שר החוץ הטורקי ייפגש עם האופוזיציה הסורית

היום יפגש אהמט דבוטולו עם נציגי האופוזיציה באנקרה, לאחר שמוקדם יותר פינתה טורקיה את בני משפחות הדיפלומטים שלה מדמשק

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

מחריף המשבר ביחסים בין טורקיה וסוריה. שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, ייפגש היום באנקרה עם נציגים של האופוזיציה הסורית, לאחר שביממה האחרונה אירעו כמה מקרית של תקיפת נציגויות טורקיות ברחבי המדינה. במקביל פרסמה טורקיה אזהרת מסע מפני ביקורים בסוריה ושלחה מטוסים שיפנו את משפחות הדיפלומטים המשרתים במדינה.

טורקיה גם זימנה היום דיפלומט סורי והביעה בפניו את מחאתה על האירועים. טורקיה דרשה מהנציג הסורי להבטיח את שלומם של הדיפלומטים המשרתים בארצו.

בתוך כך, עשרות אלפי מפגינים סורים התומכים במשטרו של בשאר אסד יצאו לרחובות היום במחאה על החלטת הליגה הערבית להשעות את סוריה. הממשלה הסורית קראה לליגה הערבית לכנס וועידת פסגה לפני שההחלטה תיכנס לתוקף ביום רביעי. המשטר הסורי הודע כי הוא מוכן לוויתורים מפליגים והודיע כי הוא נכון לקבל נוכחות של כוח צבאי או אזרחי שישמש כמשקיף ויוודא את יישום התכנית של הליגה לסיום האלימות במדינה.

מפגינים מביעים תמיכה באסד בכיכר מרכזית בדמשק צילום: רויטרס

המשטר הסורי דאג לסגירת בתי הספר ובתי העסק כדי להבטיח השתתפות רבה בהפגנות התמיכה. על אחד השלטים שהחזיקו המפגינים נרשם: "המנהיגים הערבים הם הזנבות של אובמה". הממשלה כינתה את החלטת הליגה הערבית "בלתי חוקית" וטענה כי מטרתה היתה להכין את השטח לפלישה צבאית של המערב כפי שקרה בלוב.

למעלה מ-3,500 הרוגים

במהלך היממה האחרונה התקיפו מפגינים סורים זועמים מספר שגרירויות של מדינות שמתחו ביקורת על ארצם ובהן, קטאר, סעודיה וטורקיה - שעל אף שאינה חברה בליגה הערבית, קידמה בברכה את החלטת הליגה להשעות את סוריה. כוחות הביטחון הסורים הציבו אבטחה כבדה סביב שגרירויות ארה"ב, קטאר, סעודיה וטורקיה בעקבות האירועים.

במהלך היום דווחו פעילי זכויות אדם על כך ש-19 מפגינים נגד המשטר נהרגו מידי כוחות הביטחון. 11 בני אדם נהרגו בחאמה, חמישה בחומס, שניים בדרעא ואחד בדיר א-זור. אמש מנהיגי האופוזיציה בסוריה קידמו בברכה את החלטת הליגה הערבית וקראו לאזרחים להגביר את המאבק במשטר אסד.

על פי הערכות ארגון זכויות האדם של האו"ם, למעלה מ-3,500 בני אדם נהרגו במהומות מאז שפרצו בחודש מארס.

Read this article in English: Syria calls for urgent Arab League meet as Turkey hosts anti-Assad opposition

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ