אובמה על דבריו על נתניהו: לי ולסרקוזי היתה שיחה כנה

אחרי שספג ביקורת מהרפובליקאים, הסביר הנשיא כי בשיחה על רה"מ נתניהו הוא אמר דברים "התואמים את הצהרותי הפרטיות והפומביות"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

במסיבת העיתונאים שלו בסיכום סבב הפגישות עם המנהיגים שהגיעו לכנס של הפורום לשיתוף הפעולה הכלכלי של מדינות אסיה והאוקיינוס השקט, נאלץ הנשיא ברק אובמה להסביר לא רק את הכתף הקרה שקיבל מנשיאי רוסיה וסין בנושא איראן - אלא גם להתייחס לדיאלוג שלו עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בקאן. בדיאלוג קרא נשיא צרפת לראש ממשלת ישראל "שקרן", ואובמה השיב שהוא זה שנאלץ להתמודד עם נתניהו "כל יום".

"אני לא הולך להתייחס לשיחות שהיו לי עם מנהיגים", אמר אובמה, "אך אני יכול לומר זאת: השיחה שהיתה לי עם הנשיא סרקוזי בפגישה הזאת נסובה סביב האכזבה המשמעותית שלי מכך שצרפת הצביעה בעד קבלת הפלסטינים לאונסק"ו. הם ידעו היטב שבמסגרת החוקים שלנו, זה יחייב את הפסקת המימון שלנו לאונסק"ו. אני אמרתי בעקביות שהדרך היחידה לפתרון הסכסוך במזרח התיכון היא שהפלסטינים והישראלים יישבו למשא ומתן, ושזה לא יעבוד דרך האו"ם. אז היתה לי שיחה מאוד כנה עם הנשיא סרקוזי על הנושא הזה, התואמת את הצהרותי הפרטיות והפומביות שלי בפני כל אחד בחודשים האחרונים".

הדיאלוג הפך לכלי לניגוחו של אובמה בידי המתמודדים הרפובליקאים לנשיאות. מושל מסצ'וסטס, מיט רומני, אמר בהודעה רשמית כי "הדברים המזלזלים של הנשיא אובמה על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מוכיחים את מה שכל משקיף מהצד ידע כבר מזמן, על סמך ההצהרות הפומביות שלו ומדיניותו כלפי ישראל. אסור שיהיה לנו נשיא שמזלזל ביחסים המיוחדים עם ישראל".

מתמודדת רפובליקאית נוספת, חברת הקונגרס מישל בכמן, קראה אף היא לאובמה להתנצל בפני נתניהו. "אני מאמינה שעל אובמה להפגין מנהיגות ולדרוש שגם הנשיא סרקוזי יעשה את אותו הדבר", אמרה. חבר הקונגרס מאילינוי, ג'ו וולש, אמר שלאובמה "נוצר דפוס של השלכת בעלות הברית של אמריקה מתחת לגלגלי האוטובוס". הוא אף דרש מהנשיא להתנצל באופן פומבי בפני נתניהו ועם ישראל. "דבריו הוכיחו שוב שהוא לא ידיד ישראל", הדגיש, "בשבילו ישראל היא רק סוגיה פוליטית. מעניין אותו רק להיבחר שנית". בדוברות משרד החוץ האמריקאי סירבו להגיב לדברים. סגן דובר משרד החוץ, מארק טונר, נשאל האם הממשל פנה באופן רשמי לנתניהו ומסר כי "אנחנו בקשר קרוב עם הישראלים ועם הפלסטינים, ורוצים להתקדם במשא ומתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ