המשבר החדש עם טורקיה

ישראל מנסה למנוע מחברות מערביות למכור לטורקיה לוויני ריגול חדשים מחשש שצילומיהם יועברו לאיראן סוריה וחמאס. וגם, הצרות של טהראן

יוסי מלמן
חשאי בחמישי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
חשאי בחמישי

בעקבות הדו"ח המפליל של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסכימים רוב המומחים, שאיראן חותרת ביסודיות זה כעשור להגיע ליכולת לייצר נשק גרעיני. אך הם ממשיכים להיות חלוקים בשאלה, עד כמה קרובה איראן להרכיב את פצצת הגרעין הראשונה שלה.

אחד המומחים הגדולים בעולם לנושא, היכול לשפוך אור על העניין, הוא מדען הגרעין הפיני ד"ר אולי הוינאנן, שהיה עד לפני כשנתיים סגן מנהל סבא"א ואחראי לאגף הפיקוח של הארגון. במסגרת תפקידו ביקר במתקני הגרעין של איראן ונפגש עם מנהלי תוכנית הגרעין שלה.

בראיון באמצעות הדואר האלקטרוני אומר הוינאנן, שהדו"ח לא הפתיע אותו. "אין שם הרבה מידע חדש", כתב ל"הארץ". כוונתו היתה, שראיות רבות המוצגות בדו"ח היו בידי סבא"א כבר מזמן. מה שנמנע מלומר הוא, שהבוס שלו בעבר, המנכ"ל הקודם של סבא"א ד"ר מוחמד אל בראדעי, לא פירסם את הממצאים או ריכך את הניסוחים. ייתכן שברדעאי סבר שאין די בראיות כדי להיות פסקני, או - וזאת כנראה האמת - ניסה לגונן על איראן, ולא לתת לישראל ולארצות הברית סיבה לתקוף אותה.

מפעל להמרת אורניום ליד איספהאן. הכל תלוי ביעילות הסרכזות החדשותצילום: אי–פי

כך או כך, המחליף של ברדאעי, יוקיה אמאנו, החליט לפרסם את מה שסבא"א ידעה זה כמה שנים. הוינאנן משבח את ההחלטה ומדגיש, שלצד המידע שהיה ידוע ומוכר יש גם פרטים נוספים המאששים את מידע שנצבר. להערכתו, פרסום הממצאים יאלץ את הנהגת איראן לקיים שיח רציני על כוונותיה האמיתיות, שיח שממנו התחמקה במשך שנים.

בניגוד לרוב המומחים, המצביעים על העדויות כהוכחה ליכולת המתקדמת של איראן לייצר נשק גרעיני, הוינאנן מתמקד דווקא בקשיים העולים מהן: "צוואר הבקבוק בתוכנית הגרעין האיראנית היה ונותר תהליך העשרת האורניום. הדו"ח מראה, שקצב ההתקדמות עדיין אטי. המפתח הוא פעולה מוצלחת של הסרכזות החדשות והמתקדמות יותר", ובעניין זה קשה עדיין להגיע להערכה מלומדת.

האיראנים שוקדים עדיין על בדיקת היכולות של כמה מאות סרכזות מתקדמות, שלא ניזוקו ממאמצי השיבוש של קהילות המודיעין של המערב וישראל, כך על פי פרסומים זרים, שפגעו בסרכזות מהדגם הישן.

אם הסרכזות החדשות יתגלו כמוצלחות ויעילות, תוכל איראן להגיע ליכולת להפוך את האורניום המועשר שברשותה (שהוא ברמת העשרת נמוכה של 20% ו-3.5%) לחומר בקיע (רמת העשרה של 90%) בתוך כשנה. לדברי הוינאנן, "גם אם יצליחו בכך, הם יזדקקו להעשרה בהיקף נרחב של אורניום, פעולה שיכולה להתארך עד 2013". לכן, הוא קובע, אם מביאים בחשבון את משטר העיצומים המקשה עליהם להשיג מתכות חיוניות, שנת 2012 היא שנת המפתח במאמציהם להשיג נשק גרעיני.

ישראל נגד הלוויינים

כשנדמה שהסערה ביחסי ישראל טורקיה שוככת מעט, בא משבר חדש ומקדיר שוב את השמים. עניינו ניסיונות של ישראל למנוע מחברות מערביות למכור לטורקיה לוויין ריגול שיספק תמונות באיכות גבוהה. משרד הביטחון הטורקי חתם ב-2009 על הסכם עם החברה הצרפתית "טלס" והחברות האיטלקיות "טלספציו" ו"פינמכניקה" לאספקת לוויין ריגול. בניית הלוויין במפעל בעיר קאן בריוויירה הצרפתית כמעט שהושלמה, והוא אמור להיות משוגר לחלל ב-2013.

מדובר בלוויין המסוגל לזהות ולצלם עצמים שאורכם פחות ממטר. ישראל חוששת, שהלוויין יכוון את מצלמותיו אליה ויצלם אתרים צבאיים ואסטרטגיים ושטורקיה תעביר את התצלומים למדינות אויב כמו איראן, סוריה, או אפילו לחמאס. למרות המתיחות בין שתי המדינות גיששה ישראל אצל ממשלת טורקיה, אולי תיאות להתחייב שלא לצלם בשטחה. אך ככל הידוע, היא נענתה בשלילה. "במשך שנים צילמה ישראל בעזרת לווייניה את שטחנו", ציטט היומון "זמאן" פקידים של משרד ההגנה הטורקי, "מדוע ניענה עכשיו לבקשתה?"

בניסיון למנוע בכל זאת מאנקרה את מה שמתפרש כיכולת לחשוף סודות חשובים, מפעילה ישראל באחרונה לחץ על ממשלות צרפת ואיטליה, בתקווה שישפיעו על החברות שלהן המעורבות במיזם. לא ידוע עדיין אם מאמצים אלה נשאו פרי, אבל דומה שתקדימי העבר יכולים לנבא את הצפוי.

לפי כתב העת הצרפתי "אינטליג'נס און ליין", ממשלת ניקולא סרקוזי הגיעה להבנות חשאיות עם ישראל, ולפיהן לא תתיר לחברות צרפתיות למכור לוויינים או תצלומי לוויין ברזולוציה של פחות ממטר. על סמך הבנות אלה הצליחה ישראל ב-2009 לשכנע את ממשלת צרפת למנוע מהחברה הצרפתית "אסטריום" למכור למצרים לוויין ריגול כזה. אך ההצלחה הסתיימה בכישלון. מצרים רכשה לוויין דומה מרוסיה, שלא הטילה כל מגבלות על השימוש בו. על סמך אותן הבנות נמנע מ"אסטריום" למכור לוויינים אף לסעודיה ולאיחוד האמירויות הערביות. כתב העת מעיר עם זאת בציניות, שישראל עצמה התירה ל"אימאג'סאט", חברה בת של התעשייה האווירית, לעבוד בשיתוף פעולה עם איחוד האמירויות ולספק לה תצלומים של לווייניה, אף שכאן מדובר ברזולוציה של כשני מטרים. כך או כך, נראה שמאבקי ישראל למנוע מהעולם הערבי ומאיראן נגישות ללווייני ריגול ולתצלומים באיכות גבוהה הם בבחינת קרב מאסף. תמיד יימצאו חברות רוסיות או סיניות שיסכימו בשמחה לספק את הסחורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ