הבחירות בליבריה: כלת פרס נובל לשלום מובילה בבטחה

נשיאת ליבריה אלן ג'ונסון סירליף, שזכתה בפרס נובל לשלום בחודש שעבר, ניצחה ברוב עצום לאחר שהאופוזיציה החרימה את הבחירות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כלת פרס נובל, אלן ג'ונסון-סירליף, נבחרה לתפקיד נשיאת ליבריה לאחר ספירה של 86% מהקלפיות. סירליף זכתה ב-90% מהקולות. ג'ונסון-סירליף אמרה עם זכייתה בפרס נובל כי את הפרס על השכנת השלום במדינתה ושמירתו "צריך לתת לנשים הליבריות, שנאבקו בעקביות על השלום".

יריבה, ווינסטון טורבן, שעודד את הבוחרים להחרים את הבחירות שנערכו ביום שלישי, זכה ל-9% מהקולות בלבד, לפי נתוני וועדת הבחירות. כ-33% מהבוחרים השתתפו בבחירות, פחות ממחצית האנשים שהופיעו לסיבוב הראשון שנערך בחודש שעבר. בסיבוב הראשון זכתה סירליף במרבית הקולות, אך לא הצליחה להשיג רוב של יותר מ-50%, ונכפה עליה סיבוב נוסף.

עם היענות נמוכה כל כך מצד הבוחרים והיעדר רוב בפרלמנט, תהיה משימת ההנהגה קשה. סירליף קראה לכל המועמדים האחרים לשתף פעולה עמה ולכונן קואליציה רחבה, אך טובמן סירב.

הבחירות שלשום לוו באלימות, כאשר שני בני אדם מצאו את מותם בידי כוחות הביטחון. סירליף מצידה הבטיחה לבדוק את המקרה. משקיפים בינ"ל טענו כי הבחירות נעשו באופן שקוף והוגן, ולא היו אירועים חריגים במהלך ההצבעה.

אלן ג'ונסון-סירליף בביקורה בארץ, נובמבר 2007צילום: בר און דניאל

הבחירות נערכות בתקופה קריטית לליבריה, שבה משקיעים מוכנים להשקיע מיליארדי דולרים בענף המכרות שלה. שיעור גבוה מהבוגרים מובטלים מאז תום מלחמת האזרחים הנוראה ב-2003, והמדינה התקדמה בשני מקומות בלבד - מ-164 ל-162 - במדד 169 המדינות המתפתחות של האו"ם.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ