ארה"ב: דו"ח סבא"א מטריד - נעבוד עם הקהילה הבינלאומית על סנקציות

תגובה ראשונה ופושרת של הממשל האמריקאי לדו"ח, לאור ההתנגדות הרוסית והסינית להטלת סנקציות חדשות על טהראן

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

תגובתה של ארה"ב לדו"ח סבא"א היתה פושרת יותר ממה שקיוו בישראל: נציגי הממשל אמנם קראו למסקנות "מטרידות", אך הבהירו כי ארה"ב אינה מתכוונת לסטות מהמסלול הדיפלומטי. בנוסף, האמריקאים הבהירו כי הם מתכוונים להתעקש על סנקציות בשיתוף פעולה של הקהילה הבינלאומית. לאור ההתנגדות הרוסית והסינית להידוק הסנקציות, איום זה אינו צפוי להרתיע את האיראנים במיוחד.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אמר היום כי "מדובר בהאשמות מאוד רציניות, ועל איראן להיכנס להידברות עם סבא"א בצורה אמינה ושקופה כדי לענות לדאגות אלה. אנו מחפשים דרכים נוספות להפעיל לחץ על איראן, ואנו עומדים לעבוד עם בעלות הברית שלנו בנושא הזה. על איראן להגיב על השאלות המאוד רציניות שהעלתה הקהילה הבינלאומית - לא ארה"ב, על מטרות תוכנית הגרעין שלה".

טונר קרא לדו"ח "אחת ההערכות המקיפות והמפורטות על מאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני" והדגיש כי "הוא מעלה שאלות נוספות על מהות תוכנית הגרעין של איראן, וגם מאשר את מה שארה"ב הבהירה במשך שנים - שאיראן עדיין לא הצליחה לספק ערבות לכך שהיא נטשה את כוונתה לפתח נשק גרעיני".

כשנשאל אלו אפשרויות ארה"ב בוחנת כעת, אמר טונר שהממשל "בודק טווח של אפשרויות". "הסנקציות הקיימות סוחטות את הכלכלה האיראנית, ואנו עובדים עם הקהילה הבינלאומית לוודא שמיישמים אותן בצורה הכי מלאה שאפשר. יש הרבה רעיונות שאנו בוחנים להפעיל לחץ על איראן, ואנו אומרים שוב כי על הממשלה האיראנית להבהיר את כוונותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ