סוריה מידרדרת למלחמת אזרחים

לפי הדיווחים, מחנות אימונים הוקמו בטורקיה ובקטאר כדי לאמן אזרחים בשימוש בנשק. "צבא השחרור" מונה כבר כ-30 אלף חיילים

צבי בראל
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
פרשנות

כינוס שרי החוץ הערבים אתמול ברבאט בירת מרוקו, הפעם בהשתתפות שר החוץ הטורקי, נועד להדק את חגורת הלחץ הערבית על סוריה ולכפות עליה לאמץ את היוזמה הערבית - אבל ספק אם הכינוס ירשים את אסד. סוריה חוצה במהירות את שלב העימות בין אזרחים בלתי חמושים לצבא ברוטאלי, ונעה לעבר מלחמת אזרחים מזוינת. מספר העריקים מן הצבא הולך וגדל, וההערכה היא שיותר מ-30 אלף חיילים וקצינים פועלים עכשיו כ"צבא שחרור", שמטרתו להפיל את השלטון.

דיווחים מסוריה מוסרים על מחנות אימונים שהוקמו בטורקיה ובקטאר כדי לאמן אזרחים בשימוש בנשק. מספר ההרוגים מקרב כוחות הצבא גדל והתקפות על בסיסי הצבא הם חלק בלתי נפרד מתפריט העימותים היומי. מאבק מזוין זה רק מחזק את עמדתו של אסד, שלפיה הוא נלחם נגד חמושים שמאיימים על המדינה ולא נגד אזרחים. החשש בקרב האופוזיציה הוא שאותם עריקים עלולים להציג עצמם כאלטרנטיבה המאורגנת היחידה אשר יכולה להחליף את המשטר, ובכך להעביר את סוריה ממשטר צבאי אחד לאחר. אלא שהאופוזיציה האזרחית איננה מסוגלת עדיין להרכיב נציגות כזאת שעמה יוכלו מדינות ערב ומדינות המערב לנהל דיאלוג. כך, למשל, לא הצליחה האופוזיציה להסכים על עקרונות הדיאלוג עם הליגה הערבית, למרות שזאת הזמינה אותם, באופן תקדימי, לנהל מו"מ על השלב הבא בסוריה. זאת הייתה יכולה להיות הזדמנות יוצאת דופן לאופוזיציה להפוך לגוף הייצוגי של סוריה, אבל זאת עסוקה מדי במחלוקות פנימיות שאינן בהכרח עקרוניות. אין מחלוקת על כך שאסד צריך ללכת, אולם הוויכוח הוא איזו שיטה תחליף אותו וכיצד לנהל את השלב הבא, כל זאת כאשר אין הסכמה על אופי המאבק: האם לדבוק במחאה אזרחית או להזמין התערבות מערבית?

הפגנות נגד אסד, השבועצילום: אי-אף-פי

לחצו לייק בפייסבוק "הארץ" וקבלו ישירות אליכם את כל הכתבות והפרשנויות

גם המחלוקת הזאת משחקת לידי אסד, אשר מפגין אדישות כלפי מאמצי הליגה והאיום הטורקי להטיל סנקציות על סוריה. רוסיה ואיראן פועלות בשמו, הן בזירה הערבית והן בזירה הבינלאומית, כאשר כל הצדדים מתאמצים להימנע מהחלטה על התערבות צבאית בסוריה. השלב הבא שמסתמן בינתיים הוא שבסוף השבוע תחליט הליגה הערבית יחד עם טורקיה על הצבת אולטימטום נוסף בפני סוריה. אם אסד ידחה אותו, תעביר הליגה את ההכרעה לידי מועצת הביטחון ותדרוש קביעת איזור אסור לטיס מעל שמי סוריה, ובכך תעניק הכשר סופי לפעולה צבאית. טורקיה תהיה אז המדינה האקטיבית ביישום ההחלטה, אשר לצד סנקציות כלכליות נוספות שהיא עשויה להטיל על דמשק, היא תשמש בסיס למטוסי נאט"ו. אבל תרחיש לחוד ומציאות לחוד. אם רוסיה תטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון - כפי שצפוי שיקרה - היא תציל לא רק את דמשק אלא גם את מדינות המערב שאינן ששות להיכנס למערכה צבאית. וטו כזה גם יקבור את האופציה הצבאית לזמן ארוך ויותיר רק את הסנקציות הכלכליות כאמצעי לחץ. כלכלתה של סוריה נמצאת אמנם במצב קריטי, אבל היא עדיין יכולה להמשיך ולשרוד כל עוד איראן ועיראק משמשות לה עורף כלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ