רופא צרפתי הפך לרוצח סדרתי של יהודים בשואה

ספר חדש מציג גילוייים חדשים על מעשיו של מרסל פטיו, שניצל את הפחד מהנאצים והיעלמות האנשים התכופה מפאריס כדי לרצוח ולבתר את קורבנותיו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פאריס תחת הכיבוש הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה היתה מקום נורא להיות בו. יהודים, לוחמי מחתרת ואזרחים מהשורה קיוו כולם להימלט ממנה, והיעלמויות הפכו לאירוע כה שכיח, עד שאיש לא עקב אחריהן. אדם אחד ניצל את המצב הכאוטי למטרותיו המזוויעות, ורצח לפי ההערכות כ-150 בני אדם.

אש שפרצה ועשן שחור שחילחל לשכונה פריסאית יוקרתית, הביאה שוטרים וכבאים לפרוץ לדירה אלגנטית שבה מצאו חלקי גופות. מצוד בו פתחו בעקבות הגילוי המזוויע הוביל אותם בסופו של דבר, למרסל פטיו. דיוויד קינג, שמתאר את המצוד אחר פטיו בספר "מוות בעיר האורות" שיצא לאחרונה, אומר כי הפשעים היו אופייניים לזמנם. "פאריס לא היתה מקום טוב להיות בו. אנשים רבים ניסו לעזוב את העיר, אנשים רבים פשוט נעלמו. הוא תיכנן את הכל, תוכנית שטנית מאוד. החוק נרמס תחת הנאצים וגם אם חשדת במשהו, אנשים רבים היססו לעשות צעד קדימה. במיוחד אם הם היו יהודים".

פטיו, מתברר, היה רופא מכובד ביום, שהפך לרוצח סדרתי בלילה. הוא תר במיוחד אחר יהודים שחיפשו נואשות כל דרך לעזוב את פאריס. הוא פיתה אותם בהבטחות שיעזור להם להימלט. מאוחר יותר הואשם ברציחתם של 27 בני אדם, אך הרשויות חושדות כי מספר הנרצחים היה גבוה בהרבה.

קינג, מורה להיסטוריה לשעבר, נתקל לראשונה בעדויות על הרצח כששוטט בחנות ספרים ועילעל בספר זכרונות של מרגל ממלחמת העולם השנייה. בתחילה לא יכול היה להאמין למה שקרא, אך כשהפרטים המצמררים לא עזבו אותו, ולאחר שאישר כי הסיפור אמיתי, סיים קינג את כל הפרויקטים שעבד עליהם, וחזר אל סיפורו של פטיו.

קינג מתאר "אדם. מרסל פטיו, שהואשם בכל הרציחות האלה - פיקח מאוד, כריזמטי מאוד, מחזיק במשרה מכובדת, חובב עתיקות ואמנות. ועם זאת, יש גם צד שני, בו הוא מואשם באחד מהמעשים המטרידים ביותר שניתן לדמיין: ביתור אכזרי של גופות".

במשך שנות תחקיר רבות, כולל חיפוש בארכיון המשטרה הפריסאית שהיה סגור מאז נפתח התיק, הצליח קינג לחשוף כיצד התחזה פטיו ללוחם מחתרת, ופיתה רבים מקורבנותיו בהבטחה לנסיעה בטוחה לדרום אמריקה בתמורה לתשלום. כשכבר היו בידיו, ביקש פטיו מקורבנותיו לכתוב מכתבים לקרוביהם, ולספר להם שהם בטוחים ושיחזרו לפאריס ברגע שהמלחמה תיגמר. בשלב הבא רצח אותם, בדרך כלל בגז קטלני, ואז ביתר או שרף אותם. המעשים הם "מיקרוקוסמוס של הטרור הנאצי ושל פאריס כמקום רע להיות בו", אומר קינג.

אף על פי שהצליח להימלט פעם אחת, בסופו של דבר נתפס פטיו, נשפט והוצא להורג. קינג, שכתב כמה ספרים בעבר, אומר כי הסיפור השפיע עליו באופן אישי: "בדרך כלל אני נוטה לצאת ולהתיידד, אבל כיום אני קצת יותר הססן", הוא אומר. "ד"ר פטיו נראה כמו האיש החביב ביותר. ­ מקסים, חכם, ידידותי. אין שום בעיה לפתוח בשיחה עם אדם כמוהו, לכן אני שם לב לאנשים סביבי יותר מבעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ