מקור באיראן המקורב לממשל: המוסד אחראי לפיצוץ בבסיס הטילים

עד כה טענו האיראנים שמדובר בתאונה. לפי דיווחים בדרום קוריאה, מאות מדענים מהצפון מסייעים לתוכנית הגרעין והטילים האיראנית

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן

מקור המקורב לבכירי הממשל האיראני מאשים את המוסד באחריות לפיצוץ בבסיס של יחידת הטילים ארוכי הטווח של משמרות המהפכה בטהראן בשבת, שבו נהרג הקצין הבכיר תת-אלוף גולמרזא מוקדאם, כך מדווחים גופי תקשורת במערב. זו הפעם הראשונה שמקורות באיראן סוטים מהגירסה המקורית, לפיה מדובר היה בתאונה. אחד מעמיתיו במשמרות המהפכה ספד לו היום "מאז 1984 הוא הוביל את מערכות טילי הקרקע-קרקע של משמרות המהפכה", אמר מוסטפא יזאדי, "עבודה שהפחידה כל כך את הכוחות האימפריאליסטיים בעולם ואת המשטר הציוני היום".

בכירי המשטר הגיעו ללוות את מוקדאם בדרכו האחרונה. הטלוויזיה האיראנית, בצעד די חריג, שידרה תמונות מההלוויה, ובהן נראה המנהיג העליון, עלי חמינאי, מנחם את בני משפחתו של הקצין. כמו כן נכחו בהלוויה שר ההגנה אחמד ואהידי, שהיה בעבר בכיר במשמרות המהפכה, מפקד המשמרות הנוכחי, גנרל עלי ג'עפרי ומפקדי המשמרות בעבר ובהם רחים ספאווי ומוחסיין רזאי, שמילא את התפקיד בתקופת מלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80. רזאי בא להלוויה למרות שהשבוע מת בנו, שככל הנראה התאבד בבית מלון בדובאי.

חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן בהלווית ההרוגים בפיצוץ בבסיס משמרות המהפכהצילום: רויטרס

נוכחות זו מעידה על תפקידו החשוב של תת-אלוף מוקדאם, שהיה איש מרכזי בתוכניות הטילים של ארצו ובכלל זה בהתאמתם ובאספקתם לחיזבאללה ולחמאס. המסתורין סביב נסיבות הפיצוץ, שבו נהרגו 17 אנשי משמרות המהפכה ובהם עוד כמה קצינים, עדיין לוטות בערפל וספק אם הדבר ייוודע אי-פעם.

שלושה הסברים והשערות ניתנים בעניין זה. האחד, לפי הגירסה הרשמית האיראנית איראן, היה תאונה. הסבר אחר הוא שארגון ביון זר כמו המוסד, כפי שנטען גם בשבועון טיים האמריקאי, ביצע את המתקפה. הסבר נוסף הוא כי עשה את זה אחד מארגוני המחתרת החמושים הפועלים באיראן בתיאום ובעזרה של ארגון ביון זר.

מוקדאם היה מהנדס במקצועו, ולפי דיווחים את הכשרתו בטילים בליסטיים קיבל בסין וצפון קוריאה. לפי דיווחים שלא אושרו בדרום קוריאה, גם בבסיס הטילים נהרגו טכנאים צפון קוריאנים. מקור בממשל הדרום קוריאני טוען שמאות טכנאים ומהנדסים מצפון קוריאה עובדים במתקני הגרעין והטילים של איראן. לדברי המקור, עבודתם מיועדת לשפר את יכולות איראן בתחום ייצור הנשק הגרעיני ובהשבחת מאגר הטילים העצום של המדינה. על פי המקור, שדבריו מצוטטים כנראה על סמך תדרוך בעיתונות המקומית של סיאול, הם יוצאים לתקופות עבודה בנות חצי שנה, ואחר כך מוחלפים באחרים. בין השאר, דיווחו כלי התקשורת, הם מועסקים גם במתקן להעשרת אורניום בנתאנז אליו הם מגיעים דרך מעבר ברוסיה ובסין.

מזה שנים ישנם דיווחים ומידע מודיעיני על שיתוף הפעולה החשאי בין המשטר בפיונגיאנג, הנחשב למבודד ביותר בעולם, למשטר האייתולות בטהראן, בכל הקשור לתחום הטילים. הטילים ארוכי הטווח של איראן מושתתים על ידע וטכנולוגיות של צפון קוריאה, שעברו מאז שיפור והשבחה על ידי מהנדסים איראנים. לשתי המדינות יש מכנה משותף נוסף והוא קשור לכך שהסרכזות (הצנטרפוגות) המעשירות אורניום בשתיהן מקורם ברשת ההברחות של אבי פצצת הגרעין הפקיסטאנית - ד"ר עבד אל-קאדר חאן, שמכר להם את הידע.

על פי ההערכות, לצפון קוריאה יש כבר כמה פצצות גרעין, אך לא ברור אם היא הצליחה כבר למזער אותן, כדי שיוכלו להיות מורכבות לראש חץ קרבי על טיל. צפון קוריאה גם ביצעה שני ניסויים גרעיניים, האחד נכשל והשני הצליח ככל הנראה.

לעומת זאת איראן, על פי רוב ההערכות המודיעין במערב, עדיין רחוקה מרחק של בין כמה חודשים עד כמה שנים ליכולת לייצר נשק גרעיני. היא מתקשה במיוחד בתהליכי העשרת האורניום, בגלל הפגיעות בסרכזות. בנוסף היא רחוקה מהיכולת להרכיב ראש חץ קרבי. אפשר שמטרת המומחים מצפון קוריאה היא לסייע לאיראן בתחום זה. צפון קוריאה גם מכרה בעבר, כפי שפורסם כבר לפני שלושה חודשים בעיתון גרמני, מחשב על שנועד לאפשר לטהראן לבצע הדמיות של תגובת השרשרת ופיצוץ בשבריר שנייה, הנדרשים לשם הרכבת הנשק הגרעיני.

על איראן וצפון קוריאה מוטלות סנקציות של מועצת הביטחון ולחצים דיפלומטיים. אך הן ממשיכות בשלהן ומסרבות להכנע להחלטות הקהילה הבינלאומית ודרישותיה. יודגש עוד, כי צפון קוריאה הקימה בסוריה את הכור הגרעיני, שנועד להפיק פלוטוניום לשם ייצור נשק גרעיני, ואשר הופצץ על פי מקורות זרים בספטמבר 2007 בידי חיל האוויר הישראלי ונהרס כליל. לפי הדיווחים, בתקיפה נהרגו טכנאים ומהנדסים צפון קוריאנים. צפון קוריאה פרשה מהאמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, סילקה את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והסירה את המצלמות שהתקינו במתקני הגרעין בשנת 2002, כדי שתוכל לצעוד ללא פיקוח בנתיב הגרעיני. החשש במדינות המערב הוא, שאיראן עלולה לנקוט בצעד דומה. רמזים על כך השמיעו כבר זמן רב, כולל השבוע, בכירים איראנים ובהם יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'אני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ