למכירה: גלויות של היינריך הימלר לאמו

הגלויות, שנשלחו מאיטליה, צרפת ונורווגיה, הן חלק מעיזבונו של מפקד האס-אס שנלקח על ידי קצין אמריקאי לאחר מלחה"ע השנייה ונחשף באחרונה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלוש גלויות שנשלחו על ידי היינריך הימלר אל אמו אנה עומדות למכירה בבית מכירות בבריטניה. הימלר, שעמד בראש האס-אס והיה מבכירי המשטר הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה, שלח את הגלויות בעת ששהה באיטליה, צרפת ובנורווגיה - במסגרת תפקידיו השונים.

הגלויה היוצאת דופן בסדרה היא כפי הנראה זו שעל גבה מופיע תצלום של גשר אלכסנדר השלישי בלב פאריס, ונשלחה ב-17 ביוני, 1940, כשלושה ימים לאחר שהנאצים כבשו את העיר. בגלויה נכתב: "אמי היקרה! היום אני שולח לך את ברכותיי החמות ביותר מפאריס. אני מקווה שאת חשה בטוב".

גלויה נוספת שעומדת למכירה נשלחה בידי הימלר בעת שביקר בתערוכה של המהפכה הפאשיסטית ברומא, בשנת 1932. על הגלויה הופיע תצלום של בניטו מוסוליני והוא חתם במלים "הייל היטלר". הגלויה השלישית נשלחה מנורווגיה ב-1941.

ריצ'רד ווסטווד ברוקס, מנהל בית המכירות, סיפר כי "הימלר היה קתולי מסור ולאמו הייתה השפעה ניכרת בחינוכו. בתקופת המלחמה הוא שמר איתה על קשר בקביעות ועל סמך הגלויות אפשר לומר שהוא היה קצת 'ילד של אמא"'.

הגלויות הן חלק מארכיב הכולל עשרות מסמכים, תצלומים, ספרים וציורים שנתפסו שנלקחו על ידי חיילים אמריקאים מבית הקיץ של הימלר בדרום גרמניה. קצין אמריקאי, שלאחר מלחמת העולם השנייה הוטל עליו להסב את בית הקיץ למועדון לחיילים ותיקים, לקח את החפצים למזכרת. קרוב משפחה שלו הוא שהעמיד למכירה את עיזבונו של הימלר, ושוויו מוערך בכ-40 אלף לירות סטרלינג (כ-240 אלף שקלים).

בעבר נמתחה ביקורת רבה על מכירות פומביות של "ממורביליה" נאצית.יומנו של ד"ר יוזף מנגלה, שהוצא למכירה מוקדם יותר השנה, למרות ביקורת עזה, נקנה לבסוף בידי יהודי חרדי, שאמר כי "יציג אותו במוזיאון שייפתח"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ