תם עידן ברלוסקוני: הושבעה ממשלת הטכנוקרטים בראשות מריו מונטי

הממשלה החדשה, שאינה כוללת פוליטיקאים, תצטרך להתמודד עם משבר החוב המאיים על גוש האירו. מונטי, פרופסור לכלכלה, צפוי להציג היום את תכנית הצנע שלו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רומא. מריו מונטי הושבע אתמול לראשות ממשלת איטליה שתפקידה להתמודד כעת עם משבר החוב המאיים על גוש האירו כולו. בדבריו הביע תקווה שהקמת הממשלה החדשה תרגיע את השווקים הפיננסיים. הממשלה החדשה המורכבת מ-16 חברים, ובהם שלוש נשים, הושבעה בארמון הנשיאות ברומא בשעות אחר הצהריים אתמול.

איטליה נמצאת על סף אסון כלכלי לאחר שהתברר שהמדינה אינה יכולה לכסות את ההלוואות שנטלה. משימתם הראשונה של מונטי וממשלתו היא לטפל במשבר במהירות כדי למנוע קריסה. ראש הממשלה החדש הביע ביטחון ביכולתה של הממשלה להציל את המשק האיטלקי. "אנחנו בטוחים במה שאנחנו עושים ואנחנו רואים סימני עידוד רבים משותפינו האירופים ובעולם. אני סבור שכל זה יתורגם להרגעת השווקים הקשורים למדינתנו", אמר. מונטי, פרופסור לכלכלה שכיהן בעבר כנציב האירופי, הודיע כי בכוונתו להחזיק גם בתיק האוצר. קורדו פסרה, מנכ"ל הבנק הקמעונאי הגדול באיטליה אינטסה סנפאולו, התמנה לשר התשתיות והתעשייה. נוסף על כך מונה ג'וליו טרצי די סנטה אגטה, שכיהן כשגריר איטליה בישראל ב-2002-2004, לשר החוץ.

מאבקים בין חברי המפלגות השונות באיטליה הקשו על הקמת ממשלת מונטי. ואולם, לבסוף הוחלט כי הממשלה החדשה לא תכלול פוליטיקאים. פרשנים סבורים שדווקא בחירה זו עלולה להפוך את ממשלת איטליה החדשה לפגיעה יותר למארבים בפרלמנט אם ינסה מונטי להעביר צעדים לא פופולריים. מונטי מצדו טוען כי היעדר הפוליטיקאים בממשלתו מחזק אותה ויאפשר להעביר רפורמות חשובות. מונטי מתכוון להציג כבר היום את תוכנית הצנע שלו שאמורה להציל את הכלכלה האיטלקית מפשיטת רגל.

ראש ממשלת איטליה מריו מונטי לצד ברלוסקוניצילום: רויטרס

לדבריו של מונטי, הצלחת ממשלתו תלויה בהסברים לציבור על אמצעי צעדי הצנע הצפויים. "הצלחתה של ממשלה תלויה ביכולתה לפעול בנחישות ולהסביר לאזרחים את המשמעות וההשפעות של החלטותיה", הדגיש. לממשלה צפוי רוב מוחלט בשני בתי הנבחרים של איטליה בעקבות תמיכה מבחוץ שהבטיחו רוב המפלגות פרט לליגה הצפונית, שהיתה שותפה בממשלתו היוצאת של סילוויו ברלוסקוני.

השווקים באירופה עוקבים מקרוב אחר התהליך, ועל אף התפטרותו של ברלוסקוני בשבת הם עדיין מגלים עצבנות באשר ליכולתה של איטליה לצאת מהמשבר. לפיכך, מנהיגים במדינות האיחוד האירופי דורשים מאיטליה לפתוח מיידית ברפורמות שעשויות להרגיע את השווקים ולשים קץ למשבר בגוש האירו.

מריו מונטי

בן 68 נולד בעיר ורזה שבחבל לומברדיה  מונה על ידי נשיא איטליה ג'ורג' נפוליטנו לסנאטור לכל החיים  כיהן בנציבות האירופית ונלחם נגד ג'נרל אלקטריק ומיקרוסופט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ