17 הרוגים בפיצוץ רב עוצמה בבסיס של משמרות המהפכה באיראן

בעבר חשפה האופוזיציה האיראנית כי במקום הפיצוץ היום, שוכנת מפקדת טילי שיהאב 3 ו-4. פרסומים זרים ייחסו למוסד פיצוץ דומה בבסיס אחר לפני שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פיצוץ רב עוצמה אירע הבוקר (שבת) בבסיס של משמרות המהפכה כ-40 קילומטר מערבית לטהראן. סוכנות הידיעות פארס ציטטה הודעה שפרסמו משמרות המהפיכה המאשרת את דבר הפיצוץ אך לא מספקת פרטים נוספים אודות הרקע לתקרית. כלי התקשורת המקומיים מדווחים על 17 הרוגים בפיצוץ.

על פי הדיווחים מאיראן, הפיצוץ אירע במחסן תחמושת בכפר בידגנה, ליד העיר קאראג'. בעבר דיווחה האופוזיציה האיראנית כי הכפר הוא מקום מושבה של חטיבת הטילים החמישית של משמרות המהפכה, האחראית על שיגור טילי שיהאב-3 ו-4.‬ צילומי לווין של האתר מראים כי סמוך לכפר ישנם שם שני בסיסי צבא גדולים.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, הפיצוץ הורגש ברדיוס של 45 ק"מ והדיו הרעידו חלונות בטהראן. עדי שמיעה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס, כי הפיצוץ היה עז כל כך, שהיו בטוחים כי מדובר ברעידת אדמה חלשה.

הארגון שדיווח בעבר על בסיס זה הינו המועצה הלאומית להתנגדות באיראן, החזית הפוליטית של ארגון מוג'אהדין חאלק. ארגון זה נכלל ברשימת ארגוני הטרור של ארה"ב, אולם החזית הפוליטית פעילה בוושינגטון מאז תחילת העשור הקודם, והיא ממומנת על ידי גורמים שמרניים. על פי פרסומי עבר, המועצה הלאומית היא ארגון שבאמצעותו מלבינים הסי-אי-איי והמוסד מידע מודיעיני שברצותם לחשוף בתקשורת.

ארגון זה חשף בשנת 2002 את קיומם של מתקן העשרת האורניום בנתנז, והקמת הכור מים-כבדים שאיראן בונה באראק.

בשנים האחרונות אירעו כמה פיצוצים מסתוריים במתקנים צבאיים באיראן. לפני שנה אירע פיצוץ בבסיס טילים בו נהרגו קרוב ל-20 בני אדם. האירוע התרחש בבסיס על שם האימאם עלי של משמרות המהפיכה, כ-500 קילומטר מדרום מערב לטהראן. בסיס זה, לפי מכון המחקר גלובל סקיוריטי בוושינגטון, שימש באותו זמן לייצור ולאחסון של טילים ארוכי טווח מסוג שיאהב-3. שבועיים לאחר מכן פירסם לה-פיגרו הצרפתי כי המוסד עמד מאחורי הפיצוץ בבסיס.

העדכונים, הפרשנויות וכתבות סוף השבוע של הארץ בפייסבוק שלנו. עשו לנו לייק

בעבר הופיעו פרסומים זרים שגרסו כי ישראל, באמצעות המוסד, מפעילה גורמי אופוזיציה ומחתרות המתנגדים למשטר האייתוללות, ומטילה עליהם לבצע פיגועים ופעולות חבלה. עם זאת, טרם התקבל אישור כלשהו לכך שהפיצוץ היום אכן אירע בבסיס טילים, וכי בכלל מדובר בפעולת חבלה. בשנים האחרונות אירעו פיצוצים רבים במתקני תשתיות, גז ודלק - ובמקרים רבים מדובר בתחזוקה לקוייה הנובעת בין השאר מהסנקציות המשתקות שהטיל המערב על איראן.

Read this article in English: 15 dead after explosion rocks Revolutionary Guards base outside Iranian capital

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ