מאמן הפוטבול פוטר, ואלפי סטודנטים התפרעו

בעקבות פרשת הפדופיליה באוניברסיטת פן סטייט בארה"ב, פוטר מאמן קבוצת הפוטבול. אלפי המפגינים השחיתו רכוש והפכו ניידת שידור

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
נטשה מוזגוביה

אלפי סטודנטים של אוניברסיטת פן סטייט בפנסילבניה יצאו להפגין ביום רביעי בלילה נגד פיטוריו של המאמן האגדי ג'ו (ג'ופה) פטרנו, בן ה-84. פטרנו, שמילא את התפקיד 46 שנה ברצף, פוטר בעקבות חשיפת העובדה שעוזרו התעלל מינית בקטינים במרכז הספורט של האוניברסיטה.

זעמם של הסטודנטים הופנה גם כלפי הסיקור התקשורתי של הפרשה, שלטענתם אחראים לכך שפטרנו פוטר. קבוצה עצבנית במיוחד של מפגינים אף הפכה את אחת מניידות השידור שהיו במקום.



המאמן פטרנו אמר לסטודנטים בפתח ביתו: "אני לא מאמן יותר. ייקח זמן להתרגל לזה, אימנתי במשך 61 שנה, ועכשיו זה נגמר". הסטודנטים שבאו להביע הזדהותם עמו, צעקו: "אנחנו אוהבים אותך, ג'ו". "גם אני אוהב אתכם", השיב פטרנו.

בהודעה כתובה שפרסם פטרנו, אמר כי הוא מאוכזב מהחלטת ועד הנאמנים של האוניברסיטה, אך חייב להשלים עמה. "קרה אסון, ועל כולנו להיאזר בסבלנות עד להשלמת ההליך המשפטי. אני מודה על התמיכה, אך קורא לכולם להישאר רגועים ולכבד את סמכות האוניברסיטה, את הרכוש שלה ואת מה שיקר לכולנו. אני כואב בשביל הילדים והמשפחות שלהם, ומתפלל שיתנחמו. בדיעבד, הלוואי שהייתי עושה יותר. אני הולך לבלות את שארית חיי בלעזור לאוניברסיטה בכל דרך שאני יכול".

הפיטורים, עליהם הודיע חבר הנאמנים של האוניברסיטה, נכנסו לתוקף באופן מיידי. הפרשה החלה להתגלגל בעקבות מעצרו של ג'רי סנדוסקי, עוזר המאמן האגדי של קבוצת הפוטבול של האוניברסיטה, החשוד בהתעללות מינית בשמונה ילדים בין השנים 1994-2009. מדובר בקטינים, אותם סנדוסקי פגש במסגרת "המייל השני", עמותה שהקים שמטרתה לסייע לנוער במצוקה. יחד עם פטרנו, הודחו עוד שלושה בכירים באוניברסיטה, כולל נשיא המוסד גראם ספנייר. אך פיטוריו של פטרנו, שניצח ב-409 משחקים לאורך 46 השנים שלו בתפקיד, הם שעוררו את המחאה של הסטודנטים.

סנדוסקי שוחרר בערבות של מאה אלף דולר למעצר בית, אך השערורייה העלתה טענות קשות כלפי פטרנו והנהלת האוניברסיטה על רשלנות וטיוח המידע. נשיא האוניברסיטה המודח, גראם ספנייר, אמר שהוא לא הבין בזמנו שדובר באקטים מיניים, ושהוא אישר אז החלטה לאסור על סנדוסקי להביא קטינים לחדר המקלחות של נבחרת הפוטבול.

פטרנו שמע לראשונה על הטענות כלפי סנדוסקי כבר בשנת 2002, כאשר אחד הסטודנטים לתואר שני, שנכנס למקלחות של מרכז הספורט של האונבירסיטה, ראה את סנדוסקי תוקף מינית ילד כבן עשר. הסטודנט סיפר על כך למאמן פטרנו, אך האחרון לא דיווח על כך למשטרה. טענות דומות השמיעה התובעת הכללית של פנסילבניה, לינדה קלי, נגד המנהל האתלטי טימוטי קרלי וסגן הנשיא של האוניברסיטה גארי שולץ, על כך שנהגו ברשלנות, ואפשרו, לדבריה, לפדופיל להמשיך להתעלל בילדים במשך שנים ארוכות.

בשנת 1998 חקרה המשטרה האשמות נגד סנדוסקי, שנתפס פעמיים מתקלח עם ילדים בני 11 במקלחות נבחרת הפוטבול. שנה לאחר מכן הוא עזב את נבחרת הפוטבול של האוניברסיטה, אך המשיך להשתמש במתקניה בתור עובד לשעבר וכראש הארגון שהקים למען ילדים במצוקה.

סגן יו"ר חבר הנאמנים של האוניברסיטה ג'ון סורמה, הביע תקווה ש-95 אלף הסטודנטים של האוניברסיטה יסמכו על הוועד שקיבל את ההחלטה הנכונה, וכי האינטרס של האוניברסיטה לטווח הארוך "גדול בהרבה מהתוכניות האתלטיות שלה". חבר הנאמנים גם הודיע על הקמת ועדת חקירה מיוחדת בעקבות הטענות על אונס הקטינים.

שר החינוך האמריקאי, ארני דאנקן, אמר כי אם ההאשמות יתבררו כנכונות, "מדובר בטרגדיה נוראית לצעירים האלה. אם יתגלה כי אנשים באוניברסיטה ידעו על ההתעללות וטייחו את זה - זה הופך את זה להרבה יותר גרוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ