אי-פי
שלמה שמיר

הסלמה נוספת ביחסי טורקיה-סוריה. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, התבטא היום (שלישי) בחריפות נגד נשיא סוריה, בשאר אסד, ואמר כי נקיטת האמצעים הברוטאלית נגד מתנגדיו מאיימת להציב אותו ברשימת המנהיגים "שניזונים מדם". בנוסף, ארדואן קרא לאסד להעניש את האחראים לפגיעה בנציגויות שונות ברחבי סוריה.

פעילי זכויות אדם בסוריה טוענים כי 90 בני אדם נהרגו במהלך היממה החולפת ברחבי המדינה. 34 חיילים נהרגו במארב של עריקים שהצטרפו לכוחות האופוזיציה בעיר דרעא, מוקד ההתנגדות למשטר אסד. עימותים נרשמו גם בחומס, שם דווח על כניסת טנקים לעיר. עדי ראייה דיווחו כי עשן כבד כיסה את שמי העיר וכי דירות רבות הועלו באש.

בהתייחסות לאירוע בו שרפו אלמונים את דגל טורקיה סמוך לקונסוליה הטורקית בלטקיה, פנה ארדואן פנה לנשיא הסורי בשמו הפרטי – אקט שמעיד על הפגנת זלזול – ואמר כי "אתה, אשר מחזיק אלפי אנשים בכלא, מוכרח למצוא את אלה שתקפו את הדגל הטורקי ולהעניש אותם". הוא אמר את דברים בפרלמנט הטורקי.

צילום: אי–פי

הצטרפו לפייסבוק של "הארץ" לעוד חדשות, עדכונים ופרשנויות

"אנחנו לא מצפים שאסד ייענה לכל הדרישות של בני עמו", אמר ארדואן, (אך) "משאלתנו היא שלא ניכנס לדרך ללא מוצא – ואנחנו קרובים לכך מאוד, ונמצאים על סף תהום". הוא הוסיף כי "אף משטר לא יכול לשרוד על ידי הריגה וכליאה. אף אחד לא יכול לבנות עתיד המבוסס על דמם של מתנגדים".

בנוסף, טורקיה, שמספקת חשמל לסוריה, הזהירה אותה מפני שיבושים באספקה. "כרגע אנחנו מספקים להם חשמל", אמר שר האנרגיה טאנר ילדיז, "אך אם סוריה תמשיך בדרך הנוכחית, נצטרך לשקול את צעדינו בנושא".

הממשלה באנקרה טיפחה יחסיה בעבר עם דמשק, אך הביעה ביקורת רבה כלפיה מאז פרוץ המהומות בסוריה, במארס. הטורקים אף קלטו כמעט 8,000 פליטים שנמלטו מסוריה ושיכנו אותם במחנות שהוקמו לאורך הגבול בין שתי המדינות.

בתוך כך, מועצת הביטחון באו"ם פרסמה היום הודעה לעיתונות שכללה "גינוי תקיף להתקפות על השגרירויות ומתחמים קונסולריים" בסוריה. עם זאת, הודעה לעיתונות נחשבת לנמוכה בסולם התגובות של מועצת הביטחון ומשמעותה פחותה אף מזו של הצהרה נשיאותית. כמו כן, מועצת הביטחון לא הגיבה בהחלטה אופרטיווית על הרג אלפי אזרחים ומפגינים שנמשך מאז מארס שנה שעברה, וזאת בשל התנגדותה העיקשת של רוסיה לכל מהלך או יוזמה נגד סוריה. לרוסיה זכות ווטו במועצת הביטחון.

בהודעה לעיתונות שהופצה היום מדגישה מועצת הביטחון את "העקרונות הבסיסיים של החסינות של מתחמים קונסולריים ואת אחריותן של הממשלות המארחות הנכללים באמנת וינה משנת 1961 הדורשת נקיטת כל האמצעים הנחוצים להגנת מתחמים דיפלומטיים". סוריה עצמה חתומה על האמנה.

מוקדם יותר היום נאספו כ-100 מפגינים מחוץ לשגרירות ירדן בדמשק, יממה לאחר קריאתו של מלך ירדן עבדאללה לנשיא סוריה בשאר אסד להתפטר מתפקידו. דובר משרד החוץ בירדן אמר כי המפגינים הורידו את הדגל הירדני מבניין השגרירות. לפי הדיווחים, איש מהמפגינים לא נכנס לשגרירות, ולא היו נפגעים. ביומיים שעברו מאז החלטת הליגה הערבית להשעות את סוריה, הותקפו בבירה מספר שגרירויות של מדינות החברות בארגון. ממשלת סוריה פרסמה שעות לאחר מכן התנצלות בפני הירדנים על האירוע.

הפגנת תמיכה באסד, אתמול בדמשקצילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ