הארץ

כמאה מפגינים נאספו הבוקר (שלישי) מחוץ לשגרירות ירדן בדמשק, יממה לאחר קריאתו של מלך ירדן עבדאללה לנשיא סוריה בשאר אסד להתפטר מתפקידו. דובר משרד החוץ בירדן אמר כי המפגינים הורידו את הדגל הירדני מבניין השגרירות. לפי הדיווחים, איש מהמפגינים לא נכנס לשגרירות, ולא היו נפגעים. ביומיים שעברו מאז החלטת הליגה הערבית להשעות את סוריה, הותקפו בבירה מספר שגרירויות של מדינות החברות בארגון.

לדברי ארגוני זכויות אדם, ביממה האחרונה נהרגו בסוריה 69 בני אדם, מתוכם 28 בעיר הדרומית דרעא, ו-13 בחומס. ארגוני זכויות אדם בסוריה דיווחו כי הבוקר חודש ירי הטנקים אל עבר העיר חומס. עשן כבד מכסה את שמי העיר, ודירות רבות עולות באש.

העימותים הקשים ביותר פרצו אתמול ליד העיירה חירבאת גאזאלה, 20 ק"מ מצפון הגבול עם ירדן, לאחר שעריקים תקפו אוטובוס משטרתי. בתגובה, כוחות הביטחון - מגובים בכלי רכב משוריינים - פשטו על העיירה והרגו 20 מורדים. הפעילים דיווחו כי במהלך הקרב שהתפתח נהרגו מספר דומה של חיילים בידי עריקים ומורדים חמושים. מדובר באחד הדיווחים הראשונים על עימותים מזויינים רחבי היקף בין תומכי אסד למתנגדיו, דבר המעמיק את החשש מפני מלחמת אזרחים במדינה.

הפגנה של תומכי אסד בדמשק, לפני יומייםצילום: אי–פי

בתוך כך, הלחץ על נשיא סוריה אסד ממשיך לגבור, גם מצד מדינות המערב וגם מצד מדינות ערב. אתמול אמר מלך ירדן בראיון לבי-בי-סי כי "אם הייתי במקומו, הייתי מתפטר ודואג שמי שיחליף אותי יהיה מסוגל לבצע שינוי בסטטוס-קוו שקיים כרגע". לדברי המלך הירדני, על נשיא סוריה להתחיל מידית בשלב חדש של דו-שיח פוליטי במדינה לפני שיעזוב את תפקידו מאחר ואין בסוריה מי שיכול להוביל בשלב זה שינוי מהותי. "אני לא חושב שהמשטר הקיים יכול לאפשר מצב כזה, של דו-שיח, ולכן אם עתיד סוריה חשוב לבשאר אסד, עליו להתפטר ולעזוב, אולם עליו להבטיח מצב שיאפשר תחילתו של עידן חדש במדינה".

בנוסף, האיחוד האירופי החריף אתמול את הסנקציות שהוא מטיל על סוריה. בפגישה של שרי החוץ של מדינות האיחוד שהתקיימה בבריסל, הוחלט למנוע מסוריה להשתמש בכסף שמקורו בקרנות של בנקים אירופים. בנוסף הוחלט להוסיף 18 בעלי תפקידים הקשורים לאלימות בסוריה, לרשימת הארגונים והאנשים שרכושם הוחרם.

ביום שבת החליטה הליגה הערבית להשעות את סוריה מהארגון בעקבות המשך האלימות במדינה, וקראה למשטרו של הנשיא אסד לחדול מהרג אזרחים. בכינוס הליגה שנערך בקהיר הוחלט גם להטיל סנקציות פוליטיות וכלכליות על ממשל אסד. אתמול קיימו נציגי הליגה הערבית שורה של דיונים על נציגי ארגוני זכויות האדם בסוריה כדי למצוא פתרון למשבר ולהפסיק את האלימות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ