משטרת גרמניה עצרה שני חברי ארגון ניאו-נאצי החשודים ברצח 10 בני אדם

בשבוע שעבר נמצאו גופותיהם של שני חברי ארגון נוספים, שהצליחו לחמוק מהמשטרה במשך עשור. גורמי ביטחון במדינה הגדירו על מעשי הארגון כ"סוג חדש של טרור ימני"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

משטרת גרמניה עצרה אתמול חשוד בהשתייכות לארגון ניאו-נאצי, שקיומו נחשף בשבוע שעבר, בחשד לרצח כעשרה בני אדם. גורמי ביטחון בכירים במדינה הגדירו את מעשי הארגון כ"סוג חדש של טרור ימני".

העצור, גרמני בן 37, חשוד בהשתייכות לארגון "המחתרת הנאציונל סוציאליסטית", שקוטלג בגרמניה כארגון טרור. התובעים חושדים כי חברי הארגון, שנחשף לציבור רק בשבוע שעבר, רצחו בעשור האחרון כתשעה בני אדם ממוצא טורקי ויווני וכן שוטרת גרמנייה. בשבוע שעבר, גופותיהם של שני חברי הארגון נמצאו בעיר ינה במזרח המדינה. החשודה הרביעית הסגירה את עצמה למשטרה בשבוע שעבר.

"עכשיו הזמן לגלות אם אנשים נוספים היו מעורבים ואם מדובר ברשת, ולגלות מה ההיקף של כל זה", אמר אתמול שר הפנים הנס-פטר פרידריך בברלין. "נראה כי עם כל הראיות שיש לנו, אנו עומדים בפני צורה חדשה של טרור מהימין הקיצוני". לדבריו, המקרה הוא חריג משום שהארגון לא קיבל על עצמו אחריות ציבורית ולא פרסם מידע על פעולותיו בחוגי הימין הקיצוני.

הבית ההרוס ששימש את ארגון הטרורצילום: אי-אף-פי

ערב הכינוס השנתי של מפלגתה בעיר לייפציג, אמרה קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי "הממצאים המטרידים" מצביעים על "התארגנויות שלא דמיינו כמותן. זה מזעזע, ויש להתבייש על כך שזה מתרחש במדינתנו".

התובעים חוקרים כעת אם החשוד החדש, שזוהה עד כה כהולגר ג', היה מעורב ישירות במעשי הרצח של הארגון. לפי ההערכות, החשוד סייע לשלושה חברי ארגון נוספים כשסיפק להם מסמכים ומכוניות. אחת מהן היתה כנראה בשימוש בעת רציחתה של השוטרת.

הארגון חשוד ברציחתם של שמונה טורקים ויווני בכמה ערים גרמניות, בין ספטמבר 2000 לאפריל 2006, וכן ברציחתה של השוטרת בעיר הדרום מערבית הילברון באפריל 2007. תשעת הנרצחים האזרחים היו אנשי עסקים, בהם מוכר פרחים, חייט ובעלים של דוכן קבאבים שנורו במקום עבודתם. מסיבה זאת נודעו הרציחות בשם "רציחות הקבאב".

לדברי פרידריך, "המשטרה לא קשרה בין מניעים פוליטיים לרציחות, שנודעו בשם 'רציחות הקבאב'. ההערכות היו כי מדובר בפשע מאורגן ואולי במעשי סחיטה".

החבורה הצליחה לחמוק מהמשטרה ב-1998, לאחר שלכאורה שיגרו מעטפות נפץ לתחנת משטרה מקומית, וירדו למחתרת. על פי החשד, ב-13 השנים שחלפו מאז, הם שדדו בנקים ורצחו תשעה מהגרים, ככל הנראה בניסיון לזרוע פחד בקרב הטורקים החיים במדינה.

עד לשבוע שעבר, לא קשרה המשטרה בין השלושה למעשי רצח ושוד בנקים שנעשו במזרח גרמניה בשנים אלה. אבל בתחילת החודש, בעיצומו של מרדף אחרי שודדי בנק, גילתה המשטרה בעיר אייזבך במזרח המדינה קרונית מגורים ובה גופות שניים מהחשודים; על פי הדיווחים, אחד מהם ירה בחברו והתאבד. במקביל, הסגירה עצמה החשודה השלישית בעיר זוויקאו, גם היא במזרח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ