המרטירים הבוערים של טיבט

11 נזירות ונזירים הציתו את עצמם בשנה האחרונה במחאה על הדיכוי הסיני. "אין שום דרך אחרת להפגין כעס", אמר נזיר בדרמסאלה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בשלטים הם מכונים "המרטירים הבוערים". מעל לתצלומיהם של 11 הנזירים והנזירות הטיבטים שהציתו את עצמם השנה בגל חסר תקדים של הפגנות בסצ'ואן, בדרום-מערב סין, מופיעה השאלה: "כמה עוד יקריבו את עצמם?"

רוב הנזירים והנזירות שהציתו את עצמם מתו. תמונותיהם מתנוססות ברחובות דרמסאלה, העיר ההודית שבה חיה קהילת הטיבטים הגולים. בעקבות שבע התאבדויות שאירעו בארבעת השבועות האחרונים בלבד, הפכה השאלה "כמה עוד יהיו?" לדחופה מתמיד.

נזירים שגלו באחרונה להודו, לאחר שחצו את הרי ההימלאיה במסע מסוכן, אומרים כי במנזרים בודהיסטיים טיבטיים בסין נפוצו עלונים, ובהם רשימות של עשרות צעירים המוכנים להצית את עצמם במחאה על מדיניות שלטונות סין. נזירים בכירים ממנזר קירטי שבמחוז אבה, שבו התנהלה עיקר המחאה עד כה, הביעו חשש כי מותם של רבים נוספים בחודשים הקרובים הוא בלתי נמנע.

"אני בטוח לחלוטין שיהיו מקרים רבים אחרים. המצב מחניק ואין שום דרך אחרת להפגין כעס", אמר קניאנג טסרינג, 32, נזיר מקירטי המתגורר בדרמסאלה. לדברי טסרינג, יש נוכחות רבה של כוחות ביטחון בכפרים הסמוכים למנזר בקירטי. "יש יותר חיילים ושוטרים מתושבים. מצב זה מתרחש עתה בכל רחבי טיבט, אבל בקירטי המצב גרוע במיוחד". קירטי אינה נכללת בשטח האזור האוטונומי הרשמי של טיבט. עם זאת, הגולים טוענים שכמה אזורים בדרום-מערב סין שרוב אוכלוסייתם טיבטית הם חלק בלתי נפרד מטיבט.

בסרט על האזור שצולם בחודש שעבר בידי עיתונאים מסוכנות הידיעות הצרפתית נראית נוכחות רבה של כוחות ביטחון סיניים, כולל סיורים בכלי רכב המצוידים במטפים לכיבוי אש, לסיכול ניסיונות נוספים להצתה עצמית.

המנהג לא היה מוכר בקרב נזירים טיבטים עד לפני שנתיים, שעה שנזיר הצית עצמו למוות במחוז אבה. ואולם, לאחר המקרה השני שאירע במארס השנה, וצעדי הדיכוי החריפים שנקטו השלטונות בעקבותיו, אירעה שורה של ניסיונות התאבדות כפעולה של מחאה. מומחים מציינים כי המעשים התרחשו במקומות שהיו מוקדי אלימות בגל ההתקוממות שפרץ במארס 2008.

מקורות טיבטיים בדרמסאלה סיפרו כי בשבוע האחרון נעצרו שני נזירים במנזר קירטי "ונלקחו מסיבות לא ידועות". לדבריהם, מתוך 2,500 נזירים שהיו במנזר בתחילת השנה, נותרו כעת רק כמה מאות. רבים מהנזירים נעצרו או נשלחו לביתם. לדברי המקורות שוהים כעת במנזר כ-200 נציגים של הרשויות, שמפקחים על החיים שם ומתערבים במנהגי הדת היום-יומיים.

לדבריהם, נציגי הרשויות חידשו את המאמצים לאכוף את החוק, שלפיו כל מי שטרם מלאו לו 18 חייב ללמוד בבית ספר ציבורי, והם מאיימים להטיל על משפחות קנסות של 3,000 יואן (כ-300 ליש"ט) לילד - סכום גבוה יחסית להכנסה המקומית הממוצעת - אם ילדיהם יהיו לנזירים או ילמדו בבתי ספר של המנזרים. שוטרים ונציגי הרשויות באבה מסרו בתגובה שאינם יודעים דבר על המעצרים או על הגבלות אחרות. ממשלת סין טוענת כי הטיבטים נהנים מחופש דת.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו אליכם את מיטב כתבות הארץ מישראל ומהעולם

עם זאת, ההצתות העצמיות שנויות במחלוקת גם בקרב הקהילה הטיבטית. תושב ותיק בדרמסאלה אמר, ש"התגובה הרגשית" המיידית של הקהילה בכל פעם שנודע על התאבדות נוספת היא "הו לא, לא עוד אחד", גם אם "אנשים מבינים את המניע למעשה". הקרמאפה לאמה, אחד מהמנהיגים הרוחניים הבכירים בבודהיזם הטיבטי, קרא לטיבטים בסין למצוא דרכים אחרות למחות נגד מדיניות בייג'ין.

רבים רואים בקרמאפה לאמה, בן 25, היושב ליד דרמסאלה, יורש אפשרי של הדלאי לאמה בתפקיד המנהיג הרוחני של הטיבטים הגולים. "מעשים נואשים אלה הם זעקה נגד העוולות והדיכוי שמהם אנו סובלים. אבל אני דורש מאנשי טיבט לשמור על חייהם ולמצוא דרכים אחרות, חיוביות ובונות יותר, לפעול למען המאבק של טיבט", אמר. "לפי התורה הבודהיסטית החיים הם יקרים. כדי להשיג כל דבר שהוא בעל ערך עלינו לשמור על חיינו".

הקרמאפה לאמה הוסיף כי "הטיבטים הם מעטים, לכן החיים של כל אחד ואחת מהם חשובים למאבק למען טיבט". עוד הוסיף כי המקור האמיתי לבעיה טמון "בנסיבות הנואשות" שעמן הטיבטים מתמודדים, וכי השימוש בכוח גורם יותר נזק מתועלת.

ואולם, עמדתו שונה מזאת של הדלאי לאמה עצמו, שאמנם הביע צער עמוק על מקרי המוות - שאת האשמה להם הוא תולה במדיניות סין - אולם לא פנה לטיבטים לחדול מן המעשים. טסרינג, הנזיר מקירטי שבא לדרמסאלה, אומר כי בעיני רוב הבודהיסטים מעשה ההתאבדות מזעזע אבל מוצדק, בשל ה"מניעים" של המתאבדים. "הם עושים זאת לטובת כל האנשים באזור, ולא משום סיבה אחרת", אמר. ממשלת סין מאשימה את הדלאי לאמה בהפעלת "טרור במסווה" מכיוון שערך תפילות למען אלה שהציתו עצמם.

רוברט בארנט, מומחה לטיבט מאוניברסיטת קולומביה, אומר כי בסין אירעו בעבר מקרים אחרים של הצתה עצמית, לעתים בעקבות סכסוך על רכוש, שלא הביאו את השלטונות לנקוט אמצעי דיכוי דומים לאלה שננקטו אחרי המוות הראשון בטיבט. קרוב לוודאי שהם הגיבו בתקיפות "עקב הפוטנציאל שיש אפילו למקרה אחד בטיבט לעורר תהודה בקרב כל האוכלוסייה הטיבטית", אמר.

ההגבלות החמורות שהוטלו על האזור אינן מאפשרות לחקור מה הניע את הטיבטים להתאבד דווקא עכשיו. לפי דיווחים של עדי ראייה, בכמה מהמקרים הם קראו סיסמאות בדרישה לסיום השלטון הסיני, אולם לפי חבר של אחד הנזירים שהתאבד במארס, מטרת התאבדויות המחאה היא "למשוך תשומת לב בינלאומית למאבק".

נזירים טיבטים בדראמסלה. במנזרים בודהיסטיים טיבטיים בסין נפוצו עלונים ובהם רשימות של עוד עשרות צעירים המוכנים להצית את עצמםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ