החבר של נתניהו בבית הלבן עוזב: דניס רוס פורש

יועצו של אובמה לענייני המזרח התיכון מסר כי הוא פורש מסיבות אישיות. עזיבתו מרמזת כי עד הבחירות יצמצם הנשיא את מעורבותו בתהליך השלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יועצו הבכיר של הנשיא ברק אובמה לענייני המזרח התיכון דניס רוס יעזוב בחודש דצמבר את תפקידו, כך דיווח הערב "ניו יורק טיימס". רוס, שנחשב לדמות שנויה במחלוקת בוושינגטון, היה הגורם המקורב ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו בממשל האמריקאי. הוא היה מעורב לא רק בנושא תהליך השלום, אלא גם בסוגיה האיראנית ובשיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארה"ב.

לפי הניו יורק טיימס, רוס בישר על עזיבתו במהלך ארוחת צהריים עם מנהיגים יהודים. בכירים בבית הלבן ציינו שרוס נימק את עזיבתו בסיבות משפחתיות, כיוון שהבטיח לאשתו שיעזוב את עבודתו בבית הלבן לאחר שנתיים, כאשר בפועל הוא מכהן בתפקיד כשלוש שנים. אחרי פרישתו ישוב רוס למכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון, ממנו פרש למען התפקיד בממשל.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני מסר כי "לדניס רוס יש רקורד יוצא דופן של שירות ציבורי, והוא היה חבר מרכזי בצוות של הנשיא. הוא שימש כעוזר מיוחד לנשיא בתקופה היסטורית במזרח התיכון וצפון אפריקה, ומילא תפקיד חשוב במאמצינו להפעיל לחץ חסר תקדים על הממשלה האיראנית, לתמוך בדמוקרטיזציה באזור ולהעמיק את שיתוף הפעולה הביטחוני שלנו עם ישראל בזמן קידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. כשדניס הצטרף לממשל הוא הבהיר שיישאר שנתיים בלבד - והאריך את עבודתו כמעט לשנה לאור ההתפתחויות במזרח התיכון"

כשדובר הבית הלבן ג'יי קרני נשאל כיצד עזיבתו של רוס תשפיע על תהליך השלום, אמר: "נמשיך מכאן על בסיס העבודה הטובה שלו". קרני אמר גם כי רוס "היה חלק מרכזי בבניית משטר הסנקציות נגד איראן, היה בחזית ההתמודדות שלנו עם האביב הערבי"

בהודעה כתובה אמר רוס כי לאחר כמעט שלוש שנים בממשל אובמה הוא פורש ברגשות מעורבים. "זה היה כבוד לעבוד בממשל אובמה ולשרת את הנשיא, במיוחד בתקופת שינוי חסר תקדים במזרח התיכון. כמובן, יש עדיין עבודה לעשות. אך הבטחתי לרעייתי שאני חוזר לממשל לשנתיים בלבד, ושנינו הסכמנו שזה הזמן לעמוד בהבטחה. אני מודה לנשיא אובמה שהעניק לי הזדמנות לעבוד שוב על קשת רחבה של סוגיות ואתגרים במזרח התיכון ולתמוך במאמציו לקדם שלום במזרח התיכון", כתב.

עזיבתו של רוס מסמנת את ההתפרקות הסופית של "צוות המזרח התיכון" של הנשיא אובמה. בחודש מאי התפטר מתפקידו השליח למזרח התיכון, הסנאטור ג'ורג' מיטשל, וכמה מסגניו עזבו גם הם את הממשל או עברו לתפקידים אחרים. עזיבתו של רוס היא גם סימן לכך שלאור הכניסה לשנת בחירות לנשיאות, הנשיא אובמה לא צפוי להשקיע עוד זמן או הון פוליטי בנושא תהליך השלום.

רוס נחשב לדמות שנויה במחלוקת בתוך הממשל האמריקאי, ובמיוחד בעיני הפלסטינים. בשלוש השנים האחרונות היתה מתיחות רבה בין רוס לבין השליח מיטשל, כאשר השניים כמעט ולא שוחחו זה עם זה. רוס עקף בעקביות את מיטשל, וקיים ערוצי שיחות עם ישראל מאחורי גבו - כמו למשל בספטמבר ובנובמבר 2010, כאשר ניסה לשכנע את ראש הממשלה נתניהו לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, בתמורה למכתב ערבויות אמריקאי וחבילת סיוע ביטחונית.

בכירי הרשות הפלסטינית, ובראשם היו"ר מחמוד עבאס (אבו מאזן) ראו ברוס גורם עוין, שמשמש נציגו של בנימין נתניהו בבית הלבן. במשך תקופה ארוכה נמנע רוס להגיע לרמאללה בביקוריו בישראל, וברוב הפעמים קיים שיחות עם הצד הישראלי בלבד.

יחסיו של רוס עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו היו קרובים מאוד. רוס ניהל ערוץ שיחות ישיר מול שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו - ולמעשה עקף הן את שגרירות ארה"ב בתל אביב, הן את שגרירות ישראל בוושינגטון והם את משרד החוץ. רוס הוא זה שדחף את הממשל האמריקאי למהלך בלימה אגרסיבי ברחבי העולם נגד הפנייה הפלסטינית לאו"ם.

רוס הוא דיפלומט ותיק ושירת כשליח מיוחד למזרח התיכון בשתי הקדנציות של ביל קלינטון, מ-1992 ועד 2000. הוא היה מעורב במו"מ בין ישראל לסוריה בממשלות רבין, נתניהו וברק, ומילא תפקיד מרכזי ביישום הסכמי אוסלו, בגיבוש הסכם חברון ומזכר ההבנות של וואי פלנטיישן בממשלת נתניהו הראשונה וכן בפסגת קמפ-דיוויד בכהונתו של אהוד ברק כראש ממשלה. רוס שירת כמה שנים, גם בממשל בוש הבן, כאשר פרצה אינתיפאדת אל-אקצא.

רוס, שמעורב בתהליך השלום כבר כמה עשורים, גויס על ידי אובמה לסייע לו בקמפיין חודשים ספורים לפני הבחירות. הוא הופיע למענו באירועים של הקהילה היהודית, וניסה להסביר את עמדותיו בתור מועמד. לאחר כניסתו של אובמה לתפקיד, רוס מונה תחילה לתפקיד במשרד החוץ האמריקאי - אך במהרה הוזעק לבית הלבן, לאור הידרדרות היחסים בין ארה"ב לישראל ובשביל לטפל בסוגיית הגרעין האיראני.

דניס רוס ונתניהו בירושליםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ