בעקבות הקפאת המימון האמריקאי: משבר כלכלי באונסק"ו

ארגון התרבות והחינוך של האו"ם משיק תכנית חירום הכוללת קיצוצים וגיוס כספים, והודיע שלא ייזום פרויקטים חדשים השנה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון התרבות והחינוך של האו"ם (אונסק"ו) מדווח על גירעון של 65 מיליון דולר בתקציב 2011. מנכ"לית הארגון, אירנה בוקובה, אמרה היום (חמישי) כי עוד לא התקבלו הצעות ממדינות שונות לכסות את הגירעון. לדברי בוקובה, הארגון יוזם רפורמות ארגוניות, יקצץ  בעלויות מנהליות ולא ייזום פרויקטים חדשים עד סוף השנה. כמו כן יבקש הארגון מהמדינות החברות להקדים ולשלם את דמי החברות לארגון של שנת 2012.

אונסק"ו נגרר למצוקה כלכלית בחודש שעבר לאחר שממשלת ארה"ב חתכה 22% מתקציבו כי הארגון החליט להעניק חברות מלאה לרשות הפלסטינית. על פי החוק האמריקאי, חל איסור על מימון כל גוף של האו"ם שמעניק חברות ליישות אשר אינה מוכרת כמדינה על ידי הקהילה הבינ"ל.

לחצו לייק בפייסבוק וקבלו את הידיעות ועדכונים החמים ביותר עד אליכם

לטענת הארגון, התקבלו מכתבי תמיכה רבים ותרומות, והוא שוקד כעת על תכנית חירום לגיוס כספים. הארגון מקווה לקבל תמיכה מממשלות, גופים פרטיים ומנדבנים. כנשאלה בוקובה אם מדינות המפרץ הפרסי העשירות, החברות בארגון ותומכות ביוזמה הפלסטינית, הציעו להזרים כספים לארגון, הא השיבה בשלילה. עם זאת הוסיפה בוקובה כי גם לא נעשתה פנייה מצד הארגון למדינות אלו או כל גורם אחר בשלב זה

הארגון מביע תקווה כי ארה"ב תשנה את מדיניותה ותחזור לממן את הארגון. במידה ולא יתקבלו תרומות במשך שנתיים רצופות, תאבד ארה"ב את זכות ההצבעה שלה בארגון. למרות המשבר הכלכלי בארה"ב, הארגון עושה מאמצים לשכנע את נציגי הקונגרס בנחיצותו, במיוחד במדינות כמו אפגניסטאן ועיראק.

בוקבה הדגישה כי פיתוח של מוסדות מקומיים והשקעה בחינוך במדינות אלו, הם פעולות חשובות, שאמורות להיות אינטרס אמריקאי - בהתחשב בעובדה שצבא ארה"ב עתיד לעזוב אותן עתיד הקרוב.

בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו אימץ את הצעתו של שר האוצר יובל שטייניץ והורה להקפיא את השתתפותה של ישראל במימון התקציב של אונסק"ו, על רקע קבלתה של הרשות הפלסטינית כחברה מלאה בארגון. ישראל מעבירה מדי שנה לאונסק"ו כ-2 מיליון דולרים. גם קנדה הפסיקה את מימון הארגון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ