הגפילטע פיש בדרך לגבעת הקפיטול: מזנון הקונגרס עובר הכשרה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בדרך כלל הדיבור על "קונגרס כשר" בקרב היהודים האמריקאים לא מתקשר לאוכל אלא להתנהלות המחוקקים, והמסקנה הביקורתית היא לרוב שהקונגרס המשוסע הוא "לא כשר". בהתחשב בטענות האנטישמים שלפיהן "היהודים השתלטו על הקונגרס" וטענות שלפיהן מספר המחוקקים היהודים גדול יותר משיעורם באוכלוסייה, ניתן לומר כי מוזר שמזנון הקונגרס התעלם עד כה מצורכיהם ולא הגיש אוכל כשר. כעת המצב הולך להשתנות: מזנון הקונגרס יגיש בקרוב גם אוכל כשר.

אין זה אומר שהמטבח כולו יהיה כשר, או שצ'יזבורגרים וחזיר ייעלמו מהתפריט; אך אנשי הקונגרס היהודים (בהם בכירים כמנהיג הרוב בבית הנבחרים אריק קנטור והסנאטור הוותיק ג'ו ליברמן, היהודי האורותודוקסי היחיד בסנאט), כמו גם אנשי סגל יהודים, יוכלו להתענג על הסנדוויצ'ים הכשרים במקום להביא אוכל מהבית או להסתפק בחטיפים.

וושינגטון היא לא עיר קלה למצוא בה אוכל כשר. יהודים שומרי מסורת נאלצים להיפגש לארוחות עבודה באותן שתי מסעדות כשרות שוב ושוב. "כשהגעתי לוושינגטון לפני כ-20 שנה, התחלתי מסע ארוך מול המוסדות בעיר בנוגע להגשת אוכל כשר", סיפר ל"הארץ" הרב לוי שמטוב, נציג חב"ד בוושינגטון. "יש ארגונים שנדרשו שלוש שנים להסביר להם למה חשוב שלאנשים תהיה בחירה. אבל בגדול, אני חושב שהדינמיקה השתנתה. באירועים עבור הקהילה היהודית בבית הלבן התחלנו להכשיר את כל המטבח וזה לא פשוט. אבל אחרי שהצלחנו לעשות את זה בבית הלבן, אי אפשר להגיד יותר שזה בלתי אפשרי. זה לא פשוט, אולי זה יקר יותר, אבל זה לא בלתי אפשרי".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בארוחת ליל הסדר בבית הלבן, בשנה שעברה. הצ'יזבורגרים והחזיר לא ייעלמו מתפריט הסנאטצילום: הבית הלבן

הרב שמטוב אומר שבעבר נעשו ניסיונות להביא אוכל כשר לקונגרס, אבל הפעם הוא חושב שיש סיכוי גבוה יותר שהמהלך יחזיק מעמד. "זה לא נעים כשחייבים להביא לך מנה כשרה במיוחד, להביא אוכל מהבית או לוותר על אוכל בכלל כשאתה מבלה במקום שעות", הוא אומר. "אני די מתלהב מזה שליהודים תהיה סוף סוף אפשרות לאכול בלי לחשוש ממה שמתחבא בתוך הסנדוויץ'", הוא מוסיף. "היו תקריות לא נעימות בעבר באירועים רשמיים כשאנשים גילו שאכלו אוכל לא כשר. מי שיזם את הרעיון הנוכחי היה מתמחה בוועדת המשפטים של הקונגרס, דיוויד פולקורק. הפעם אני חושב שיש הרבה יותר עניין ותמיכה בזה - עובדה שגם התקשורת ישר עטה על הסיפור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ