ספר אוונגליסטי מטיף לחנך ילדים כמו פרדות עקשות

אריק אקהולם, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק אקהולם, ניו יורק טיימס

פלזנטוויל, טנסי. עם תום תפילת יום ראשון בכנסיית קיין קריק, התכנסו כמה עשרות משפחות לפיקניק בגבעות טנסי. הילדים שיחקו משחקי חברה. המטיף, מייקל פרל, בזקן שיבה ומכנסי עבודה מוכתמים, ועמו אשתו ונכדיו, התרועעו בנחת עם משפחות הקהילה האוונגליסטית המקומית.

האווירה הנינוחה עמדה בניגוד גמור לסערה המשתוללת בארה"ב בנוגע למשנתו החינוכית של פרל, המקדם שימוש שיטתי ב"מקל" כאמצעי חינוך למשמעת של פעוטות. השיטות, אשר נחשבות להגיוניות בעיני כמה הורים ומזוויעות בעיני אחרים, מושתתות, לדברי פרל, על "העקרונות לפיהם מאלפים בני כת האמיש את הפרדות שלהם". הוויכוח הציבורי שעוררה משנתו של פרל, אשר נחשפה לראשונה באתרים נוצריים, התלהט בעקבות מותם של שלושה ילדים, לכאורה בידיהם של הורים שהחזיקו בביתם את ספרו של פרל TO TRAIN UP A CHILD (לאמן ילד).

הספר, אשר יצא לאור בהוצאה עצמית, נמכר בלמעלה מ-670 אלף עותקים. הוא פופולרי במיוחד בקרב נוצרים המחנכים את ילדיהם בשיטת החינוך הביתי (הום סקולינג). אלה מרעיפים תשבוחות על הספר בכתבי העת ובאתרים שלהם ברשת. בני הזוג פרל מנחים את ההורים להשתמש בשוט, החל כבר מגיל שישה חודשים כאמצעי הרתעה, ומפרטים את אופן השימוש בעזרים שונים על מנת להצליף בזרועות, ברגליים ועל הגב. הם ממליצים בין היתר על שימוש בצינורות גמישים לפתיחת סתימות בביוב, אותם ניתן, לדבריו של פרל, "לגלגל ולשאת בכיס".

הזעם שהתעורר משקף את חילוקי הדעות בחברה האמריקאית בכל הנוגע לענישה גופנית. שיטה זו מקובלת על נוצרים שמרנים הטוענים שהם מסתמכים על התנ"ך. הענישה הפיזית מקובלת על אמריקאים רבים, אף שרופאי ילדים דוחים אותה מכל וכל. הנושא עלה לכותרות באחרונה, כאשר סרטון ובו מצולם שופט מטקסס כשהוא מצליף בבתו עלה לרשת.

בני הזוג פרל, דניאל בן 66 ודבי בת 60, אמרו שהטענה כי הסיבה להתעללות של הורים לא יציבים בילדיהם נעוצה בספר שכתבו, היא אבסורדית. זאת ועוד, הם ממליצים חד משמעית שלא לפעול מתוך כעס או לגרום לפציעות. לדבריהם, בני נוער שחונכו לפי תורתם שלווים ומאושרים יותר. "אם תמצא את ספר 12 שלבי הגמילה מאלכוהוליזם בביתו של אלכוהוליסט, הרי לא תאשים את הספר באלכוהליזם", אמר פרל בראיון לתקשורת. עם זאת, הוא הודה ששיטתו אינה מתאימה להורים שאינם מצטיינים בשליטה עצמית, או טרודים יתר על המידה.

לאחרונה נידון בבית המשפט המקרה של לארי וקארי ויליאמס מסידרו-וולי במדינת וושינגטון, הורים לשישה ילדים שאימצו ב-2008 ילד וילדה אתיופים בני 11 ו-7. לדברי ידידים של בני הזוג, נחשבו הילדים בעיניהם למרדנים.

לילה אחד במאי האחרון נמצאה האנה, הילדה המאומצת, שרועה, עירומה ומורעבת בחצר ביתם, ופניה פונות לקרקע. לדברי גורמים רשמיים הייתה סיבת המוות תת תזונה והיפותרמיה (מכת קור). בדו"ח המשטרה צוין שההורים מנעו ממנה מזון במשך ימים שלמים, ואילצו אותה לישון בקור באסם או בארון, ולהתקלח בחוץ בעזרת צינור. לעתים קרובות הצליפו בה בשוט אשר צרב סימנים על רגליה. האם שיבחה את ספרו של פרל והעניקה עותק ממנו במתנה לחברתה. על פי הדו"ח, הוכתה האנה ביום מותה באמצעות צינור פלסטי מהסוג שפרל מממליץ עליו בספרו. "זה כלי מצוין להצלפה", אמר פרל בראיון. "הוא קל מדי מכדי לגרום לנזק לשריר או לעצם".

בני הזוג ויליאמס כפרו באשמה ומחכים למשפט. כמה מהשיטות שנקטו נראו כגרסאות מוקצות להמלצותיו של פרל. בני הזוג פרל כותבים, לדוגמה, כי "צום קצר הוא אימון טוב", וממליצים על שטיפה בצינור של ילד שמתקשה לעשות את צרכיו בסיר. עם זאת, התובע של מחוז סקאגיט הודיע כי לא יגיש כתב אישום נגד בני הזוג פרל, וכי מקרה הרצח אינו תלוי בספרים שקראו בני הזוג ויליאמס או בדת בה האמינו. ואולם, הרופא פרנסס צ'למרס, שניתח את גופתה של האנה, כתב על ספרו של פרל כי הוא "חושש שהספר הזה, למרות כוונותיו הטובות, עלול בקלות לקבל פרשנות מוטעית ולהוביל למה שאני מגדיר התעללות משמעותית".

עם אותו סוג של צינור הוכתה גם לידיה שץ, בת שבע, שאומצה בגיל ארבע מליבריה ומתה בפרדייז בקליפורניה ב-2010. הוריה, קווין ואליזבת שץ, קראו את ספרו של פרל אך התעלמו מאזהרותיו מהצלפות מוגזמות. הם הצליפו בלידיה במשך שעות, עם הפסקות לתפילה. היא מתה מפגיעה קשה ברקמות ואחותה הבכורה אושפזה.

בני הזוג שץ, שחינכו את תשעת ילדיהם בבית, מרצים כעת תקופות מאסר ארוכות. קווין הודה ברצח ממדרגה שנייה ובעינויים, ואליזבת הודתה בהריגה מכוונת ובענישה גופנית בלתי חוקית. התובע הכללי של מחוז בוט, מייק ראמזי, מתח ביקורת על הספר של פרל כבעל השפעה מסוכנת.

הוראותיו של פרל צצו גם במשפטה של לין פדקוק ממחוז ג'ונסון, שהורשעה ברצח של שון פדקוק בן הארבע ב-2006. שון נחנק לאחר שגולגל בתוך שמיכה. כמה הורים מקהילות נוצריות שמרניות דחו את שיטותיו של פרל והחלו להחתים על עצומה, הממוענת למפיצות ספרים כמו "אמזון" ומבקשת מהן לא למכור את הספר. לעומתם, הורים החברים בכנסייה של פרל אומרים כי הם מופתעים, וגם ילדיו של הכומר פרל יוצאים נגד ההתקפות.

"היתה לי ילדות נפלאה", אמרה בתו שושנה איסלינג, בת 28, המחנכת את שני ילדיה באותה שיטה. "הורי מעולם לא דיברו אלי בכעס, ואני זוכרת שהצליפו בי פעמים ספורות". פרל האב אמר כי הצליפו בשושנה כשהיתה פעוטה, אך משלב מוקדם כבר לא היה צורך בכך.

פרל, בהתייחסות למקרי המוות של הילדים המאומצים, אמר כי הוא מתנגד לאימוץ ילדים שאינם תינוקות. אך סוגיית הליבה נותרה בעיניו ובעיני אשתו כשהייתה: "לוותר על השימוש במקל משמעו לוותר על תפישותנו של טבע האדם, אלוהים והנצח".

תגובות