לראשונה, אסטרונאוט אמריקאי בחללית רוסית

אסטרונאוט מנאס"א הצטרף לטיסה לאחר שארה"ב הפסיקה את פעילות החלל שלה

קנת צ'אנג' ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנת צ'אנג' ניו יורק טיימס

חללית רוסית ובה שלושה אסטרונאוטים - שני רוסים ואמריקאי - המריאה אתמול מקזחסטאן ותעביר את שלושת אנשי הצוות לתחנת החלל הבינלאומית. "נכנסנו למסלול", הודיע אנטון שקפלרוב מהנדס הטיסה לקול מחיאות כפיים, לאחר נסיקת החללית אתמול בארבע לפנות בוקר.

בדרך כלל שיגורי חללית הסויוז הרוסית, שנחשבת למוצלחת ביותר זה עשרות שנים, מתבצעים ללא דיווחים מיוחדים. אולם הפעם נראה שעתיד תחנת החלל ותוכניות החלל של רוסיה וארה"ב תלויים בהצלחת המשימה. כעת חיים בתחנה שלושה אנשי צוות שאמורים לחזור עוד החודש לכדור הארץ. אם שלושת מחליפיהם לא יגיעו לפני חזרתם, תישאר התחנה ריקה מאדם בפעם הראשונה זה עשור. עם הגעתם הצפויה של שלושת האסטרונאוטים ליעדם מחר, ישהה בתחנת החלל צוות מלא של שישה אנשים, אולם שלושה מהם יחזרו מיד לאחר מכן לכדור הארץ.

הטיסה פותחת פרק חדש לנאס"א, שהודיעה על סיום תוכנית החלל שלה ביולי ומשתמשת כעת בחברות פרטיות ובממשלות זרות לצורכי תובלה בחלל. השיגור היום יהיה מסעם הראשון של אסטרונאוטים מאז הפסקת שירות מעבורות החלל.

החללית הרוסית סויוז לפני ההמראה, אתמולצילום: רויטרס

המראתם של דניאל ברבנק, אנטון שקפלרוב ואנטולי איבנישין, שהיתה אמורה להיות בספטמבר, נדחתה לאחר שבאוגוסט נכשל שיגור חללית מטען רוסית לא מאוישת. אולם גורמים בנאס"א הביעו אמון בעמיתיהם הרוסים, שלדעתם אבחנו ותיקנו את הבעיה. "הרוסים הסבירו לנו מהי הבעיה. אנו משוכנעים שהם עשו את כל מה שאנו היינו עושים כדי להבטיח שהכל בסדר ואנחנו מוכנים לשיגור", אמר ויליאם גרסטנמייר, בכיר בנאס"א. חללית סויוז נוספת תשוגר לפי התוכנית בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ