רוסיה וסין דוחקות באסד להפסיק את האש ולהתחיל במו"מ

שתי המדינות שתמכו עד כה באסד שינו את הטון על רקע חשש מהידרדרות המדינה למלחמת אזרחים. שרת החוץ של האיחוד האירופי: "בקרוב - צעדי לחץ ממשיים על משטר אסד"

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

מצבו של המשטר הסורי ונשיאו בשאר אסד נעשה קשה מיום ליום. לנוכח המתקפות של חיילים עריקים על כוחות המשטר הסורי בוחנות מדינות בעולם אפשרויות של משטר בלעדיו. נראה כי גם חל שינוי בכיוון הזה בעמדות רוסיה וסין, שתמכו עד כה באסד.

רוסיה קראה אתמול לפתוח בדחיפות בשיחות בין דמשק לאופוזיציה הסורית, ואמרה כי מתקפת העריקים על מתקן מודיעין של חיל האוויר הסורי, שלשום, עלולה לבשר תחילת מלחמת אזרחים. "כל זה דומה מאוד למלחמת אזרחים", אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב במוסקווה על מתקפת "הצבא הסורי החופשי". לוורוב קרא למשטר הסורי ולאופוזיציה להפסיק את האלימות ולפתוח במו"מ. "האלימות באה לא רק מצד השלטונות", אמר. "יותר ויותר כלי נשק מוברחים ממדינות זרות".

גם משרד החוץ הסיני הגיב אתמול ומדבריו עולה שבניגוד לעמדת סין עד כה, היא עשויה לתמוך כעת בסנקציות על סוריה. "תלוי אם פעולות אלה יסייעו לפתור את המתחים בסוריה ולקדם פתרון לסכסוכים באמצעות דיאלוג פוליטי", אמר דובר משרד החוץ הסיני. הוא קרא לשני הצדדים לשתף פעולה.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, קרא אתמול לעולם "לשמוע את הזעקות" העולות מסוריה ולפעול להפסקת שפיכות הדמים, כפי שהדבר נעשה בלוב. הוא הוסיף שההתקוממות בלוב זכתה לתהודה עולמית גדולה בהרבה מזאת שבסוריה משום שיש ללוב יותר נפט.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה אתמול - אחרי פגישה עם שר החוץ הרוסי לוורוב - שהעולם חייב להמשיך ולהפעיל לחץ על סוריה. "עתידה של סוריה תלוי כעת ביכולתנו להמשיך ללחוץ", אמרה אשטון. "אני מקווה שנצליח לעשות צעדים של ממש בכיוון הזה בימים הקרובים", הוסיפה. לוורוב, שדיבר אחריה, חזר והדגיש את התנגדות רוסיה לקולות הקוראים לנשיא אסד להתפטר.

גרמניה, בריטניה וצרפת מקדמות החלטת גינוי להפרות זכויות האדם בסוריה. שלוש המדינות החליטו להגיש את ההחלטה לעצרת הכללית של האו"ם. "אנחנו מקווים שזה ימחיש לאסד כמה הוא מבודד", אמר שגריר גרמניה באו"ם.

הליגה הערבית הציעה שלשום לשלוח פקחים אזרחיים וצבאיים לסוריה. בפגישת שרי חוץ הערבים ברבאט, בירת מרוקו, הליגה נתנה שלשום לסוריה ארכה של שלושה ימים להוציא את צבאה מהערים ולהפסיק את הירי על המפגינים.

12 בני אדם נהרגו אתמול בעימותים בסוריה. "הצבא הסורי החופשי" תקף משרדים של מפלגת הבעת' במחוז אידליב, סמוך לגבול עם טורקיה. בחודשים האחרונים הצליח "הצבא הסורי החופשי" לגרום למספר אבידות גדול במיוחד לכוחות המשטר. המליציה הוקמה בחודש יולי על ידי שבעה קצינים סורים ובהם הקולונל ריאד אל-אסד. בסרטון ביו-טיוב הם טענו שלרשותם 10,000 חיילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ