בעקבות דו"ח סבא"א

טהראן מאיימת לפרוש מאמנת הגרעין

במערב חוששים שאיראן תלך בעקבות קוריאה הצפונית, לא תימצא יותר תחת פיקוח ותוכל להאיץ עוד את תוכנית הגרעין החשאית שלה

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן

בכירים איראנים איימו כי איראן תפרוש מהאמנה הבינ"ל למניעת הפצת נשק גרעיני ומחברותה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. אזהרות אלה באות בעקבות הדו"ח החמור ובעיקר הנספח לו, שפרסמה בשבוע שעבר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, תקף בחריפות את הדו"ח וטען כי הוא חובר בהתאם לדרישותיהן של ישראל וארה"ב, ואמר כי איראן צריכה לשקול את חברותה בסבא"א. לדבריו יש משמעות מיוחדת, משום שהוא נחשב למקורבו של המנהיג העליון, עלי חמינאי, ובעבר היה ראש המועצה לביטחון לאומי, הכפופה למנהיג העליון. כמו כן, הוא שימש בעבר הנציג האיראני בדיונים בעניין הגרעין מול סבא"א ומדינות האיחוד האירופי.

דבריו של לריג'אני זכו גם לחיזוק מחבר בכיר בפרלמנט האיראני, המג'ליס. מוחמד חוסיין פארנג'י, שהוא גם חבר נשיאות המג'ליס, אמר כי דו"ח סבא"א אינו עולה בקנה אחד עם התחייבויות הארגון. לדבריו, "פרסום הדו"ח הוא המשך של הצעדים האחרונים שננקטו על ידי מדינות המערב נגד איראן". לטענתו, מדובר "בדו"ח פוליטי לחלוטין שאינו יכול להיחשב כדו"ח מקצועי טכני".

פארנג'י הדגיש את הפרדוקס שמדינות שאינן חברות באמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני ­ ובכך כיוון לישראל ­ יכולות לעשות ככל העולה על רוחן לדבריו, ואילו איראן נמצאת תחת מעקב צמוד של סבא"א. "בנסיבות כאלה, מה היתרונות בחברות בסבא"א למדינות שחתומות על האמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני?", שאל פארנג'י.

איראן חתומה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני והיא גם חברה בסבא"א, עימה יש לה הסכמי פיקוח. על פי הסכמים אלה, מבקרים פקחי סבא"א במרבית המתקנים הגרעיניים של איראן, ואף התקינו בהם מצלמות וציוד ניטור המשדר ישירות למטה הארגון בווינה. מכוח הסכמי הפיקוח, איראן מחויבת גם לדווח לסבא"א ולהשיב על כל שאלותיה. רוב המידע המופיע בדו"חות של סבא"א על תוכנית הגרעין של איראן מסתמך על אותם אמצעי פיקוח. חלק נוסף של המידע הגיע מגופי מודיעין במערב ובסך הכל מעשר מדינות שונות.

נשיא איראן אחמדינג'אד במתקן העשרת האורניום בנתנזצילום: אי-פי

זה שנים שישראל ושמדינות המערב חוששות שאיראן עלולה יום אחד ללכת בעקבות קוריאה הצפונית, ולהודיע כי היא פורשת מהאמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני ומחברותה בסבא"א. במקרה כזה היא לא תימצא יותר תחת פיקוח, ותוכל בעצם לקדם את תוכנית הגרעין החשאית שלה באופן מואץ יותר לקראת ייצור נשק גרעיני. עם זאת, הערכת אותם גורמים היא כי אם איראן תעשה זאת, הרי יהיה זה סימן ברור לכך שהחליטה לשבור את הכלים ושאין לה עוד עניין במראית עין של מעמדה הבינלאומי ובהקפדתה ­ גם אם לא המלאה ­ על כללים והאמנות הבינלאומיות. לפי אותה הערכה, אם איראן תעשה זאת, יהיה זה סימן ברור שכונתה היא אחת ויחידה ­ לייצר נשק גרעיני.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ניצל את כנס "הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיאנוס השקט", שהתקיים בסוף השבוע בהונולולו שבהוואי, כדי לנסות לשכנע את מנהיגי סין ורוסיה לתמוך בהחמרת הסנקציות נגד איראן. אובמה נפגש עם נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, ולאחר הפגישה סיפר כי השניים אישרו מחדש את הכוונה לעבוד יחד על ניסוח של מענה משותף לאתגר האיראני. מדוודב, לעומתו, לא דיבר כלל עם העיתונאים על כוונתה של רוסיה לוותר על התנגדותה לסנקציות החדשות נגד איראן, ובכלל לא הזכיר בדבריו את איראן. גם אחרי הפגישה עם הנשיא הסיני, הו ג'ינטאו, נאלץ אובמה להסתפק באמירה כללית שהשניים הסכימו שעל איראן לעמוד ב"כללים והנורמות הבינלאומיות".

בבית הלבן ניסו אתמול לרכך את הרושם כי ארה"ב לא הצליחה לגייס את תמיכת רוסיה וסין, שהן בעלות זכות וטו במועצת הביטחון של האו"ם, ליצירת חזית משותפת נגד תוכנית הגרעין האיראנית. "אני חושב שהרוסים והסינים מבינים שהטענות החדשות שהעלה דו"ח סבא"א דורשות מענה בינלאומי, ואנחנו עובדים איתם על זה", אמר סגן היועץ לביטחון לאומי לתקשורת אסטרטגית, בן רודס.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה שדנה בדו"ח סבא"א כי עד כה "המאמצים הבינלאומיים לא מנעו מאיראן להתקדם לעבר פצצה גרעינית, והיא עלולה להשיג זאת מהר יותר ממה שחושבים". נתניהו הוסיף כי "בדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ישנן רק הראיות אותן ניתן להוכיח בבית המשפט, אך המציאות היא שיש עוד דברים רבים שאנחנו לא רואים ולכן לא נכתבו בדו"ח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ