מרקל: נוציא מחוץ לחוק את מפלגת הימין הקיצוני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, קיבלה אתמול גיבוי בוועידת מפלגתה, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית שנערכה בעיר ליפציג לפעול להוצאה מחוץ לחוק של תנועת הימין הקיצוני אן-פה-דה, על רקע חשיפת תא טרור ניאו-נאצי שאחראי לשורת מעשי רצח שזעזעו את המדינה ובהם נרצחו עשרה בני אדם.

מפלגת אן-פה-דה מכחישה כי יש לה מצע גזעני, אולם פעילים ניאו-נאצים משתתפים באופן קבוע במערכות הבחירות שלה. יוזמות קודמות להוציא את המפלגה אל מחוץ לחוק נתקלו במכשולים חוקתיים. אולם לדברי מרקל, ניתן למצוא דרכים לעקוף אותם. "אנחנו מתביישים שדבר כזה קורה בגרמניה", אמרה מרקל. "נמצה החקירה עד תום. אנחנו חייבים זאת לנרצחים".

חקירת המחתרת הנאציונל-סוציאליסטית, ששלושת חבריה חשודים במעורבות ברצח של תשעה מהגרים ושוטרת, נמשכה אתמול. משטרת גרמניה עצרה אמש אדם שחשוד בסיוע לשלושת חברי הארגון הקיצוני. שניים מחברי המחתרת התאבדו והחברה השלישית הסגירה את עצמה שלשום למשטרה. החוקרים סבורים כי לרשות השלושה עמדו פעילים נוספים.

ערוצי הטלוויזיה בגרמניה פרסמו שלשום קטעים מסרטון וידיאו שבו נראו שלושת הרוצחים מתוודים על מעשיהם. בסרטון מתמקדת המצלמה בגופות חלק מהמהגרים שנרצחו. "אנחנו נעניש בחומרה את אלו שסייעו לארגון", אמר תומס אופרמן, חבר ועדת המודיעין בפרלמנט הגרמני. אופרמן גילה כי למשטרה יש קצה חוט לגבי משתפי פעולה נוספים אולם סירב לפרט. בתגובה לטענות כי החשוד שנעצר היה פעיל בשירות הביון הגרמני, הודה אופרמן כי היה חבר בארגון אבל הושהה לאחר שהביע דעות קיצוניות.

חקירת החשודים מתמקדת גם במעשי פשע שלא פוענחו עד היום. לפי הערכות השוטרים, פעילי המחתרת היו מעורבים במתקפות טרור בערים קלן ודיסלדורף ב-2000-2004. בנוסף, נחקר חשד שחברי המחתרת הנאציונל-סוציאליסטית רצחו בשנת 2006 אדם טורקי שניהל קפה אינטרנט בעיר הס שבמדינה.

מעשי הרצח עוררו סערה בגרמניה ורבים במדינה תהו איך חברי המחתרת, פעילי ימין קיצוני שהחלו לפעול כבר בתחילת שנות ה-90, לא נחשפו על אף מעשי הרצח הרבים. על פי דיווחים, סוכנים של שירות הביון הגרמני ידעו על המחתרת אולם לא נקפו אצבע כדי למנוע את פעילויותיה.

תגובות