למרות הדו"ח התקיף, מסתמן גינוי פושר של איראן

מדינות המערב מגבשות עם רוסיה וסין הצעת החלטה בכנס סבא"א שנפתח היום, שלא תאפשר הטלת עיצומים משמעותיים על איראן, בשל הרצון בקונצנזוס

יוסי מלמן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
אי-פי

במועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) המתכנסת בווינה לדיון בדו"ח על תוכנית הגרעין של איראן, מסתמנת הצעת החלטה פשרנית שלא תאפשר להטיל עיצומים תקיפים יותר נגד טהראן.

ארה"ב ומדינות המערב מנסחות יחד עם רוסיה וסין טיוטת מסמך שתשמש בסיס להחלטת מועצת הנגידים עם סיום הדיונים מחר. אף על פי שארה"ב ומדינות המערב היו מעוניינות בהחלטה תקיפה, הן החליטו להתפשר משהבינו שרוסיה וסין לא יתמכו בה, מתוך רצון לקבלת החלטה בקונצנזוס בינלאומי רחב.

מסמך הטיוטה אשר הגיע לידי אי-פי משקף לפי סוכנות הידיעות פשרה בין המערב לרוסיה. במסמך מובע "חשש רציני שאיראן ממשיכה להפר את הדרישות והמחויבויות שנקבעו במסמכי סבא"א ומועצת הביטחון של האו"ם הרלוונטיים". במסמך גם מדובר על "חשש רציני וגובר לגבי הנושאים הלא פתורים הקשורים לתוכנית הגרעין האיראנית, כולל אלה הדורשים הבהרה כדי לפסול את קיומם של ממדים צבאיים אפשריים".

עובד במתקן להמרת אורניום סמוך לעיר איספהאןצילום: אי–פי

"חשש רציני" ו"חשש רציני וגובר", הם ביטויים חריפים בעולם הדיפלומטי. בעת ובעונה אחת, במסמך אין התייחסות לפנייה למועצת הביטחון אם טהראן תמשיך במריה.

בהחלטה המסתמנת תגונה איראן על שהיא מקדמת תוכנית גרעין שיש בה, על פי דו"ח סבא"א, "היבטים צבאיים". אולם הגינוי לא יהיה בלשון תקיפה כפי שביקשו המערב וישראל. גם נוסח זה עשוי לעבור שינויים, משום שגוש המדינות הבלתי מזדהות - המרכיבות שליש ממועצת הנגידים, מתנגד לו וסבור כי דו"ח סבא"א על נספחו לא היה צריך להיכתב בצורה בה נכתב.

את עמדתו של גוש זה מובילה הודו, ולפיכך אפשר שבנוסח הטיוטה המופץ יוכנסו שינויים נוספים שימתנו את ההחלטה עוד יותר. בכל מקרה, אין להניח שהנוסח שיתקבל יאפשר דיון במועצת הביטחון של האו"ם ועל כן העיצומים על איראן לא יוחרפו.

איראן מצידה מפיצה בין חברי מועצת הנגידים מסמך משלה שבו, על פי דובריה, היא תשיב לכל הטענות שהופנו נגדה לגבי חתירתה לפיתוח נשק גרעיני ותנסה להפריכם. דוברים איראנים אמרו כי תגובתם היא בעלת אופי טכני-מקצועי ולא פוליטי-פולמוסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ