רוסיה: האוליגרכים מתקוטטים בבית המשפט על מיליארדי דולרים

תביעה בסכום יוצא דופן של 5.8 מיליארד דולרים שופכת אור על דרכי הפעולה של אילי ההון הרוסים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

לונדון. בפינה אחת של האולם יושב אוליגרך מספר אחת, בוריס ברזובסקי. חסון, לוחמני, רהוט ונקמן. בפינה השנייה יושב שותפו לשעבר ואויבו כיום, אוליגרך מספר שתיים, רומן אברמוביץ'. מטופח, מאופק, זועם ואומלל מעצם נוכחותו במקום. השניים, שהשתלטו יחד על חלק גדול מהשלל הרב שאפיין את רוסיה שלאחר התפרקות ברית המועצות נלחמים זה כחודש בבית המשפט. ברזובסקי, בן 65, טוען שאברמוביץ' חייב לו 5.8 מיליארד דולרים. אברמוביץ', בן 45 טוען כי אינו חייב לברזובסקי דבר.

אחד מעורכי הדין המעורבים בפרשה אמר כי מדובר בתביעה הפרטית בסכום הגבוה ביותר מאז ומעולם בבריטניה. אולם מעבר לכך, מדובר בצוהר לתקופה מיוחדת בהיסטוריה הרוסית, שבה עשירים ובעלי קשרים הפכו להון את היעדר החוק והשחיתות, נטרלו אויבים והכתיבו תוצאות בבחירות. אברמוביץ' וברזובסקי חשפו בעדויותיהם את סודות אותם הימים שלאחר נפילת ברית המועצות. שני האוליגרכים תיארו את המפגשים החשאיים ואת מיליוני הדולרים שבוזבזו כאילו היו כסף קטן. הם פירטו גם על עסקאות השוחד ויחסים שנרקמו עם משטרים מושחתים בעולם.

שני האוליגרכים נפגשו לראשונה בשנת 1994. ברזובסקי, איש אקדמיה שהפך לסוחר מכוניות מצליח ולמקורבו של הנשיא לשעבר בוריס ילצין איחד כוחות עם אברמוביץ', איש צבא שפנה לעסקי נפט. אברמוביץ' תרם כסף ואת כישוריו העסקיים, וברזובסקי ניצל את קשריו עם בכירי השלטון ושכנע אותם להפריט שני שדות נפט בסיביר ולפתוח חברה פרטית חדשה בשם "סיבנפט". לאחר ההפרטה, שני האוליגרכים קנו לכאורה חלק מהחברה החדשה יחד עם אדם נוסף.

ברזובסקי טוען כי חלק מ"סיבנפט" היה בבעלותו, אולם הוא אולץ למכור אותו לאברמוביץ' ב-2001 תמורת סכום קטן של 1.3 מיליארד דולרים. אברמוביץ', לעומת זאת, מכר את חלקו ב-2005 תמורת 11.9 מיליארד דולר. אברמוביץ' מכחיש ואומר כי לברזובסקי לא היה מעולם חלק ב"סיבנפט". לדבריו, תפקידו של ברזובסקי היה להפעיל לחצים על בכירי הממשל ברוסיה כדי להביא למכירת אחזקות הנפט. על כך, אמר אברמוביץ', קיבל ברזובסקי את שכרו.

לאחר שנים של עסקים משותפים, שני הגברים מפגינים בוז אחד כלפי השני. "כדי להצליח צריך להיות פיקח, ורומן לא היה כזה". אמר ברזובסקי. אברמוביץ', מצדו, מתאר את יריבו כרברבן. לדבריו, לעמיתו לשעבר אין ידע עסקי מספק. "ברזובסקי כל כך לא מאורגן, שלעתים קרובות פשוט לא הגיע לפגישות", הוסיף. השניים נוטים לפעמים להשלות את עצמם. אברמוביץ' הכריז בבית המשפט שסגנון חייו אינו ראוותני, אך שכח את בתי הפאר שלו בלונדון, מועדון הכדורגל צ'לסי והיאכטה הגדולה בעולם. ברזובסקי, לעומתו, הביע עמדות סותרות לגבי חוקיות תמיכת כלי תקשורת במועמד בעבור טובות הנאה.

האוליגרכים לא רצו בתחילה להעביר את הסכסוך אל בין כותלי בית המשפט, אולם כל זאת השתנה ביום אחד בשנת 2007. באותו היום, יצא ברזובסקי מבוטיק "דולצ'ה וגבאנה" שבלונדון, והבחין באברמוביץ' נכנס לבוטיק "הרמס" הסמוך. ברזובסקי שלח את שומר ראשו למכוניתו כדי להביא את נייר התביעה ומיהר ל"הרמס" כדי להגיש ליריבו את הזימון לבית המשפט בזמן ששומרי הראש של השניים התקוטטו ברחוב. "יש לי מתנה בשבילך", אמר ברזובסקי ליריבו כשמסר לו את כתב התביעה. "זה נראה כמו סצינה מהסנדק", נזכר

המשפט בו מעורבים השניים הפך להפוגה מבדחת בין חדשות עגומות באירופה על מיתון כלכלי. תושבי בריטניה נהנים לצפות בשני האוליגרכים, שמתניידים בלוויית פמליות גדולות ושומרי ראש גדולי ממדים שנראים כמו סוכנים חשאיים. ואולם, למרות המכוניות היקרות וחליפות המעצבים, מצבו של אברמוביץ' טוב בהרבה מזה של ברזובסקי.

ברזובסקי ברח מרוסיה בשנת 2001 לאחר שהסתכסך עם הנשיא ולדימיר פוטין, וקבע את מושבו בלונדון. לאחר שהואשם בהיעדרו בשחיתות והלבנת כספים, קיבל מקלט מדינה מבריטניה. הסאנדיי טיימס מעריך את הונו ב-800 מיליון דולרים. הונו של אברמוביץ' גבוה בהרבה ומוערך ב-13.4 מיליארד דולרים. נוסף על כך, אברמוביץ' נהנה מיחסים טובים עם פוטין וממשיך לנהל עסקים ברוסיה.

בוריס ברזובסקי, מחוץ לאולם בית המשפט בשבוע שעבר צילום: אי-אף-פי
רומן אברמוביץ', מחוץ לאולם בית המשפט בלונדון, בשבוע שעברצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ