בשורה רעה לדמוקרטיה היוונית: מפלגה לאומנית-קיצונית בממשלת האחדות

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

הצטרפותה של מפלגת "לאוס" - שפירוש שמה הוא "העם" אך גם ראשי תיבות של "האיחוד האורתודוקסי-עממי" - לממשלה הזמנית של יוון, היא בשורה רעה לדמוקרטיה היוונית. מנהיג המפלגה, יורגוס קאראצאפריס, משווק בארצו את אותה סחורה מפוקפקת שמספקת מרין לה-פן (ואביה לפניה) בצרפת, ומכר בזמנו ירג היידר באוסטריה: תערובת של לאומנות אתנית-דתית עם שנאת זרים והסתגרות אנטי-אירופית. כמיטב המסורת הזאת, קאראצאפריס, לשכבר עיתונאי ואיש רדיו וטלוויזיה בכיר, מגדיר את המפלגה שהקים בשנת 2000, לאחר שסולק בבושת פנים ממפלגת הימין "ניאה דמוקרטיה" (אז בראשות קונסטנטין קרמנליס), כ"לא שמאל, לא ימין". לגרסתו, החלוקה הישנה בין ימין לשמאל איננה רלבנטית, וכל מה שחשוב הוא היחס כלפי הגלובליזציה, לעומת הסנטימנט כלפי הלאום.

וכשם שמרין לה פן מפנה את חצי ביקורתה לעבר מה שהיא מגדירה "האיסלאמיזציה הקיצונית", ולמעשה מתכוונת למוסלמים אזרחי צרפת והמהגרים אליה, כך קאראצאפריס מלהיט את הקונפליקט עם טורקיה ומדגיש את הקשר בין הכנסייה האורתודוקסית היוונית לבין המדינה, ויותר מכך הלאומיות היוונית.

הממשלה היא אמנם ממשלת מעבר זמנית, שתתפקד עד שיוון תוכל לקיים בחירות. אלא שלעתים הזמני הוא הקבוע ביותר, במיוחד בעת משבר, והכללת "לאוס", מפלגה שזכתה בפחות מ-6% מהקולות בבחירות האחרונות, עלולה ליצור לחץ אנטי-אירופי מיותר מבפנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ