עבדאללה מלך ירדן קרא לנשיא אסד להתפטר מתפקידו

האיחוד האירופי החריף את הסנקציות הכלכליות על סוריה. שר החוץ מועלם: ההחלטה להשעות חברותנו בליגה הערבית - תכתיב אמריקאי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מלך ירדן עבדאללה קרא היום (שני) לנשיא סוריה, בשאר אסד, להתפטר מתפקידו לאור האלימות הגוברת במדינה. "אם הייתי במקומו, אני מאמין שהייתי עוזב", אמר עבדאללה בראיון לרשת בי-בי-סי הבריטית. "הייתי מתפטר ודואג שמי שיחליף אותי יהיה מסוגל לבצע שינוי בסטטוס-קוו שקיים כרגע".

לדברי המלך הירדני, על נשיא סוריה להתחיל מידית בשלב חדש של דו-שיח פוליטי במדינה לפני שיעזוב את תפקידו מאחר ואין בסוריה מי שיכול להוביל בשלב זה שינוי מהותי. "אני לא חושב שהמשטר הקיים יכול לאפשר מצב כזה, של דו-שיח, ולכן אם עתיד סוריה חשוב לבשאר אסד, עליו להתפטר ולעזוב, אולם עליו להבטיח מצב שיאפשר תחילתו של עידן חדש במדינה".

בירדן עצמה קיימת מחלוקת בעניין משטרו של אסד. בסוף השבוע הייתה תגרה בין תומכי הנשיא הסורי למתנגדיו מול משרדי רשתות התקשורת אל-ג'זירה ואל-ערבייה בעמאן, מה שמצביע על המחלוקת הקשה בתוך הציבור הירדני לגבי המצב הפוליטי בסוריה.

האיחוד האירופי החריף היום את הסנקציות שהוא מטיל על סוריה. בפגישה של שרי החוץ של מדינות האיחוד שהתקיימה בבריסל, הוחלט למנוע מסוריה להשתמש בכסף שמקורו בקרנות של בנקים אירופים. בנוסף הוחלט להוסיף 18 בעלי תפקידים הקשורים לאלימות בסוריה, לרשימת הארגונים והאנשים שרכושם הוחרם.

שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם כינס מוקדם יותר היום מסיבת עיתונאים בדמשק, בה הגיב על החלטת הליגה הערבית מסוף השבוע, לפיה חברותה של סוריה בארגון תושעה. "ההחלטה התקבלה לפני זמן רב, ולא בישיבה האחרונה. מדובר בחצייה של קווים אדומים, זו החלטה המנוגדת לתקנון ולחוקה של הליגה הערבית", אמר מועלם.

שר החוץ הסורי אמר גם כי מדינתו, בניגוד לטענת הליגה הערבית, נענתה ליוזמת הליגה ושחררה בימים האחרונים 500 אסירים פוליטיים וכן אפשרה ל-80 עיתונאים זרים להיכנס לשטחה. בנוסף, שר הפנים הסורי הוציא הודעה הקוראת לכל החמושים למסור את נשקם תמורת חנינה, אולם הם סירבו ולכן "אותן חוליות חמושות מנעו מאיתנו לסיים את המאבק".

ביום שבת החליטה הליגה הערבית להשעות את סוריה מהארגון בעקבות המשך האלימות במדינה, וקראה למשטרו של הנשיא אסד לחדול מהרג אזרחים. בכינוס הליגה שנערך בקהיר הוחלט גם להטיל סנקציות פוליטיות וכלכליות על ממשל אסד. היום קיימו נציגי הליגה הערבית שורה של דיונים על נציגי ארגוני זכויות האדם בסוריה כדי למצוא פתרון למשבר ולהפסיק את האלימות במדינה.

שר החוץ אביגדור ליברמן העביר היום מסר הרגעה לממלכת ירדן. במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון הדגיש ליברמן כי אלה שטוענים שירדן היא המדינה הפלסטינית, "פוגעים באינטרסים הביטחוניים של ישראל". ליברמן אמר את הדברים על רקע פרסומים מהתקופה האחרונה לפיהם גורמים בממשלה שוקלים לשוב לאופציה של הקמת מדינה פלסטינית בירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ