הפסד לשמרנים בארה"ב: נפל חוק ההפלות במיסיסיפי

כ-55% הצביעו נגד הצעת החוק השנויה במחלוקת. במקביל, נפסלה באוהיו הצעת חוק להגבלת זכותם של עובדים להתאגד

קתרין סליב וסברינה טברניז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קתרין סליב וסברינה טברניז, ניו יורק טיימס

הבוחרים בארה"ב התייחסו אתמול בספקנות לצעדים שהוצעו על ידי השמרנים, ודחו את הצעת החוק להגבלת זכויותיהם של איגודי עובדים באוהיו, ואת הצעת החוק נגד הפלות במיסיסיפי.

דחיית הצעת "חוק 26", שהייתה הופכת על פיה את הזכות לבצע הפלות ואוסרת את השימוש באמצעי מניעה רבים, הפתיעה רבים במדינת מיסיסיפי, אחת המדינות השמרניות ביותר בארה"ב.

תומכי היוזמה, בהם נוצרים אוונגליסטים, טענו שהיא נועדה לשים קץ לרצח חפים מפשע ולהעביר מסר ברור לעולם. הם גם קיוו שקבלת החוק במיסיסיפי יפלס את הדרך ליוזמות דומות במדינות נוספות בארה"ב.

מתנגדי היוזמה, בראשם הארגון לתכנון המשפחה והאיגוד האמריקאי לחירויות האזרח, טענו שלו אומצה, היתה ההצעה מוציאה אל מחוץ לחוק כל הפלה, כולל במקרים של אונס וגילוי עריות, וגם מקרים שבהם חיי האשה בסכנה. לדבריהם, אישורה גם היה שם קץ לשימוש באמצעי מניעה רבים כמו טבעת תוך רחמית וגלולת היום שאחרי, ומגביל מאוד את טיפולי ההפריה החוץ גופית.

"המסר ממיסיסיפי ברור", אמרה ננסי קינאן, נשיאת ארגון Choice America-Pro המצדד בזכות להפלות. "אין מקום לתיקון המאפשר לפוליטיקאים להתערב יותר מדי בהחלטותינו הרפואיות האישיות, ובהן זכותה של אשה לעשות הפלה חוקית ובטוחה".

זו לא היתה המכה היחידה שהמחנה השמרני בארה"ב ספג השבוע. גם באוהיו פסלו התושבים הצעת חוק שנועדה להגביל את זכותם של עובדים לנהל עם מעבידיהם משא ומתן קולקטיבי. ההחלטה, שהתקבלה ברוב מוחץ של 62% נגד 38%, מהווה סטירת לחי למושל אוהיו, ג'ון קסיץ', רפובליקאי שקידם במרץ את החוק וראה בו כלי לקיצוץ ההוצאות בערים.

ההחלטה באוהיו היא בבחינת זריקת עידוד לאיגודים במגזר הציבורי, שפעלו ללא לאות כדי להפיל את היוזמה. לו אושרה, היא היתה משתקת את זכותם של האיגודים המקצועיים להפגין ולשבות, ומכרסמת בכוחם העיקרי: ארגון ושינוע קולות.

מנהיגי האיגודים אמרו שניצחונם מעביר מסר ברור לרפובליקאים: "הציבור אינו רוצה לראות מתקפה על עובדי החינוך והמגזרים הציבוריים האחרים", אמרה קארן וייט, ממועצת החינוך הארצית, איגוד עובדי הציבור הגדול במדינה. ההצבעה בסוגיה לא התפלגה על פי קווים מפלגתיים, ותומכי היוזמה לא קיבלו סיוע מגורמים רפובליקאיים מחוץ למדינה, השקועים בעיצומה של מערכת הבחירות לקביעת מועמד המפלגה לנשיאות.

יחד, התוצאות אתמול עשויות להזרים חמצן חדש לתוכניותיו של הנשיא ברק אובמה להיבחר שוב לנשיא בשנה הבאה. עם זאת, הן אינן מהוות ניצחון גורף לדמוקרטים. אמנם הבוחרים במיסיסיפי דחו צעדים שהיו מוציאים את ההפלות אל מחוץ לחוק, אך הם בחרו אתמול במושל רפובליקאי. כמו כן, גם אם הבוחרים באוהיו הנחילו מכה למושל הרפובליקאי ג'ון קסיץ', ודחו את ניסיונו להחליש את ההגנה הקיבוצית לעובדי ציבור, הם אישרו צעדים סמליים למנוע מהתושבים את המנדט הנדרש בחוק הבריאות של אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ