עמוס גלעד: "הערבים לא יסכימו שלפרסים יהיה נשק גרעיני"

לדברי ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, "הסעודים מתעבים את איראן יותר מאשר את ישראל. הם יכולים לקנות נשק גרעיני מפקיסטאן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף במילואים עמוס גלעד, מעריך שהמדינות הערביות וטורקיה ימנעו מאיראן לפתח נשק גרעיני. "הערבים לעולם לא יסכימו שהפרסים יהיו בעלי נשק גרעיני", אמר היום (שני) בהרצאה שנשא במרכז משה דיין של אוניברסיטת תל אביב.

גלעד התייחס בדבריו לשלוש מדינות - סעודיה, מצרים וטורקיה, אך הדגיש במיוחד את הדומיננטיות של סעודיה במניעת הגרעין האיראני. "הסעודים מתעבים את איראן יותר מאשר את ישראל. אני מעריך שסעודיה לא תקבל איראן גרעינית. יש להם הרבה מאוד כסף והם יכולים להרשות לעצמם כל דבר שעולה בראשם. יש להם את היכולת בפירוש", אמר.

כשנשאל למה כוונתו, פירט גלעד: "הם יכולים להצטייד בנשק גרעיני מפקיסטאן בתגובה. אני לא אתפלא אם יעשו את זה. הברית בין סעודיה לפקיסטאן מאוד הדוקה. פקיסטאן יכולה לספק להם גרעין. יש להם מאה פצצות גרעיניות. זה דבר מדהים המדען הראשי שלהם, חאן, שהפיץ את הידע בכל העולם, הוא היום גיבור לאומי ומיליונר כבד".

לצד אפשרות שסעודיה תצטייד בנשק גרעיני נגד איראן, מנה גלעד אפשרות שתאיים עליה בטילים. "יש להם טילים ארוכי טווח מסין", הוסיף. "ישראל לא עומדת מול מדינה רדיקלית עם נשק גרעיני... איראן נחושה להשיג נשק גרעיני, אבל עדיין אין לה. האיראנים חותרים לגרעין, אבל עוד לא חוצים את הקו של ההחלטה לפתח אותו. זה פרי החלטה שלהם ולא פרי יכולות. הם לא חוצים את הקו בינתיים, כי הם מורתעים", הוסיף. "ההמלצה שלי היא להאמין להם", הוסיף בהתייחסו לכוונות של המשטר באיראן, והזהיר מפני "נשק גרעיני בידי מדינה רדיקלית שמאיימת להשמיד את ישראל".

"תארו לכם שלאיראן יש גרעין. הם יגידו לישראל - רוצים להגיב? תיזהרו", אמר בהתייחסו לאפשרות שחיזבאללה והחמאס ישגרו טילים לישראל, וישראל תחשוש לפעול נגדם. "ישראל נתפסת כבעלת עוצמות אסטרטגיות שמאפשרות לה להתמודד עם כל איום וכל צירוף איומים. הגרעין אמור לאפשר בדיוק את האפקט של שמשון ודלילה - ברגע שמחלפות הראש נגזזות, ישראל נתפסת כחלשה".

בהתייחסו לדרכים להתמודד עם הגרעין האיראני, אמר גלעד: "הדרך היחידה להיות בטוחים האיום לא יתממש לעולם - הוא שלא תהיה להם יכולת לממש אותו". בהמשך הוא מנה את רשימת המדינות שניסו להשיג יכולת גרעינית ונכשלו בעבר: "עיראק ניסתה ב-1981 וב-1990- והיכולת נשללה ממנה; סוריה ניסתה - ואיזשהו כוח כלשהו שלל ממנה את היכולת; לוב ניסתה - וגם לא הצליחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ