מלון קליפורניה - לא תוכלו לעזוב

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ישנם מקומות טובים יותר לשהות בהם מאשר בבתי הכלא של קליפורניה - הם מאכלסים כמעט פי שניים אסירים מאשר התפוסה שלהם מאפשרת, האלימות בהם גואה וטיפולי הבריאות לקויים. כל אלה הביאו את בית המשפט העליון של ארה"ב לפסוק באחרונה כי התנאים בבתי הכלא "נופלים מתחת לסטנדרט של הגינות". כעת, גירעון התקציב במדינה הביא לגזירה חדשה על האסירים: אלה המוחזקים בבתי הכלא של מחוז ריברסייד ישלמו 142 דולר ו-42 סנט ליום בעבור שהותם.

ההחלטה התקבלה פה אחד (חמישה מול אפס) בהצבעת הוועד המפקח על בתי הסוהר במחוז. המפקח ג'ף סטון אמר כי על הוועד מוטלת האחריות למצוא דרכים שבהן יפוצה המחוז על עלויות כליאת האסירים, ההוצאות המשפטיות ועוד. על פי סטון, הפיצויים עשויים להחזיר לקופת המחוז בין שלושה לחמישה מיליון דולרים בשנה, גם אם רק רבע מתוך כ-60,000 האסירים שעוברים מדי שנה בבתי הכלא של המחוז יעמדו בתשלום. את החוב, אמר, ניתן יהיה להחזיר בתשלומים.

אולם היועצת המשפטית של המחוז פאמלה וולס, הזהירה בנייר העמדה שהוגש לוועד כי ההחלטה לא צפויה להביא כסף רב. עוד אמרה וולס כי על אף שלמחוז יש הסמכות המשפטית לגבות את הפיצוי - הדבר יהיה קשה מאוד לביצוע, וציינה כי בדרך כלל ישנו תור ארוך של מבקשי פיצויים, כגון קורבנות העבירות ומשפחותיהם וקנסות - כך שהתשלום למחוז על השהייה בכלא לא יהיה בראש סדר העדיפויות של בתי המשפט. נוסף על כך, לדבריה, היוזמה תדרוש יצירת תקן חדש - קצין הממונה על גביית הכספים. עוד ציינו מתנגדי ההחלטה כי מדובר במלכודת: במקרה שבו האסירים המשוחררים לא יצליחו לעמוד בתשלום החובות, הם עשויים להגיע לכלא שוב בעקבות הכישלון לעמוד בתשלום החוב.

מאבק דומה לקיצוץ העלויות של בתי הכלא הביא את משרד המשפטים בטקסס לצמצם את הארוחות לאסירים לשתיים ביום, ולבטל את הפריבילגיה של הארוחה האחרונה לפני ההוצאה להורג. ההחלטה באה בעקבות דרישתו של הרוצח המורשע, הגזען ראסל ברואר, לאכול בארוחתו האחרונה סטייקים, צ'יזבורגר משולש, אומלט גבינה, ועוד שבע מנות, כולל גלידה, פיצה, פאדג' שוקולד - ושלוש בירות שחורות לקינוח. אולם כשהגישו לו את הארוחה, ברואר לא נגע בה. הסנאטור של הסנאט המקומי ג'ון וויטמייר אמר כי "זה לא ראוי לספק לאדם הנידון למוות את הפריבילגיה האחרונה שהוא מנע מהקורבן שלו".

מי שנחלץ לעזרת הנידונים למוות טקסס, הוא השף בריאן פרייס, שריצה עונש בכלא ובילה עשר שנים בהכנת הארוחה האחרונה עבור הנידונים למוות. "אסור לוותר על הארוחה האחרונה", אמר פרייס, "עלינו לגלות חמלה, ממילא ההוצאה להורג תביא את הצדק". פרייס, שכבר פרסם ספר על מאתיים הארוחות שבישל לנידונים למוות, התחייב לבשל לאסירים את הארוחה על חשבונו, על אף שהודה שלא תמיד היה לו קל לבשל ארוחות שחיתות לאסירים, לאחר שעיין ברשימת הפשעים שלהם. לדבריו, מי שגרם לו לשנות את דעתו היו קרובי המשפחה של הנידונים למוות. "הייתי מדמיין שזה אח שלי שמוציאים להורג, ואז הייתי יכול לבשל", אמר. עם זאת, מערכת המשפט בטקסס דחתה את הצעתו של פרייס בטענה שהם לא מבקשים לחסוך את עלות הארוחה בלבד, אלא גם להיפטר מהתפישה עצמה.

תגובות