סין על דו"ח סבא"א: למצוא פתרון בדרכי שלום; צרפת: להטיל סנקציות חריפות

בייג'ין הולכת על חבל דק, בין ריצוי ארה"ב ושמירה על היחסים עם טהראן. גם רוסיה עלולה לטרפד סנקציות: אומרת שהדו"ח נגוע ב"חוסר הגינות"

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
הארץ

סין קוראת לפתרון בדרכי שלום של סוגיית הגרעין האיראני, למחרת פרסום דו"ח סבא"א לפיו טהראן מפתחת נשק גרעיני. בהודעה קצרה שפרסם דובר משרד החוץ הסיני, הונג לי, נאמר כי בייג'ינג עדיין לומדת את הדו"ח, אך בינתיים היא קוראת לאיראן לגלות "גמישות" ו"רצון טוב".

על עמדת השלטון הסיני ניתן ללמוד גם ממאמר המערכת שפורסם הבוקר במהדורה הבינלאומית של העיתון הממלכתי המוביל במדינה, "יומון העם". על פי המאמר, הסוגייה האיראנית עלולה להיות הרת אסון.

"ברור שהמתיחות בין הצדדים הגיעה לנקודת רתיחה שעלולה להביא למלחמה", נכתב במאמר, שהזכיר גם את האפשרות שישראל תתקוף באיראן. "המצב עדיין מתפתח, וכרגע יש מגוון של אפשרויות.

עם זאת מנקודת ראותן הסובייקטיבית של ארצות הברית, ישראל ואירופה, אין לחסוך במאמצים כדי למנוע מאיראן לממש את שאיפותיה הגרעיניות", נכתב במאמר, המשקף את עמדתה הרשמית של סין. בלשונה הדיפלומטית, מנסה בייג'ין לשמור על יחסים טובים עם וושינגטון, ובד בבד לא להסתכסך עם איראן שהיא ספקית הנפט השלישית בגודלה שלה.

רוסיה, המכשול השני בדרך לסנקציות על איראן, הביעה עמדה ברורה יותר ביחס לדו"ח. בהודעה רשמית שפרסם הקרמלין נאמר כי ישנו חשד שהמסמך שהכינה סבא"א נגוע ב"חוסר הגינות". על פי ההודעה, הוא גם עלול להקשות על דיאלוג עם איראן.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

מנגד קוראת צרפת להטיל סנקציות "חסרות תקדים" על איראן בעקבות הדו"ח. "צרפת מאמינה שיש צורך בעליית מדרגה בלחץ על איראן", אמר שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה. "אם איראן מסרבת להתאים את עצמה לדרישות הקהילייה הבינלאומית ומסרבת לשיתוף פעולה משמעותי, אנו נכונים לאמץ, יחד עם המדינות שיסכימו לכך, סנקציות ברמה חסרת תקדים".

על פי הדו"ח שהודלף אמש במלואו, איראן הקימה "נתיבים חשאיים" שבאמצעותם היא מעבירה חומרים לתוכנית הגרעין החשאית שלה, מבלי לדווח על כך כנדרש מהתחייבויותיה הבינלאומיות לסבא"א. הדו"ח מדגיש כי איראן "חשודה בניהול ניסויים חשאיים שמטרתם היחידה יכולה להוביל לפיתוח נשק גרעיני".

בפרק בדו"ח העוסק ב"מימדים צבאיים אפשריים", מביעה סבא"א "דאגה מפעילות חשאית שלא הוצהר עליה" – על פי הסכמי הפיקוח שיש לסוכנות עם איראן, כמו עם כל מדינה חברה אחרת, עליה להצהיר על המתקנים הגרעיניים בתחומה. משפט זה אומר כי למעשה איראן לא מצהירה על כל מתקניה, וכי יש לה כנראה מתקנים חשאיים בהם היא שוקדת על קידום המסלול הצבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ