גרדיאן וניו יורק טיימס

שמונה חודשים עברו מאז רעידת האדמה והצונאמי ביפאן, והתנאים בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה עדיין קשים, כך דיווחו העיתונאים הראשונים שהורשו לבקר במקום אחרי האסון. זו הפעם הראשונה שנערך סיור רשמי במקום מאז מארס, בו גרמה סדרה של אסונות טבע להתכה בשלושה מהכורים, באסון הגרעיני הקשה ביותר מאז צ'רנוביל, לפני 25 שנה.

לדברי מרטין פאקלר, ראש מערכת ניו יורק טיימס בטוקיו, במקום עדיין מפוזרים תילי הריסות שעוד לא פונו מאז הצונאמי. "אזור הכורים מכוסה כולו בפסולת והריסות: פיסות מתכת מעוקמות, משאיות מעוכות, מיכלי מים גדולים שבורים ומעוקמים. כל זה מפוזר בשטח ולא פונה משם במשך שמונה חודשים. המצב מעיד על הקשיים הגדולים בהם נתקלו היפאנים בנסיון להשתלט על הכורים", דיווח פאקלר.

"כ-36 עיתונאים בחליפות מגן, כפפות כפולות, שתי שכבות של ערדלי מגן מפלסטיק, כיסוי לשיער ומסיכת אב"כ הועלו על שני אוטובוסים. כל אחד מאיתנו נשא גלאי קרינה. בכניסה לתחנת הכוח ראינו את מבני הכורים שניזוקו. יחידה מס' 1 כוסתה במבנה חיצוני חדש, יחידה 2 עמדה על תילה, צבועה כחול ולבן, יחידה 3 הייתה במצב הגרוע ביותר - שלד בטון חשוף שרובו ממוטט לכדי ערימת הריסות.

8 מתוך 8 |
בכור בפוקושימהצילום: רויטרס ואי-פי
1 מתוך 8 |
העיתונאים מובלים לכורצילום: רויטרס ואי-פי
2 מתוך 8 |
ההרס בכורצילום: רויטרס ואי-פי

"שלושה מנופים עסקו בפינוי הריסות כור מס' 3, כדי להכינו לבניית מבנה חיצוני חדש. כור מס' 4 גם הוא ניזוק קשות. המבנה התעקם כולו. הקרינה כאן, במרחק מעט מעל 500 מ' מהכורים, הייתה 50 מיקרוסיוורט. עם זאת, היו סימני חיים במקום: עורבים ושפיריות".

מטרת הסיור היתה להראות שתחנת הכוח משתקמת בהדרגה. בעבר דחו הרשויות בקשות לביקורים במקום בגלל רמת הקרינה הגבוהה ומשום שביקשו למנוע הפרעה לכוחות הפינוי. את העיתונאים, מרביתם נציגי התקשורת היפאנית, ליווה שר הסביבה, גושי הוסונו, האחראי למבצע הפינוי והניקוי. הם לא הורשו להתקרב למבני הכורים עצמם.

חברת "טוקיו אלקטריק פאוור" (TEPCO), המפעילה את תחנת הכוח, הצליחה לצנן את שלושת הכורים שניזוקו ולהביאם לטמפרטורה שאינה נחשבת למסוכנת. עד לסוף השנה היא מקווה להשלים "סגירה קרה" (בטמפרטורה יציבה מתחת לנקודת הרתיחה) של הכורים. עם זאת, הזהיר השר הוסונו, ייתכן שייקח למעלה מ-30 שנה עד שניתן יהיה לסיים את פעולתה של תחנת הכוח ולסגור אותה לגמרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ