסיסיפי תומכים בהצעת החוק. ג'וזף לטינו, כומר בעיר ג'קסון שבמדינה, טוען כי הצעת החוק קיצונית מדי ועלולה לפגוע במאמצים לשנות את החלטת בית המשפט השנויה במחלוקת משנת 1973.

מומחים למשפט מאמינים כי הדרך לאיסור גורף של הפלות ארוכה. גלן כהן, פרופסור למשפטים באוניברסיטת הרווארד שבמסצ'וסטס, אומר כי החוק אינו ברור מספיק ועלול להיות נתון לפרשנויות שונות. כהן מסביר כי המושג "הפריה" אינו חד משמעי ויכול לתאר שלבים רבים בהריונה של אשה. ולכן, מסיק כהן, גם אם תעבור הצעת החוק נראה כי לא תעמוד במבחן משפטי.

הצעת החוק זוכה לתמיכתם של גופים דתיים וגורמים מכל קצוות הקשת הפוליטית במיסיסיפי, ובהם שני המתמודדים לתפקיד המושל במדינה. אגודת הרופאים במדינה המתנגדת להצעת החוק מזהירה מפני השלכות עקיפות לחוק. לדברי האגודה, החוק עלול לפגוע בטיפול שיינתן לנשים הרות ולהפוך רופאים שהפסיקו הריון כדי להציל את חיי האשה ההרה לפושעים. "אנחנו חוששים מההשלכות הרפואיות הלא ישירות", אמרה אטלי ברילנד, שפתחה לפני כחודש וחצי במאבק נגד היוזמה. "ברור שהשימוש בהתקן תוך-רחמי וסוגים נוספים של אמצעי מניעה ייאסר לפי החוק אם הוא יאושר", הוסיפה.

תגובות