אוויר נקי לעשירי סין

חברי האליטות בסין תמיד נהנו מזכויות יתר, כמו בתי ספר ובתי חולים פרטיים ומכוניות יוקרה. עכשיו, כשמתברר שהם גם זוכים לנשום אוויר נקי יותר, גוברת הטינה כלפיהם בקרב פשוטי העם

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

חברות באליטה של המפלגה הקומוניסטית בסין היתה תמיד בעלת כמה יתרונות ברורים. השייכים לקבוצה מצומצמת זו נהנים ממכוניות יוקרה, ילדיהם לומדים בבתי ספר מיוחדים, והם אפילו מקבלים תוצרת חקלאית אורגנית שגדלה בחוות ממשלתיות מאובטחות היטב. וכשהם נופלים למשכב, יכולים המנהיגים הבכירים במפלגה להתאשפז בבית החולים הצבאי 301, שנחשב זה זמן רב למוסד הרפואי הראשון במעלה בבייג'ין.

ואולם, אפילו ברגעי הקנאה הצורבים ביותר, יכלו עד כה תושבי בייג'ין להתנחם בידיעה שהאוויר המזוהם שהם נושמים לריאותיהם, מוצא את דרכו גם לריאותיהם של המפונקים ובעלי זכויות היתר. מתברר שההנחה הזו כלל לא מדויקת.

מתברר כי בבתיהם ובמשרדיהם של רבים מבכירי המפלגה יש מסנני אוויר משוכללים ביותר. כך, לפחות, טוען תאגיד סיני בשם The Broad Group, שמקדם את מכירת מטהרי האוויר שהוא מייצר בפרסומות, המדגישות את העובדה שהמטהרים מצויים במקומות המגורים והעבודה של בכירים רבים.

סגן נשיא החברה, ז'אנג ז'ונג, אמר כי יותר מ-200 מטהרי אוויר מצויים ב"אולם הגדול של העם", במשרדי הנשיא הו ג'ינטאו ובז'ונגנאנהאי, המתחם המבוצר שבו מתגוררים המנהיגים הבכירים ובני משפחותיהם. "יצירת אוויר בריא ונקי למנהיגי האומה היא ברכה לעם", מתפארת החברה בפרסומות שלה, הכוללות המלצות מצד רבים מראשי הממשל ונשיאי תאגידים.

בכמה ממדינות העולם, המלצות של מנהל בעמדה בכירה עשויות להיחשב להישג יוצא מהכלל בתחום יחסי הציבור. ואולם, בסין, שבה גוברת הטינה לאנשי האליטות, הידיעה על מסע הפרסום של התאגיד עוררה סערה ציבורית וגל של ביקורת. "הם לא נאלצים לאכול שמן ביבים או לשתות אבקת חלב מורעלת, ועכשיו הם גם מוגנים מהאוויר המזוהם", נכתב באחד המסרים שהועלו ב"ווייבו", שירות המיקרובלוגים הפופולרי ביותר במדינה, "זה מוכיח עד כמה הם אדישים לחיי העם הפשוט".

הידיעה שהמנהיגים אינם נושמים את האוויר של בייג'ין, התפרסמה בתקופה שבה האוויר של העיר מזוהם בצורה חריגה במיוחד. בשבועות האחרונים אופף את העיר ענן אפור, ובמכשירי מדידת הזיהום, המוצבים על גג השגרירות האמריקאית, נרשמות שוב ושוב רמות זיהום מסוכנות ביותר.

המסרים, המועלים מדי שעה בטוויטר או באמצעות אפליקציות אייפון, עוררו ויכוח ציבורי בשאלה אם הממשלה הסינית מעלימה במכוון את מידת זיהום האוויר במדינה. בניגוד לרישומים במכשירי השגרירות האמריקאית, בכירים סינים בתחום איכות הסביבה אינם מפרסמים נתונים על החלקיקים הקטנים ביותר, שגודלם פחות מ-2.5 מיקרומטר ושלדברי מדענים הם המסוכנים ביותר ויכולים לחדור לעומק הריאות. במקום זאת, נתוני הממשלה מתייחסים לחומרים מזהמים שגדולים יותר מ-10 מיקרומטר - קטגוריה הכוללת חול שנישא מהצפון בידי הרוחות, ואבק שעולה מאתרי בנייה.

בכירים בתחום איכות הסביבה מעדיפים להתמקד בשיפור איכות האוויר שהושג בשנים האחרונות לאחר שהוחלפו תנורי פחם בתנורי חשמל ונסגרו מפעלי תעשייה כבדה בבייג'ין וסביבתה. הגבלות על הנסיעה ברכב פרטי הקלו מעט מהנזק שנגרם לסביבה, לאחר ש-700 אלף מכוניות החדשות הצטרפו בשנה האחרונה לכבישיה הפקוקים של העיר.

ואולם, בכירים אלה נאלצים להודות כי מדידות הזיהום שלהם מתעלמות מהחלקיקים הקטנטנים, שרבים מהם נוצרים על ידי עשן שנפלט ממכוניות ומשאיות. כתוצאה מכך, ציוד המדידה של שגרירות ארה"ב הפך למטרד לא רצוי המתערב בענייניה הפנימיים של סין. במברק דיפלומטי שהודלף השנה בידי ויקיליקס, ביקש בכיר במשרד החוץ הסיני מהאמריקאים לחדול מפרסום נתונים אלה.

מא ג'ון, מנהל "המוסד לענייני ציבור וסביבה", ארגון ללא מטרות רווח הפועל בבייג'ין, אמר כי רבים מבכירי הממשלה חוששים שפרסום הנתונים עלול לפגוע בפיתוח המדינה או להזיק לתדמית הערים, המצהירות על הישגיהן בתחום השמירה על איכות הסביבה. לדברי ג'ון, "הממשלה צריכה להציב בראש סדר העדיפויות שלה את הצורך להזהיר את הציבור, במיוחד בשעה שזיהום האוויר מסוכן עד כדי כך".

ואכן, נראה כאילו הממשלה מתקדמת בכיוון הזה. בספטמבר הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הוא מתכנן לתקן את התקנים המתייחסים לאיכות האוויר, כדי שיכללו גם את החלקיקים הקטנים ביותר. עם זאת, הוא לא מסר את לוח הזמנים לקביעת התקנים החדשים האלה. ואולם, נראה שבכירים בבייג'ין עדיין אינם מוכנים לאמץ את הרעיון הזה. בתגובה לביקורת על הערפיח הכבד שכיסה אותה בשבועות האחרונים, הבטיח לציבור דו שאוז'ונג, דובר המשרד להגנה על הסביבה בעירייה, כי על האזרחים לבטוח בממצאי הציוד הממשלתי. בהתאם לממצאים האלה, "האוויר בעיר מעט מזוהם", הדגיש, למרות שמכשיר הניטור של השגרירות מצא שהאוויר מסוכן כל כך עד שהזיהום עולה על הרמות שניתנות למדידה.

בהתאם לנאמר באתר האינטרנט של The Broad Group, החברה לא נזקקה למאמצים כדי לשכנע את ראשי המפלגה הקומוניסטית שכדאי להם לרכוש מטהרי אוויר מתוצרתה, שמחירם של כמה מהם הוא יותר מ-2,000 דולרים. להוכחת הטיעון שלהם, מנהלי החברה התקינו מטהר אוויר כזה באולם הישיבות, שבו מתכנסים חברי הוועדה של הפוליטבירו. העסקה נחתמה זמן קצר לאחר מכן, אחרי שטכנאים הציגו לראווה כיצד הם מנקים את המסננים מלאי הפיח. "אחרי שהם ראו את הפיח השחור, המטהרים של Broad Group הפכו למטהרים הרשמיים של מנהיגי האומה", התפאר האתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ