כשפים נגד קרטלי הסמים

מאפיין בולט של חרדת המקסיקאים מפני אלימות מלחמות הסמים הוא העלייה במספר המבקשים את עזרתם של עוסקים בכישוף ובמיסטיקה. ככל שהאלימות תגבר, צפויה התופעה להתרחב

קרלה זבלודובסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלה זבלודובסקי, ניו יורק טיימס

בחדר אפלולי בירכתיו של בית צנוע בעיירת הנופש קטמאקו שהתרוקנה מתיירים, החל לואיס מרתן טורס, מכשף בעל 50 שנות ניסיון, בטקס. הוא עצם את עיניו, השמיע לחשים ושפשף בעוז ביצה קשה על זרועו, חזהו וצווארו של אחד מלקוחותיו המודאגים. זהו ריטואל ישן ונפוץ בקרב אמני עולם הנסתר במקסיקו, המעבירים את סודות הכישוף מדור לדור. ואולם, כמו דברים רבים במדינה, גם סיבת הפניות אליהם השתנתה עם השנים. "עכשיו מבקשים את עזרתנו בגלל הפחד מפני איומים וסחטנות", אמר טורס, "האנשים מלאים באנרגיות שליליות".

המבקרים בעיירה בורגנית זו של 67 אלף תושבים, המייחסת את המסורת המיסטית הנפוצה בה לשורשים עתיקים של התרבות האולמקית הקדומה, פונים כבר עשרות שנים למכשפים כדי למצוא מזור לייסורי אהבה, מחלות או פגיעות בגוף ובנפש. ואולם, לדברי העוסקים בתחום, על רקע האלימות המשתוללת במדינת ורה קרוס, מתבקשים עתה המכשפים למצוא צורות חדשות ויצירתיות יותר של כישוף, כדי לענות לפניות ההולכות וגוברות להגנה מפני מעשי סחיטה, או מציאת קרובים שנחטפו.

הפחדים במדינת המחוז התגברו מאז שוורה קרוס הפכה לזירה החדשה במלחמה של קרטלי הסמים החזקים ביותר במקסיקו. חורחה צ'באט, מומחה לענייני ביטחון וסחר בסמים במכון המחקר CIDE, סבור שהקרטלים סטאס וסינאלואה, נדחקים למדינת חוף זו. בשל נוכחותן הגדלה של כנופיות סוחרי הסמים כאן, החל לשגשג בעיר עסק חדש: סחטנות. הוא לא פוסח אפילו על מכשפות ורופאי האליל, הנתבעים להפריש חלק מהכנסותיהם לאנשי הכנופיות. "הם נוהגים לומר: כאן מדבר מנהיג סטאס", אומר בנו וחניכו של מרתן טורס, ג'ון ג'וזף, על שיחות הטלפון שהוא מקבל לדבריו מארגוני פשע.

רבים בקהילת המכשפים מפוחדים, אחרים טוענים שהם מסוגלים לחוש את הוויברציות של האדם הנמצא בקצהו השני של קו הטלפון. לדבריהם, כשהם מאתרים סביבו הילה שלילית, הם פשוט לא מרימים את השפופרת. מרתן טורס, למשל, בטוח שהוא לא יהיה קורבן במלחמה הזו, כי תאריך מותו כבר נגלה לו: עוד עשר שנים לפחות.

המכשף לואיס מרתן טורס בעיצומו של טיפול בביתו בעיירה קטמאקו במקסיקו. המסורת המיסטית מיוחסת לשורשים עתיקים של התרבות האולמקית הקדומהצילום: ניו יורק טיימס

לעומתו, בני תמותה רגילים שלא ניחנו כמוהו במתת הנבואה, אינם מצוידים בכלים מתאימים כדי להתמודד עם גל האלימות בעירם. "אני מודעת לכך שעלולים לחטוף את הילדים שלי בכל רגע, זו החרדה הכי הגדולה שלי", אומרת חוליסה דל קרמן, בתום הטקס הפולחני שבו טוהרה בידי רופא אליל. "שומעים כל הזמן על ילדים שנחטפים", היא מוסיפה ומדגישה שהיא מבקרת אצל טורס ובנו בכל פעם שיש לה התקף חרדה שכזה.

הצורך הגובר למצוא הגנה מפני הפשיעה, הוליד שורה חדשה של שירותים מיסטיים בעיר; בשביל סכום סמלי של 180 דולרים, למשל, ניתן לאתר בן משפחה שנעדר, כך אומרת אלונסה מרטינס, בת 35, העוסקת בכישוף ונוהגת לעלות לעתים לגבעה סמוכה כדי לבצע עליה טקס פולחני למען שובן בשלום של נשים חטופות. בחודש שעבר קיבלה חמש פניות; "פעם הפניות לא היו רבות כל כך, עכשיו זה הפך כבר לאופנה". לדבריה, באחרונה ביקר אצלה זוג חרד שביקש לדעת מה עלה בגורל בתם; אבל היא לא סייעה להם עד ששילמו לה את מלוא שכרה. "אמרתי להם שנותרו להם שמונה ימים למצוא את בתם", אמרה.

לא רק אזרחים מן השורה פונים לעזרתם של בעלי הקסמים בקטמאקו, גם שוטרים ואפילו חברי קרטלי סמים בעצמם דורשים את שירותיהם. השוטרים פוחדים להיהרג במארבי הכנופיות וחרדים לשלום משפחותיהם, ואילו סוחרי הסמים פוחדים "להיתפס בידי המשטרה הפדרלית, או לאבד את הטריטוריה שלהם", כך מסביר רופא אליל מעיירה סמוכה המכונה אל גאטו נגרו, שנוהג לדבריו לעתים להעלות בעלי חיים קורבן במערה. נציגי שלטון החוק והפושעים, מספרים עושי הכשפים, נפגשים לא פעם בחדרי ההמתנה שלהם, אולם לא מזהים איש את רעהו.

באופן כללי, עדים התושבים לירידה בהיקף העסקים. לדברי בעלי בתי מלון במקום, התפוסה ירדה ב-80% בשלוש שנים, עובדה שפירושה גם פחות לקוחות לעוסקים בכשפים. חלקם מוצאים פיצוי בנדיבותם הרבה של לקוחות; אחד מהם הוא חוסה סיסנרוס, שסייע לדבריו לאדם שהזדהה כסוחר סמים העצור במנסנילו, עיר הנמל הפעילה ביותר של מקסיקו; האיש ביקש ממנו שיפעל לשחרורו וכאשר, מקץ זמן קצר, יצא אמנם לחופשי, נתן לו מכונית במתנה. ואולם, בשעה שכמה מכשפים נהנים ממתנות יקרות ערך שמרעיפים עליהם חברי ארגוני הפשע, בחר מרתן טורס להעניק את "שירותיו הסוציאליים" חינם לכל מי שהתרוששו ממעשי סחטנות.

כל עוד נמשכת האלימות, נראה שהשוטרים, חברי כנופיות הפשע וקורבנותיהם יוסיפו לחזר אחר עושי הקסמים של קטמאקו. מרטן טורס אומר שכשבא לזירות רצח שונות ברחבי המדינה, כדי לברר כיצד בוצעו ההריגות היו גופותיהם החבולות של הקורבנות עדיין חמות. "אני מסוגל לראות את המחזה האחרון שראה הקורבן לנגד עיניו רגע לפני מותו", הוא טוען.

רבים יתקשו מן הסתם להאמין בכך. "לא מפענחים פשעים באמצעות קסמים", הכריז נשיא מקסיקו פליפה קלדרון בנאום שנשא ב-2009 (זאת אף על פי שאמר זאת קרוב לוודאי בהשאלה ולא פשוטו כמשמעו). גם ארנסטו קורדרו, פוליטיקאי המבקש להתמודד בבחירות 2012 לנשיאות החבר במפלגתו של קלדרון, סבור ש"אין פתרונות קסם כדי להיחלץ מהבעיה שאליה נקלענו". הקוסמים והמכשפים של קטמאקו חולקים עליו מן הסתם.

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ