קמפיין עולמי נגד חוקים האוסרים הומוסקסואליות

ארגון בריטי יוזם מאבק לביטול החקיקה ההומופובית ב-80 מדינות בעולם. מקרה המבחן הראשון ייערך בבליז

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

ארגון בריטי לזכויות משפטיות יתחיל השבוע בקמפיין עולמי שמטרתו לשנות את החוק האוסר על הומוסקסואליות בכ-80 מדינות ברחבי העולם, שכמחציתן היו בעבר מושבות בריטיות. המדינה הראשונה שבה יפעל הארגון היא בליז, בשימוע שיתקיים בחמישה בדצמבר.

הארגון, שהשיק את הקמפיין ביום חמישי בלונדון, מתכנן לפעול בכ-80 מדינות שבהן קיום יחסי מין בין שני מבוגרים מאותו מין אסור על פי חוק. בחלק מהמדינות, כמו אוגנדה, קניה, קמרון וגאנה, החקיקה מתפרשת כהצדקה לתקיפות אלימות של הומואים ולסביות.

את השימוע יזם פעיל למען זכויות הומואים ולסביות בבליז בשם קיילב אורוזקו, והוא צפוי להיות עימות משפטי בעל ממדים פוליטיים בינלאומיים. הכנסיות האוונגליסטיות, האנגליקניות והקתוליות בבליז התאחדו לקראת השימוע, והן צפויות לשטוח את התנגדויותיהן בשימוע מקדים שייערך ביום שישי. בהודעה משותפת שפירסמו הכנסיות בתחילת הקיץ נכתב כי "האזרחים בבליז לא יקריבו את החוקה שלנו, את היסודות המוסריים שלנו ואת דרך החיים שלנו בשביל אינטרסים זרים".

זירת המאבק בבליז היא הראשונה, ועד חג המולד צפויים להתקיים שימועים גם בג'מייקה ובצפון קפריסין, מדינות שבהן החוק כבר אינו נאכף. יתר השימועים ייערכו בשנה הבאה.

עיתון באוגנדה מפרסם שמות של הומוסקסואליםצילום: אי–פי

הוצאת ההומוסקסואליות מחוץ לחוק אסורה על פי החוק הבינלאומי, מבהיר בכיר בארגון ועורך דין לזכויות אדם ג'ונתן קופר. בין היתר, כך נקבע בהחלטה של ועדת זכויות אדם של האו"ם ב-1994. "עם זאת, ליותר מ-80 מדינות יש חוקים האוסרים על הומוסקסואליות", אמר קופר. הוא ציין כי לא יעסקו בנושא נישואים חד מיניים. "לחוק זכויות האדם הבינלאומי אין מה לומר על זה", אמר.

"ברוב המדינות שהיו מושבות, החוקים האלה הם מורשת השלטון הבריטי. כאשר החוקים בוטלו בבריטניה, רוב המדינות האלה כבר קיבלו עצמאות", הוא אומר. "נעבוד עם עורכי דין מקומיים ונוודא שהם מקבלים את כל המשאבים שהם צריכים. אם נתרשל בעבודתנו, הומוסקסואלים עלולים להיהרג", הוסיף.

"בסופו של דבר אנחנו מקווים ליצור אפקט דומינו", אומר קופר, "כאשר מדינות יבינו שהן עומדות להפסיד ויאמרו לעצמן 'למה שלא פשוט נתיר את זה?'"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ