ירידות חדות בוול סטריט בגלל המשבר באירופה; דיווח כי בגרמניה וצרפת דנים בהקטנת גוש היורו

על רקע המבוי הסתום בשיחות להקמת ממשלת אחדות ביוון, אמר בכיר באיחוד כי "אנחנו צריכים רשימה של אלה שלא יכולים להיות חלק מהמועדון"

רויטרס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס והארץ

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות שערים חדות על רקע הודעתה של החברה הבריטית קלירנט כי תדרוש פקדונות גבוהים יותר עבור השקעה באיטליה, שהפילה את הבורסות באירופה. תשואת האג"ח ל-10 שנים של ממשלת איטליה זינקו היום לשיא של 7.4% במסחר באירופה.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 3.9%. מדד S&P 500 השיל 3.7% מערכו, ומדד דאו ג'ונס נפל ב-3.2%. מדד הפחד, שנותן אינדיקציה לפחד המשקיעים בארה"ב, זינק ב-30%..

בכירים בגרמניה ובצרפת דנים בתוכניות לרפורמה באיחוד האירופי, אשר תהפוך את גוש היורו לקטן ומאוחד יותר, כך אמרו לרויטרס מקורות באיחוד. "צרפת וגרמניה ערכו התייעצויות אינטנסיביות בנושא בחודשים האחרונים, בכל הדרגים", אמר מקור בכיר בבריסל לרויטרס. "אנחנו צריכים לערוך רשימה מדויקת של אלה שאינם רוצים להיות חלק מהמועדון ואלה שפשוט אינם יכולים".

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כבר רמז בנושא בעת שנאם בפני סטודנטים בשטרסבורג, כשאמר שהמודל האפשרי היחיד לעתיד הוא אירופה המורכבת משני רבדים - גוש היורו שינוע קדימה במהירות מואצת, והאיחוד האירופי שכולל 27 מדינות. הדיונים בין קובעי מדיניות בכירים בפאריס, ברלין ובריסל, כבר העלו את האפשרות שמדינה אחת לפחות תעזוב את גוש היורו, בעוד שהמדינות הנותרות בליבה יפעלו לשילוב כלכלי הדוק יותר, כולל במדיניות מיסוי ותקציב.

גורם בכיר באיחוד האירופי אמר כי שינוי הרכבו של גוש היורו נדון ברמה האינטלקטואלית, אך לא הגיע לדיונים מעשיים או טכניים. מקור ממשלתי בצרפת אמר כי בשלב זה אין דיונים לגבי פרויקט שכזה. לרעיון של שינוי גוש היורו מתנגדות מדינות רבות באיחוד האירופי, אשר תמיכתן תידרש לכל שינוי. "המהלך הזה ישרטט מחדש את המפה הגיאופוליטית ויעלה מתחים חדשים", אמר דיפלומט באיחוד האירופי לרויטרס. "זה באמת עלול להיות סופה של אירופה שאנו מכירים".

עד לאחרונה לא הועלתה אפשרות עזיבתה של אף אחת מהחברות בגוש היורו, אך בשבוע שעבר, במסגרת הלחץ שהופעל על יוון, אמרו סרקוזי וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי היא תיאלץ לעזוב את גוש היורו אם לא תיישם את הרפורמות הנדרשות כתנאי לחבילת החילוץ. הדיונים האחרונים בין בכירי האיחוד נגעו יותר להערכה מחודשת לגבי מדיניות האיחוד בן ה-12 ומה שנחוץ על מנת לשמור על יציבותו בשנים הבאות.

הערב התפוצצו השיחות להקמת ממשלה חדשה ביוון התפוצצו, לאחר שאחת המפלגות החליטה לפרוש מהן. זאת, למרות ששלשום הושגה הסכמה עם האופוזיציה להקמת ממשלת אחדות חדשה, שתאשר את הסכם החילוץ האירופי. מלשכתו של נשיא יוון, קרולוס פפוליאס, נמסר כי השיחות יחודשו מחר.

פפוליאוס תיווך בשיחות בין שלוש המפלגות הצפויות להצטרף לממשלת האחדות החדשה: מפלגת השמאל-מרכז "פאסוק", מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה", והמפלגה הלאומית "לאוס".לפי הבי-בי-סי, האחרונה החליטה לפרוש מהשיחות, מה שהוביל למבוי סתום.

מוקדם יותר נפגשו ראש ממשלת יוון היוצא, יורגוס פפנדריאו, והנשיא פפוליאוס. על פי דיווחים, פפנדריאו היה אמור למסור לנשיא את התפטרותו הרשמית, אך הדבר נדחה עקב הפיצוץ בשיחות.

ניקולא סרקוזי ואנגלה מרקלצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ