גל תקריות אנטישמיות בשכונות יהודיות בניו יורק

בסוף השבוע האחרון הוצתו שלוש מכוניות ורוססו צלבי קרס בשכונת מידווד. אתמול הותקף חסיד ברובע ברוקלין. "התושבים עצבנים וחוששים"

שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק

"בכל 29 שנות פעילותי כעסקן קהילתי בברוקלין אינני זוכר תקרית אנטישמית כה בוטה ומפחידה כמו זו שאירעה בשכונת מידווד ביום שישי האחרון", אמר בשיחה ל"הארץ" דב הייקינד, פעיל יהודי מקומי ידוע ומוערך בברוקלין. הייקינד התייחס לאירוע הצתת שלוש מכוניות וריסוס צלבי קרס וסיסמאות אנטישמיות ברחבי השכונה.

הייקינד מייצג בבית הנבחרים של מדינת ניו יורק חלקים גדולים מאזורי הבחירה ברובעים בורו-פארק ומידווד - שכונות מגורים שבהן יש ריכוזים גדולים של יהודים דתיים וחרדים. אתמול צעד הייקינד במסגרת צעדת מחאה נגד אנטישמיות לצדם של עשרות עסקנים מקומיים ואישי ציבור שייצגו את כל מגזרי האוכלוסיה המתגוררת ברובע מידווד.

"לצערנו התרגלנו לגילויי אנטישמיות שמתבטאים בריסוס צלבי קרס על קירות בתי כנסת או במעשי וונדליזם שנזקם לא גדול. אבל התקרית ביום שישי במידווד נשאה אופי אלים חמור במיוחד ובהיקף שלא התנסינו עד כה", אמר הייקינד. "מהנזק החמור שנגרם לכלי הרכב, נראה בבירור שהמכוניות פוצצו באופן מתוכנן ומקצועי. הייתי המום ומזועזע מהמראות".

פעיל נאו נאצי בהפגנה בארה"ב בספטמברצילום: רויטרס

רבנים ועסקנים מספרים כי התושבים עצבניים וחוששים מכך שאיש אינו יודע מי עומד מאחורי ההתפרצות האנטישמית האלימה. לפי שעה, למשטרה אין קצה חוט והאף-בי-איי הצטרף לחקירה. הליגה נגד השמצה הכריזה על מענק של ארבעת אלפים דולר למי שימסור מידע שיסייע ללכידת האחראים. חבר מועצת עירית ניו יורק הודיע על פרס של אלף דולר.

גם ברובע וויליאמסבורג, מרכזם של חסידי סאטמר בברוקלין, השתררה אתמול אווירת חרדה. יהודי חסיד הותקף אתמול, וזהו מקרה התקיפה החמישי שאירע ברובע בשנה האחרונה. בסקר שפורסם על ידי הליגה נגד השמצה לפני שבועיים, נטען כי ב-2011 נרשמה התחזקות במגמות אנטישמיות בקרב אמריקאים. לפי הסקר, כ-15% מתושבי ארה"ב, שהם 35 מיליון בני אדם, מחזיקים בהשקפות אנטישמיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ