הקצין שנהרג בפיצוץ - מבכירי תוכנית הטילים

תת-אלוף חסן טהרני מוקדאם, שנהרג יחד עם עוד 16 חיילים איראנים, היה אחד מעמודי התווך של יחידות הטילים והתותחנים של משמרות המהפכה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בצעד חריג, פרסמו אתמול משמרות המהפכה של איראן את שמו של הקצין הבכיר שנהרג שלשום בפיצוץ המסתורי שאירע בבסיס טילים ליד טהראן. על פי הודעת הספד שמסרה מפקדת משמרות המהפכה, תת-אלוף חסן טהרני מוקדאם, שנהרג יחד עם עוד 16 חיילים איראנים, היה אחד מעמודי התווך של יחידות הטילים והתותחנים של משמרות המהפכה בתקופת מלחמת איראן-עיראק, שהסתיימה ב-1988. בהודעה נאמר: "נמשיך בדרכו ובדרכם של כל שאר השאהידים, נתיב של אומץ, התקדמות והרתעה לחיזוק המשטר והמולדת האיסלמית".

על פי דיווחים שונים באיראן, שירת הקצין בתפקידי מחקר באוניברסיטה בטהראן והיה אחראי על יחידת פיתוח של טילים ומערכות נשק אחרות. במאמר שפרסם קצין בכיר אחר במשמרות המהפכה, נאמר כי מחקריו של מוקדאם עזרו לפתח טילים עבור החיזבאללה והחמאס וחיזקו את יכולתם להתמודד במלחמת לבנון השנייה ב-2006 והמלחמה בעזה ב-2009. אם אכן דברים אלה נכונים, הרי מדובר בקצין בעל תפקיד מפתח בקשרים המיוחדים של משמרות המהפכה - באמצעות כוח קודס - עם החיזבאללה והחמאס, ונראה כי הוא שימש גם דמות מרכזית בפיתוח הטילים שאיראן מעבירה לשני ארגוני טרור אלו.

למרות מותו של הקצין הבכיר, עדיין אין כל ודאות שהפיצוץ בבסיס של חטיבה חמש של משמרות המהפכה, שקשורה לטילים ארוכי-הטווח של איראן - שיהאב 3 ושיהאב 4 - נגרם כתוצאה מחבלה של ארגון ביון זר או ארגוני אופוזיציה הפועלים במדינה. איראן טוענת כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מתאונה ולא עקב חבלה של גורם זר. בכל מקרה, למרות הנזק הכבד שנגרם לבסיס, מותו של הקצין הבכיר והפגיעה בתדמיתה של איראן, נראה כי זה לא ירתיע אותה מלהמשיך לקדם את תוכנית הטילים שלה. לאיראן, על פי הערכות, יש אלפי טילים מסוגים שונים המבוססים על ידע וטכנולוגיות שהתקבלו מצפון קוריאה וסין. מדובר באלפי טילים שיכולים לפגוע בכל שכנותיה של איראן, כולל בבסיסים ויחידות צבא אמריקאיים בעיראק ובמדינות המפרץ. איראן מפתחת גם גרסה חדשה לטיל שיהאב 4, שיוכל להגיע גם לטווח של 2,000 קילומטרים. במסגרת תוכנית הגרעין שלה, ביצעה איראן ניסויים שונים, כפי שעולה גם מהדו"ח האחרון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כדי לבדוק את יכולתה להרכיב פצצה גרעינית על טיל ולמזער את ראש החץ הקרבי שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ