ארה"ב מחריפה את הטון כלפי המועצה הצבאית במצרים

בעקבות הדחייה במעבר לדמוקרטיה אמרה שרת החוץ שההנהגה מסתכנת במהפכה נוספת. במקביל מנסה ארה"ב לשמר את הקשר עם האחים המוסלמים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ארה"ב הזהירה השבוע את השליטים הצבאיים במצרים כי אם ימשיכו להחזיק בהגה השלטון, הם עשויים לעמוד בפני מהפכה חדשה. ""אם לאורך זמן, הכוח הפוליטי הגדול ביותר במצרים יורכב מפקידים שלא נבחרו - ישתלו הזרעים למהפכה עתידית, ומצרים תפספס הזדמנות היסטורית", הזהירה שרת החוץ הילרי קלינטון השבוע.

מדובר בפעם הראשונה בה וושינגטון מחריפה את הטון לגבי הנעשה במצרים לאחר חודשים בהם הפעילה לחץ מתון. בכירים בממשל אובמה הביעו דאגה כי כשלון במעבר לשלטון אזרחי במדינה יכול לערער את הישגי האביב הערבי. החרפת הטון כלפי מצרים היא חלק מתהליכי האיזון המסובכים בהם נוקטת וושינגטון: מצד אחד ארה"ב מעוניינת לשמר את קשריה עם הצבא ואת האינטרסים שלה באזור - ובראשם הדאגה לשימור ההסכם עם ישראל. מנגד, וושינגטון מקווה לשמור גם על קשריה הטובים עם האופוזיציה שטוענת כי הצבא מעכב את המעבר לדמוקרטיה.

פעילים מצרים מרכזיים מטילים ספק בכוונותיה של ארה"ב ומעריכים כי שינוי הטון מכוון להרגעת הדעה הציבורית במצרים, ולא ללחץ אמיתי על הצבא לוותר על השלטון. "אני חושב שהם (האמריקאים) פועלים מתוך האינטרסים הצרים שלהם, בעיקר בגלל המעבר האיטי לדמוקרטיה", אמר שאדי אלגאזאלי חארב, פעיל ליברלי מרכזי שהיה ממנהיגי המהפכה במצרים.

כזכור, המועצה הצבאית במצרים הבטיחה לקיים בחירות חדשות לנשיאות עד ספטמבר, אולם כעת היא אומרת שהבחירות לא יתרחשו לפני 2013. בשבוע האחרון אף שורטטה תוכנית לחוקה חדשה, בה יוענק לצבא מעמד מיוחד, שיבטיח לו תפקיד מרכזי גם בעתיד.

נסיונות הצבא לשמר את כוחו יצר מצב בעייתי עבור ארה"ב ובמיוחד עבור הפנטגון שעמד בקשרים קרובים עם צבא מצרים ועדיין מעביר לו סיוע שנתי של  1.3 מילארד דולר.

אמאד גד, חוקר במרכז אל-אהרם, העריך כי לטווח הארוך הלחץ על המועצה הצבאית יכול רק לחזק את הקשר עם מצרים הדמוקרטית. "אני חושב שיותר מ-50% מהמצרים חושבים שהמועצה הצבאית מנסה להרוג את המהפכה המצרית", אמר והוסיף כי לדעתו המועצה "הבינה את המסר שהיא חייבת להחזיר את הסמכות ולוותר על הכוח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ