בעקבות סין, ארה"ב תגביר פעילותה באוקיינוס השקט

האמריקאים יקימו בסיס חדש באוסטרליה, וחיזקו את קשריהם עם המדינות באזור, על מנת להוכיח לבעלות בריתם באסיה שבכוונתם להשאר כוח משמעותי באזור

איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס

הפעם האחרונה שבה העיר דרווין, שבצפון הרחוק של אוסטרליה, הופיעה בתוכניות צבא ארה"ב היתה בתחילת מלחמת העולם השנייה. היה זה כשהגנרל דגלאס מקארתור ניצל את הנמל בעיר כבסיס למסע התעמולה שנועד לקדם את המלחמה נגד היפאנים באוקיינוס השקט. לפיכך, הכרזתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בקנברה, בירת אוסטרליה, על הפיכתה של דרווין למרכז המבצעים החדש של הצבא האמריקאי באסיה היתה סמלית במיוחד.

ארה"ב החלה בצעדים ראשונים כדי להוכיח לבעלות בריתה באסיה שבכוונתה להישאר כוח צבאי וכלכלי באזור, אף על פי שהמלחמות בעיראק ובאפגניסטאן מתקרבות לקצן. בשנה וחצי האחרונות הגבירה סין את תביעותיה הטריטוריאליות בים סין הדרומי העשיר במשאבים. לכן, מדינות קטנות באזור פנו לוושינגטון בבקשה שתשמש כוח נגד למעצמה מאסיה. "על ארה"ב להוכיח לסין שהיא עדיין מסוגלת לגבור עליה אם יתרחש עימות", אמר הואנג ז'ינג, פרשן לענייני חוץ ופרופסור אורח באוניברסיטת סינגפור.

לצד ההשלכות הפוליטיות של גישתה הקשוחה של ארה"ב כלפי סין, ישנו גם היבט כלכלי. חברי המפלגה הרפובליקאית בארה"ב לוחצים על הנשיא לנקוט צעדי ענישה נגד סין בגין התנהלותה בתחומי המטבע והסחר. בתגובה לכך, אובמה מקדם תוכנית שאפתנית לכינון אזור סחר חופשי בשם השותפות הטראנס-פסיפית, שאליו סין לא הצטרפה.

הפנטגון, שמתמודד עם דיונים על קיצוצי תקציב בקונגרס, מתנגד להקטנת הכוח הצבאי באוקיינוס השקט. גם שר ההגנה ליאון פנטה, שביקר באזור לאחרונה הביע את התנגדותו לעניין. תומס דונילון, יועץ הנשיא לענייני ביטחון לאומי אמר כי ארה"ב צריכה להעביר את מוקדיה האסטרטגיים מזירות המלחמה בעיראק ובאפגניסטאן לאסיה, שם לדעתו השקיעה וושינגטון מעט מדי משאבים בשנים האחרונות.

סין הפכה בשנים האחרונות לשותפת סחר מובילה עם מדינות באזור האוקיינוס השקט ופגעה בהשפעתה הכלכלית של ארה"ב. נוסף על כך, המעצמה מרבה להציג לאחרונה את יכולותיה הצבאיות ומומחים מעריכים כי גובה תקציב ההגנה שלה, שאינו מתפרסם, שולש בעשור האחרון. סין החלה לייצר אוניות חדישות עם טווח פעולה רחב ולחמש את נושאת המטוסים הראשונה שלה. כמו כן, חשפה המעצמה את מטוס החמקן הראשון שלה ורכשה נשק מתקדם מרוסיה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה עם ראש ממשלת אוסטרליה ג'וליה גילארד לאחר מסיבת עיתונאים משותפת בקנברה שבאוסטרליה, אתמולצילום: רויטרס

בשנה שעברה הבהירו גורמים סיניים לפקידים אמריקאים שביקרו בבייג'ין כי לא יסכימו לכל מעורבות זרה באזור. השנה פעלו ספינות ומטוסים סיניים כמה פעמים באזור ים סין הדרומי. גורמים בפיליפינים דיווחו על שש חדירות סיניות לשטחי המדינה, ועל ירי מאנייה סינית לעבר ספינת דיג פיליפינית. ריבונותה של וייטנאם נפגעה גם היא לאחר שספינה סינית ירתה על שתי ספינות מחקר.

בתגובה להגברת הנוכחות הסינית באזור האוקיינוס השקט, סבורים בכירים בפנטגון כי האמריקאים צריכים לשפר את יחסיהם עם מדינות בדרום מזרח אסיה. לאחרונה חידשו האמריקאים את יחסיהם עם מיאנמאר. והם פועלים לקידום קשריהם עם אינדונזיה. בכינוס שהתקיים בהאנוי בשנת 2010 טענה שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, כי האמריקאים מייחסים חשיבות רבה לשמירת נתיבי שיט שקטים בים סין הדרומי. כשקראה קלינטון ליישוב הסכסוך בים בפורומים בינלאומיים יצא שר החוץ הסיני מהאולם.

גורמים בממשל אובמה טוענים כי הגברת הנוכחות של ארה"ב באזור אינו קשור רק לאינטרסים האמריקניים. בנג'מין רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, אמר כי "אובמה מתמקד במתן מענה לאינטרסים המיוחדים שלנו באזור אולם גם לבקשת מדינות האזור שארה"ב תמלא תפקיד מוביל". לפיכך, במה שנראה כחלק ממאבק הכוח בסין, יבקר לראשונה נשיא אמריקאי בוועידת הפסגה של מזרח-אסיה שתיערך ביום שישי בבאלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ