צפו בתמונות: משטרת ניו יורק מפנה את מאהל וול סטריט

השוטרים הגיעו הלילה אל המתחם בו החלה המחאה החברתית בארה"ב, מלווים בבולדוזרים, והתעמתו עם מפגינים נחושים שלא מוכנים להתפנות

אי-פי
אי-פי


משטרת ניו יורק החלה לפנות הבוקר (שלישי) את פארק זוקוטי, המתחם שהיה למרכז מחאת וול סטריט בחודשיים האחרונים. השוטרים, מלווים בבולדוזרים וציוד לפיזור הפגנות, הודיעו למפגינים שיש לפנות את המתחם על מנת לנקות ולשקם אותו, ושמי שלא יעזוב – יעצר.

השוטרים הגיעו לפארק ב-1:00 בלילה לפי שעון ניו יורק. כ-200 מפגינים, שהתגוררו באוהלים במתחם מאז חודש ספטמבר, החלו ליצור מולם מחסומים באמצעות שולחנות ופיסות עץ. הם החזיקו ידיים וקראו "לא נסוגים ולא נכנעים", וגם "זה הבית שלנו".

ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג פרסם הודעה בחשבון הטוויטר שלו חצי שעה לאחר תחילת הפינוי. לדבריו, המפגינים צריכים להזיז את האוהלים רק באופן זמני, והם יוכלו לשוב למתחם לאחר שהפארק ינוקה.

1 מתוך 11 |
השוטרים מגיעים לוול סטריט
2 מתוך 11 |
מפגינים מתעמתים עם המשטרה במהלך מחאת כיבוש וול סטריט

פעולת המשטרה מגיעה לאחר שמארגני המחאה החברתית כתבו באתר האינטרנט שלהם שבכוונתם "לשתק את וול סטריט" ביום חמישי, עם הפגנות לציון חודשיים להקמת המאהלים. בעקבות ההודעה, הודיעו מארגני מחאות נוספות ברחבי המדינה כי בכוונתם לקיים הפגנות דומות. בנוסף, אתמול קיימו מספר מתנגדי המחאה, ביניהם תושבים וסוחרים מקומיים, הפגנה קטנה בה קראו לראש העיר לנקות את הפארק.

השוטרים האירו את הפארק באמצעות זרקורים. שוטר חבוש בקסדה הודיע למפגינים כי "העיר החליטה שההשתלטות המתמשכת על הפאק מהווה סכנה בריאותית ובטיחותית", וציווה עליהם לפנות את רכושם הפרטי.

חלק מהפעילים התפנו לאחר הגעת המשטרה, אולם כ-100 נפגינים נותרו בפארק, יושבים ומחזיקים ידיים, נאחזים ברכוש שלהם, חלקם אף קשרו עצמם לעצים באמצעות שרשראות אופניים, קוראים לשוטרים לסרב לפקודה לפנותם.

הסוף למחאה או רק תחילתה של התעוררות עולמית? דברו על זה בפייסבוק

"הם באים לפנות אותנו, אבל אנחנו לא נלך לשום מקום", אמר כריס ג'ונסון, בן 32. לדבריו, במהלך חודשי המחאה התפתח בין השוהים במאהל דיאלוג שכמותו לא ראה מעולם. לקראת 2:00 בלילה שוטרים החלו להשתמש בבולדוזרים, בעוד עובדי נקיון משליכים חפצים את פחי זבל. על פי עדי ראיה, מעט מפגינים נעצרו לאחר עימותים עם המשטרה.

פינוי מאהל וול סטריט מתרחש לאחר שהמשטרה כבר פינתה מאהלים דומים ברחבי המדינה. מפגינים החלו לישון בפארק זוקוטי ב-17 בספטמבר, מלווים בשמיכות ושקי שינה. רק מספר שבועות לאחר מכן הפך המתחם ל"עיר אוהלים", שסחפה אליה תומכים רבים, הופעות של מוזיקאים מוכרים וגם תיירים. המחאה הצליחה לגייס גם את תמיכתם של ארגוני עובדים, ולגייס בחודשיים האחרונים כ-500 אלף דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ